Doğumun Duygusal Etkisi

Doğum yapmak sizde inanılmaz derecede psikolojik, hormonal ve duygusal farklılıklar yaratırken, eşinizde de büyük duygusal değişikliklere yol açar.

Doğuma verilen tepkiler onu yaşayan anne babalar kadar farklılık gösterir. Siz ve eşiniz doğumdan sonraki ilk birkaç saatte ve günde her ne hissederseniz hissedin normaldir. Hissettiğiniz hiçbir şey başkalarından daha iyi yada daha kötü anne babalar olacağınız anlamına gelmez; ve hiçbir reaksiyon bakımınızdan sorumlu sağlık personelini şaşırtmaz, şok etmez ya da korkutmaz.

Nasıl Hissedebilirsiniz?

Bebeğinizin doğumu sizi sevinç ve mutluluğun doruk noktalarına çıkarabilir. Bir çok kadın ilk gün kendilerini bulutlarda hissettiklerini söylemiştir. Bu, olasılıkla size dayanma gücü veren ve vücudunuzda hala dolaşmakta olan adrenalin hormonunun etkilerinden dolayıdır. Ayrıca dinlenmek için fırsat bulamayabilirsiniz çünkü bebeğinizi kucaklayıp beslemekle, sonunda onu saatlerce seyretmekle, beşiğine eğilip hala nefes alıp almadığını kontrol etmekle, telefon görüşmeleri yapıp heyecanlı ziyaretçileri karşılamakla son derece meşgulsünüzdür. Gözyaşlarıyla dolu bir ya da iki gün -özellikle doğumdan sonraki üçüncü ya da dördüncü gün- geçirmeniz de yaygın olarak görülen bir şeydir.

Bir çok kişi tarafından ‘bebek hüznü’ ya da doğum sonrası loğusalık bunalımı denilen durumun sebepleri kısmen psikolojiktir. Vücudunuz bu büyük doğum olayının ardından eski dengesini bulmakla meşguldür ve artık önünüzdeki büyük sorumluluk ve değişikliklerin farkına varmaya başlamışsınızdır. Bebeğinize bakmakla ilgili olarak size kendinizi garip ve beceriksiz hissettirebilen ilk girişimlerinizi yapmışsınızdır. İlk birkaç emzirme girişiminizin ardından bebeğinizin memenize tutunamadığını fark edebilirsiniz. Bulutların üstünden yeryüzüne şaşkınlıkla inersiniz.

Hüzün ve bunalım durumu hormonal da olabilir. Plasentanın dışarı çıkmasıyla birlikte progesteron hormonundaki düşüş ve prolaktin (süt üreten hormon) salgılanmasının başlayışı ruh halinizi etkileyebilir. Fiziksel olarak ise, anestezinin ve diğer ilaçların etkileri geçmeye başladıkça ve bir biri ardına geceler az uykuyla idare etmek zorunda kaldıkça, dikişlerin, ağrıların ve eziklerin şiddetli bir biçimde farkında olmaya başlayabilirsiniz.

Gereksinim duyduğunuz tek şey eğer sevgi ve anlayışsa bunu eşinize söyleyin. Ancak gerçekten yardıma ihtiyacınız varsa (emzirmeyle ilgili, doğum sonrası ağrılarla baş etmeyle yada bebeğin ağlamasıyla ilgili olarak), sağlık personeliyle konuşun. Artık bebeğiniz doğdu ve onu (daha önceden hep istediğiniz gibi) her an yanınızda bulmak önce göründüğünden daha az iyi bir fikir gibi gelebilir. Hala hastanedeyseniz ve bir ara verebilmek için bebeğinizi ona hemşirelerin baktığı üniteye göndermek istiyorsanız, sorun. Böyle yapmakla başarısız olmazsınız. Onu doyurduktan sonra biraz ara verin ve acıktığında tekrar ağlayınca size geri getirmelerini söyleyin. Ardından biraz dinlenin. Bebeğinizin ihtiyaçlarının karşılanamayacağından korkmayın; bir çok bebek bakım ünitesi kapasitesinin altında çalışır.

Eşler: Siz Nasıl Hissedebilirsiniz?

Artık ebeveynsiniz -bir babasınız. Yaşamınızın duygusal olarak en yorucu ve tamamlayıcı günü henüz sona erdi. Son 12 ya da 24 saat içinde kendinizi endişeli ve hatta korkmuş hissetmiş olabilirsiniz. Ancak kendinizi başka zamanlarda güçlü ve eşinize şimdiye dek olmadığınız kadar yakın hissedeceksiniz.

Büyük bir mutluluk, gurur ve rahatlama -eşinizle ve kendinizle duyduğunuz gurur; ve artık bittiğine ve uzun zamandır özlemini çektiğiniz bebeğinize dair gelen rahatlama hissi- duydunuz. Bir daha asla aynı kişi olmayacağınızın veya aynı hayatı yaşayamayacağınızın farkına varabilirsiniz.

Hastanede eşinizle birlikte kalamıyorsanız (bu tür hizmetler çok yaygın değildir), eşiniz ve bebeğinizle birlikte biraz zaman geçirdikten ve her ikiniz de dinlenmek için sakinleştikten sonra eve gidip biraz uyumak için rahatlayabilirsiniz. Diğer yandan, özellikle de boş bir eve gidiyorsanız kendinizi biraz durgun hissetmeniz normaldir. Kafanızın içi karmakarışıktır ve olasılıkla kendinizi durup dinlenmek bilmeyen ve hiçbir şeye konsantre olamayan biri gibi hissedeceksinizdir.

Eşiniz hastanedeyken (bu sadece bir gecelik olabilir), rutin işleriniz ziyaretle kısıtlanabilir. Orada olabildiğince çok zaman geçirmeye çalışın ancak eşiniz yorgunsa -ki olasılıkla öyle olacaktır- ziyaretinizi kısa kesin. Eşiniz hala çok mutlu veya bir şekilde sulu gözlü olabilir. Her iki duaım da normaldir. Ona sevginizi ve desteğinizi verin -sizinle olmak belki de duygularını ifade edebilmek için onun tek şansıdır. Bebeğiniz siz oraya vardığınızda uyuyor olursa hayal kırıklığına uğramayın: arayı kapatmak için bir sürü zamanınız olacak.

Annenin ve bebeğin eve gelebileceği haberini aldığınızda evde birkaç gün yetecek kadar yiyecek bulunduğuna ve evin yeterince sıcak olduğuna dikkat edin. Eşiniz çantaya koymamışsa bebek için birkaç parça giyecek alın ve eşinizin giymesi için de bol kıyafetleri unutmayın. Hamilelik sırasında giydiği şeylerden almamaya gayret edin: bir değişiklik isteyecektir. Emzirmek için önden açılıp kapanan bir üst giysisi idealdir. Ve rahat ayakkabıları da unutmayın.

Bebeğiniz Ne Hissedebilir?

Yeni doğan bebeklerin duyguları son derece temeldir ve sıcaklık, besin ve güvenliğe duyulan güçlü gereksinimle bağlantılıdır. Ağladığında onu hafifçe sallayarak ve kucaklayarak rahatlatmaya çalışın, acıktığında doyoı-run. Unutmayın ki bebeğiniz için soğuk ve açlık yeni hislerdir; şimdiye dek böylesi duyguları tatmamıştır çünkü rahim ortamı onun tüm gereksinimlerini mükemmel bir biçimde karşılamıştır. Gereksinimlerimi ifade eder etmez ona karşılık vererek ona güvende olduğunu ve sevildiğini öğretirsiniz.

İlk birkaç saatten sonra bir çok bebek geri çekilmeye meyil eder, çünkü olasılıkla doğumdan dolayı yorgundurlar. Bir çok: bebek ilk birkaç günün çoğunu uyuyarak geçirir ki yeni çevresine üçüncü ya da dördüncü güne doğru daha fazla ilgi göstermeye başlayabilsin…