Doğumun İkinci Evresi

Bayanların çoğu neyin olup bittiğine dair daha fazla kontrol gösterebildiklerinden, doğumun ikinci aşamasını birincisinden daha kolay bulmaktadırlar.

Serviks tamamıyla açıldığında bebeğinizin başı doğum kanalından aşağı doğru inmeye başlayabilir. Bu doğumun ikinci aşamasının başlangıcım belirler; bu aşama bebeğinizin dünyaya gelmesiyle son bulacaktır.

Eğer epidural uygulanmamışsa, ikinci aşamaya ulaştığınızı bastırma ve ıkınma isteği duyduğunuzu hissederek anlayacaksınızdır. Şayet epidural uygulanmışsa, dozuna ve süresine bağlı olarak, ıkınma güdüsünü hissetmeyebilirsiniz ve tam olarak açılmanın gerçekleştiğini ancak ebeniz size söylediğinde bileceksinizdir. Ebeniz ayrıca size ne zaman ıkınmanız gerektiğini söyleyecektir. Buna ek olarak siz veya eşiniz, karnınızın üzerine elinizi koyarak veya (elektronik olarak gözetiliyorsanız) bebeğin gözetildiği monitör çıktılarını izleyerek kasılmaları hissedebilirsiniz.

Bedeninizde Neler Olmaktadır?

İkinci aşamanın başında, bir kasılma esnasında bebeğinizin başı görünebilir. Her kasılma ve her ıkınma bebeğin başının vajinadan biraz daha aşağıya inmesine yardımcı olur. Başta, kasılmanın son bulmasıyla, pelvis zeminindeki kasların direnmesiyle birlikte baş geriye çekilerek gözden kaybolur. Fakat ilerleme kaydedilmiştir. Bebeğin başı aşağıya indiği kadar geriye çekilmez. Birkaç kasılmanın ardından kasların direnişi atlatılır ve bebeğin başı bir daha geri çekilmez. Her kasılmayla birlikte daha da aşağıya iner. Başın üst kısmı vulvadan tamamıyla görünür hale geldiğinde başın “taçlandığı” deyimi kullanılır.

İkinci aşamadaki kasılmalar birinci aşamadakinden daha farklıdır. Kasılmanın bir kısmı bastırma veya ıkınma güdüsüdür. İkinci aşamada kasılmalar acı verici olmasına rağmen (şayet epidural uygulanmamışsa) birçok kadın bu kasılmaları ilk aşamaya oranla daha kolay baş edilebilir bulmaktadır. Başlamak için aslında kasılmalar esnasında bir şeyler yapabilirsiniz. Azami 90 saniye kadar sürmelerine rağmen aralıkları birinci aşamada olduğundan daha uzun olabilir. Bu size daha fazla dinlenme şansı verir.

Bebeğin başı pelvisinizin arka kısmına doğru ve bağırsaklarınız üzerine bastıracaktır. Bunu bağırsaklarınızı boşaltma dürtüsü olarak hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar aslında dışkının çıkmasından büyük endişe edeceklerdir. Bu, ıkınmaya mani olur. Rektum veya mesanedeki herhangi bir şeyin boşaltımı normaldir; tıbbi ekip bundan rahatsız olmayacaktır, sizin de rahatsız olmamanız gerekir.Bebeğin başı doğum kanalından aşağıya doğru iner ve bu basınç azalır. Basıncı bu sefer gerilmeyle birlikte pelvisiniz zemininde, perinede ve vulvada hissedeceksinizdir.

Perine gerildiğinde bebeğinizin başının ilk görüntüsünü bir aynadan izlemek isteyebilirsiniz. Bunu istemezseniz belki de eşiniz, eğer görebilirse bebeğin saçının rengini size anlatabilir.

Perinede deriniz iyice gerildikçe bir yanma hissinin farkında olabilirsiniz. Ebeniz perinede yırtılma riskiniz olduğunu düşünürse, size ıkınmamanızı söyleyecektir.

Derin nefes alıp vermenizi, sık aralıklarla nefes alıp vermenizi, veya daha yavaşça ıkınmanızı tavsiye edecektir. Perineye uygulanacak ılık bir kompres, dokuların genişlemesine yardımcı olacaktır. Bu ayrıca bir yırtılmayı engellemenize de yardımcı olabilir. Fakat ebeniz yırtılma olacağını hissederse size episiotomi yapacaktır.

Bir veya iki sonraki kasılmada bebeğin başı dışarı çıkar.

İkinci aşama ne kadar sürer?

İlk bebekte, doğumun ikinci aşaması yaklaşık bir saat sürer. İkinci aşamanın, her biri bir dakika süren ve araları bir dakikadan daha az olan birkaç kasılmada sona ermesi mümkündür. İkinci ve daha sonraki bebekler tek bir kasılmada, bir veya iki ıkınma sonrasında gelirler.

Uzamış bir ikinci aşama (iki saatten daha fazla süren) sizin için yorucudur ve bu, siz bastırdıkça bebeğiniz için beklenmeyen stres anlamına gelir. Bebeğiniz hala iyi durumdaysa ve siz durumla başa çıkıyor ve açıkça gelişme kaydediyorsanız ilgililer devam etmenize izin verebilirler. Fakat yorgunsanız ve bebeğiniz stres belirtileri gösteriyorsa, doktorunuz bebeğe forsepsle, vakumla çekme veya hatta sezeryan yoluyla yardımcı olmayı düşünebilir.

Bebeğinize Ne Olur?

Bebeğiniz ikinci aşama boyunca gözetlenecektir, siz bunun farkında olamayabilirsiniz. Tüm gücünüz ve kasılmalarınız ıkınmaya odaklanacaktır.

İkinci aşamanın başlangıcıyla birlikte, genelde bebeğin başı, tacın önünüze geleceği ve bebeğin başının en geniş kısmının pelvisinize sığacağı biçimde döner. Bas ve boyun kasık kemiklerinden dışarı çıkar ve bas tamamıyla taçlanır.

Bebeğin başı bedenin geri kalan kısmı tarafından doğum kanalından aşağıya doğru sıkıştırılır. Geçişi kolaylaştırmak amacıyla kafatasının kıkırdaksı köşeleri birbiri altından ve üzerinden kayar. Doğumdan birkaç gün sonrasına kadar bebeğin başı biçimsiz görünebilir.

Eğer bebek doğum kanalında çok zorlandıysa çatlamış birkaç küçük kan damarı olabilir.

Hiçbirimiz dünyaya gelişimizi bilinçli olarak hatırlamayız fakat bazı bebeklerin doğumdan sonraki ilk birkaç saat içerisindeki tepkileri, bu olayın bazıları için ürkütücü olduğunu göstermektedir. Sevgi dolu elleriniz ve sıcak bedeniniz her türlü korkuyu kısa zamanda alıp götürecektir.