Doğumun İkinci Evresinde Ne Yapabilirsiniz?

Bebeğinizi ıkınarak dışarı itmek güç iştir, fakat kadınların çoğu doğumun ikinci aşamasında dinçleşir ve bebeklerinin dünyaya gelmesine yardımcı olmak isterler.

Uzun bir ilk aşama ve geçişin tahmin edilemeyen sorunları sonunda ikinci aşamada, eşinizle işbirliği yapmanın zamanıdır, ilk doğum olsa bile, ikinci aşamanın iki saatten daha uzun sürmesi nadir olarak görülür ve çiftlerin çoğunun görüşü bu aşamanın oldukça çabuk geçtiği yönündedir.

Kolayca ve tesirli bir şekilde bastırabileceğiniz ve bebeğinizin çıkısına yol vermek için pelvisinizin açılabileceği rahat bir pozisyona geçin. Yerçekimi size yardımcı olacaktır. Ama eğer çömelme veya yarı çömelme pozisyonu için çok yorgunsanız başka bir şey deneyin.. Muhtemelen kasılmalar arasında boşluklar olacaktır. Fakat pozisyon değiştirmek yerine, şayet rahatsız bir pozisyonda değilseniz, gücünüzü muhafaza etmek ihtiyacı duyacaksınızdır.

Her ıkınmadan olabildiğince sonuç almak için sadece kasılmalar esnasında ıkının. Kasılma yaklaşırken derin derin nefes alıp verin ve doruğa ulaştığında yaklaşık 5 saniye süreyle veya bir daha nefes almak isteyinceye kadar ıkının. Uzatılmış bir şekilde nefes tutma bebeğin oksijen kaynağına etki edebilir ve sizi boş yere yorar.

Bu nedenle rahatça yapabildiğiniz sürece nefesinizi tutun ve daha sonra verin. Eğer kasılmalar halen doruğa çıkmaktaysa birkaç derin nefes daha alın ve tekrar ıkının. Her ıkınmaya ne kadar çok emek harcarsanız bebeğinizi o kadar kısa zamanda göreceksinizdir.

Ne zaman ve ne kadar ıkınmanız konusunda size rehberlik edilecektir, fakat bedeninizi dinleyin ve ihtiyaçlarına karşılık verin. Her kasılmada muhtemelen 3 ila 5 kere ıkınma ihtiyacı duyacaksınızdır. Bunu soğukkanlı bir şekilde yapın ve her bastırışınızda bebeğinizin gelişinin daha da yaklaştığını hayal edin.

Doğum Pozisyonları

En iyi pozisyon, kasılmalar arasında kendinizi en rahat hissedeceğiz, pelvisinizi en rahat şekilde hareket ettireceğiniz ve ebenizin neyin olup bittiğini görebileceği ve bebeğe elleriyle ulaşabileceği bir pozisyondur. Eğer yatakta doğum yapmıyorsanız temiz ve rahat bir yer örtüsüne ihtiyacınız olacaktır. Üzerine çarşaf serilmiş minderler yeterlidir.

Çömelme

Rahatça çömelebilirseniz, bu pozisyon pelvisinizin geniş bir şekilde açılıp bebeğinizin yerçekimi sayesinde dünyaya gelmesine yardımcı olacaktır. Çömelme, eğer alışkın değilseniz güç olabilir ve gebelik süresince uygulamaya değer bir harekettir. Çömeldiğinizde dengenizi sağlamaya yardımcı olmada (vücudunuzun üst kısmı için) desteğe ihtiyacınız olabilir.

Çömelmeyi Destekleme

Bir sandalye çömelme için iyi bir destek malzemesidir. Eşinizin, siz bastırdıkça tüm ağırlığınızı kaldırabilecek derecede güçlü olması gerekse de alternatif olarak arkadan kollarınızı tutarak size destek olabilir.

Dört Ayak Üstünde

Bazı kadınlar eller ve dizlerle dört ayak üstünde durmayı çok rahat bulurlar. Bu pozisyon ayrıca perinenin ve yaklaşan bebeğin ebeniz tarafından iyi bir şekilde görünmesini sağlar.

Baş Aşağıda

Bu pozisyon dört ayak üstünde durmanın tüm avantajlarını taşır ve ayrıca kasılmalar arasında dinlenmenizi sağlar. Ayrıca perine üzerindeki basıncı azaltır ve yırtılmayı veya bir episiotomiyi önlemeye yardımcı olabilir. Eğer başınız alçak bir pozisyonda ise etkili bir şekilde bastırmanız güç olabilir. Bu nedenle, pozisyonun kasılmalar arasındaki boşluklar için saklanması en iyi çare olacaktır.

Ayakta Durma

Yarı çömelme pozisyonunda size destek olması amacıyla bir doğum taburesi veya doğum sandalyesi önerilebilir, bunu siz de isteyebilirsiniz. Eğer taburedeyseniz sırtınız için desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diğer Seçeneklerimiz:

Eğer bu pozisyonların hiçbiri size uymuyorsa daha başka birkaç seçeneğiniz vardır.

Oturma

Bu, yerçekimine karşı olan bir poziyondur ve pelvise baskı yapar. Fakat kasılmalar arasında rahatlamanıza izin verir. Sırtınızı ve omuzlarınızı desteklemek amacıyla birçok yastığa ihtiyacınız vardır.

Diz Çökme

Dengede durmanıza yardımcı olması için her iki yanda da birer destek edinin. Bu, pelvisinizi açık tutma ve bebeğinizin dışarı çıkmasına yardımcı olmak için güzel bir pozisyondur.

Litotomi

Geleneksel olarak, batıda, annelerin bacaklar havada, bilekler üzengiyle desteklenmiş şekilde sırtüstü yatmaları istenir. Normal bir doğum için bu rahat bir pozisyon değildir. Sizi kontrolsüz kılar ve bazı geniş kan damarlarına basınç yaparak kan dolaşımını engeller.

Doğum Taburesi ve Sandalyesi

Yarı çömelme pozisyonunda size destek olması amacıyla bir doğum taburesi veya doğum sandalyesi önerilebilir, bunu siz de isteyebilirsiniz. Eğer taburedeyseniz sırtınız için desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eşler: Ne Yapabilirsiniz?

Eşinizin fiziksel desteğe (örneğin rahat bir ıkınma pozisyonunu muhafaza etmek için) ve kesinlikle duygusal desteğe ihtiyacı olabilir.

Ona ne kadar iyi gittiğini söyleyin; ebeniz söylediğinde onu ıkınması için cesaretlendirin, (fakat doğumda çok fazla kişi varsa onunla sessizce konuşun) elinizi sıkmasına izin verin, emmesi için kırılmış buz verin; bebeğin başını gördüğünüzde ona haber verin.