Doğumun İkinci Evresi: Bebeğiniz Doğuyor

Bebeğin başının görünmesinden sonra dışarı çıkması sadece birkaç dakika alır, ancak bu kısa zaman diliminin her anını hatırlarsınız.

Doğumun zor olan kısmı geride kaldı. Bebeğiniz dışarı çıkarken rahminiz kasılmaya devam edecek ve size de genellikle öncesinden daha hafif şekilde ıkınmayı sürdürmeniz söylenecektir.

Ebeniz ya da doktorunuz yırtık riski taşıdığınızı düşünüyorsa bebeğin çıkışını yavaşlatmak amacıyla hızlı hızlı nefes alıp vermenizi isteyecektir. Doğum sancılarının başlangıcından bu yana kesinlikle ağrının daha az farkında ve kendinizi daha az rahatsız hissedeceksinizdir. Ancak bu son birkaç dakika, nihayet bebeğinizi görebilmek ve onu kollarınıza alabilmek için duyduğunuz sabırsızlıktan ötürü geçmez gibi görünebilir.

Bebek Ne Yapar?

Doğumun ikinci evresinde bebeğinizin başı bir yana bakarak bulunduğu pozisyondan, başın arka kısmı sizin önünüze doğru hareket edecek şekilde 90° döner.

Aynı zamanda başını, çenesini göğsüne doğru girdirecek şekilde esnetir. Başın üst kısmı göründüğünde bir başka kasılma bu dönüş işlemini tamamlar. Ardından, bebek seyahatine devam ederken, başı dışarıya doğru vajinanın dik kıvrımını takip eder.

Bu geçişi kolay ve rahat yapmak için bebeğin ensesinin arkasındaki kaslar, sonraki bir iki kasılma ile başı hafifçe yukarı kaldırarak uzamaya başlar.

Bebeğinizin başı, yüzü aşağı bakacak biçimde çıkar. Aynı anda omuzları dönerek vücudu yana doğru yatar: bebeğin bir omzu yukarıya, diğeri ise aşağıya dönüktür. Bu pozisyon yukarıya olan omzun ilk önce dışarı çıkmasına izin verir, ardından bunu diğer omuz izler. Omuzlar dönerken baş artık daha serbestçe hareket edebilir haldedir; böylece bir kez daha yana döner ve artık omuzlarla aynı hizaya gelmiştir. Bu harekete dış dönüş ve eski hale dönme adı verilir, çünkü baş, ikinci evrenin başlangıcındaki pozisyonuna geri gelmiştir.

Omuzlardan sonra vücudun kalan kısmı hala plasentaya (henüz dışarı çıkmamış olan) göbek kordonu ile bağlı olduğu halde yumuşak ve kolay bir şekilde dışarı kayar.

Eşler: Siz Ne Yapabilirsiniz?

Eğer isterse eşinizin bebeğin başı dışarı çıktığında görmesini sağlayın. Onu biraz yukarı kaldırın ya da gerekiyorsa yatağın açısını ayarlayın. Eşiniz bebeğin başını hissetmeyi de isteyebilir, elini bebeğin başına götürün. (Bu, aynı zamanda ona yol aldığı konusunda güvence de verecektir.)

Zamanı kaydedin. Bebek doğduktan sonra onu, kucaklaması için annesine verin, bu arada eşinize ilk emzirmeyi yapması için uygun pozisyon almasında yardım edin. Fotoğraf çekmek isteyebilir veya hemen video kameraya kayıt almak isteyebilirsiniz, ya da sadece anneye ve bebeğinize sarılmayı tercih edebilirsiniz.

Ara sıra da olsa doğum sonrasında problem yaşanır. En yaygın olarak, bazı bebekler biraz yardım olmadan soluk alamayacak biçimde ağız ve burun çevresinde ve hatta belki boğazda çok fazla mukus ile doğar. Genellikle bu, çabucak emilir ve sonra bebeğiniz ilk nefesini alır. Bu olurken izleyebilir ve anneyi her şeyin yolunda olduğuna dair rahatlatabilirsiniz. Bebeğinizin hayati tehlike gösterdiği bir durum varsa ve doğum forseps yardımıyla gerçekleştirildiyse, ya da amniyotik sıvıda mekonyum izlerine rastlandıysa bir çocuk doktoru bebeğinizi kontrol etmek için hazır bulunacaktır. Yine, anneye kıyasla siz neler olup bittiğini daha iyi görebilir ve bunları anneye aktarabilirsiniz.

Ne Fark Edebilirsiniz

Sizin ve bebeğinizin sağlığı ile ilgili olarak her şey yolundaysa bebeğiniz hemen kucağınıza verilecektir. Cildinde verniks, ve vücuduyla başında biraz kan (sizin kanınız, onun değil! Bir yırtıktan ya da epizyotomiden kaynaklanan) görebilirsiniz. Başında kafatası kemiklerinin esnemesinde kaynaklanan hafif bir şekil bozukluğu olabilir. Bebeğiniz uyanık ve izliyor olabilir. Yanınızda bulunan sağlık ekibi ve yardımcılarınız sizi ve bebeğinizi dikkatle inceleyerek bazı ilk gözlem kontrollerini yapacaklardır.

Bebeğiniz çıktıktan sonra geride kalan amniyotik sıvının akışını hissedebilir ve hatta sesini bile duyabilirsiniz. Bu sıvı şimdiye dek bebeğinizin vücudu tarafından engellenerek tutulmuştur.

Bebeğiniz normal soluk alıp vermeye başladıktan sonra göbek kordonu kıstırılarak kesilir. Kordonda sinir ucu olmadığı için bu işlem bebeğinizin canını yakmaz.