Doğumun İkinci Evresinde Epizyotomi

Doğum esnasında bir parça yırtılma kadınlarda çok görülen bir durumdur. Fakat ebeniz yırtılmanın ciddi bir risk taşıdığını düşünürse, size epizyotomi tavsiye edebilir.

Epizyotomi tam olarak nedir?

Epizyotomi, vajina ve anüs arasında perine adı verilen vajinaya giden kasların genişletilmesi amacıyla, uygulanacak olan kesme işlemidir. Bu, bebeğin çıkış noktasını genişletir, başın çıkışını hızlandırır ve kolaylaştırır. Gerekirse bu işlem bebeğin başı taçlandığında uygulanacaktır.

İki tür kesme işlemi yaygındır: Birincisi “Merkez çizgi” olarak adlandırılır ve anüsün hemen arkasına doğru uygulanır. İkincisi “Orta yatay kesik” olarak adlandırılır, merkez çizgi başlar daha sonra anüse gelmemesi için yana doğru ilerler.

Diğer kadınların ihtiyacı olmazken neden bazı kadınların epizyotomiye ihtiyacı vardır?

Bazen bu sizinle uzman olarak ilgilenen kişilerin genel uygulamalarına bağlıdır. Araştırmalar bazı uzmanların episiotomiyi diğerlerinden daha fazla kullandığını göstermektedir. Klinik nedenler iki yöndedir: Perine ve vajinada parçalanma muhtemelen derin ve uzun bir yırtılmayı, (dikilmesi güç ve iyileşmesi zor olan) önlemek ve bebeğinizin doğumunu kolaylaştırmak içindir. Eğer forseps kullanmak gerekiyorsa öncelikle epizyotomiye ihtiyacınız olabilir.

Epizyotomi her zaman bir yırtılmadan daha mı iyidir?

Araştırmalar , küçük yırtılmaların (bunlar birkaç kas katmanını içermeyen yırtılmalardır) epizyotomiden daha çabuk iyileştiğini ve daha az sorun çıkardığını göstermektedir.

Fakat daha büyük, parçalanmış yırtıkların sağlamca dikilmesi zordur ve kolayca dikilebilecek olan düzgün bir kesikten daha fazla sorun çıkarabilirler.

Acı verici gibi gözüküyor. Epizyotomi can yakar mı?

Hayır. Kesme işleminden önce size lokal anestezi uygulanacaktır. Eğer epizyotomi bebeğinizi forseps kullanarak dışarı çıkarmak için gerektiğinden yapılmışsa ve epidural uygulanmamamışsa, bu durumda da size lokal anestezi uygulanacaktır.

Dikiş daha sonraları acı veriri mi? Dikiş sonrasında cildim gerilmez değil mi?

Dikme veya birleştirme, plasentanın çıkarılması olan üçüncü aşamadan sonra yapılır ve acı verici olabilir. Bu acıyı dindirmek için size lokal anestezi için iğne vurulacaktır. Eğer anestezi, ağrınızın tamamını dindirmezse bir doz daha iğne isteyin. Doktor vajinal deriyi, daha sonra kası ve perinenin dış derisini katman katman dikeceğinden, dikme işlemi 10 ila 20 dakika sürebilir. Bu işlem yapılırken, doktorunuzun ne yaptığını iyi görebilmesi için bacaklarınız muhtemelen doğum sandalyesinin üzerinde olacaktır.

Dikişler daha sonradan ağrıyacak mıdır?

Evet. En iyi ihtimalle rahatsızlık verecek, en kötü ihtimalle de özellikle ilk bir hafta veya bunu takip eden bir zaman diliminde ağrı yapacaktır. Ağrı kesici hap isteyebilirsiniz (ağrı kesicilerin etkisi sütünüze geçip bebeğinize uyku hali verebilir). Özellikle yara yeriniz hassassa, kontrol edilmesini isteyin. Bazen bir dikişte canınızı acıtan bir düğüm olabilir veya dikiş çok sıkı bir şekilde atılmış olabilir. Düğümün kesilmesini veya yeniden dikiş atılmasını isteyebilirsiniz. Çok bitkinseniz dikişlerin ağrı yaptığını hissedebilirsiniz, bu durumda dinlenmeye çalışın.

Bir buz torbası, rahatsızlığınızı dindirmeye yardımcı olabilir: Kaba tüyleri olmayan temiz bir kumaşa dondurulmuş bir torba sebzeyi sarın ve bunu dikişinizin üzerine koyun. Hastane veya ebeniz ayrıca rahatsızlığı azaltacak köpüklü krem de önerebilir. Ve lavanta özlü yağ , dikişli ve morarmış dokuyu iyileştirmede birebirdir (banyo küvetinizi doldurup bu yağdan 10 damla damlatın). Ayrıca tuz banyosu veya arnika tableti deneyebilirsiniz.

Oturduktan sonra rahat olmanıza rağmen, oturma işlemi ilk başta bir parça rahatsızlık verir. Dikişlerde çekmeyi önlemek için düz bir şekilde oturun. Oturur ve kalkarken yavaş ve dikkatli olun.

Birçok kadın, bağırsaklarını boşaltırken dikişlerinin atacağından endişe duyar. Bundan endişe etmeyin, fakat bol miktarda sıvı alarak ve posalı yemekler yiyerek kabızlığı önlemeye çalışın. Eğer bundan endişe ediyorsanız, bağırsaklarınızı boşaltmadan önce anüsünüzü bitki yağı ile kayganlaştırın..

Pelvis zemininin hareket ettirilmesi iyileştirmeyi hızlandıracak olan perineye kan akışını artıracaktır. Eğer bu bölgeyi havluyla kurulamak rahatsızlık veriyorsa ılık ayarda bir saç kurutma makinesi kullanın (bu ayrıca çok rahatlatıcı da olabilir).

Dört ile beş hafta içerisinde herşey normale dönecektir.

Uzıın vadeli etkileri var mıdır?

Epizyotomilerin çoğu sorunsuz iyileşir. Dikişler kendiliğinden kaybolur ve aldırmanıza gerek yoktur. Deri birleşir ve sizi eski halinizle başbaşa bırakır (bir yıl sonra bile dikkatli bir şekilde bakınca görebileceğiniz hafif bir yara iziniz olacaktır).

Fakat birkaç vakada annelerin enfeksiyon veya kötü dikişten ötürü dikiş sonrası etkilere maruz kaldığı görülmüştür. Bir dikiş çok nadir olarak enfeksiyona uğrar ve bu acı verici olabilir. Kötü dikiş, dikişiniz çok sıkı atıldığından dolayı iyileşme sürecinde perinenizin ve vajinanızın olması gerektiğinden daha az esnek olması anlamına gelebilir. Cinsel ilişki rahatsızlık verici ve hatta imkansız olabilir. Bu başınıza gelirse yardım istemelisinizdir; (lokal anestezi altında) yeniden bir kesme işlemine ve dikişe ihtiyacınız olabilir.

Bazen epizyotomi yapılması annenin doğumdan hatırladığı tek kötü anı olabilir. Kendinizi bu durumda hissederseniz doktorunuzla konuşun, kendisi size bir danışman bulmanızı tavsiye edebilir.

Bu doğumumda epizyotomi uygulanmmışsa bir dahaki sefere buna ihtiyacım olacak mıdır?

Evet bu olabilir. Çünkü dokuda yara izi olduğundan perine deriniz gerilme göstermez. Eğer daha önceden epizyotomi geçirmişseniz, ilgililer yırtılmayı önlemek amacıyla muhtemelen epizyotomi uygulayacaklardır.

Epizyotomiyi gerçekten de hiç istemiyorum. Epizyotomiyi engelleyebilir miyim?

İlgililerinize epizyotomi istemediğinizi söyleyin ve bunu doğum planınıza koyun.Yetenekli ve dikkatli uzmanlar başın doğumunu kontrol edebilirler. Başın çok hızlı bir şekilde dünyaya gelmesini engellemek amacıyla ne zaman ıkınmanız gerektiği konusunda size rehberlik edeceklerdir. Gebelik süresince bebeğin başının yaptığı basıncı taklit ederek, yırtmadan veya ebenizin yırtılacağım düşünmesine izin venneden gevşek ve esnek tutmak amacıyla perinenize masaj yapabilirsiniz. Çömelin, bir veya iki parmağınızı bitki özlü yağla kayganlaştırın ve vajinanızın içine daha sonra perinenizden aşağıya doğru bastırın. Bazı uzmanlar basıncı ve parmak sayısını yavaş yavaş arttırarak bu masajın gebeliğin 6. ayından sonra gündelik olarak uygulanmasını tavsiye etmektedirler. Perinenin esnekleğini ayrıca her iki işaret parmağınızı sokarak ve yavaşça esneterek de arttırabilirsiniz.

Dik veya yarı dik pozisyonda doğum yapmak da perineye daha az basınç yapmanıza yardımcı olur. Eğer çömelirseniz perinenin kasları gevşer. Bu da kesik veya yırtığa daha az fırsat tanır.