Döllenme ve Hamilelik

Döllenme, bir sperm bir yumurtayı döllediği zaman meydana gelir. Birkaç gün sonra, hızla bölünen hücrelerden oluşan döllenmiş yumurta rahminizin yüzeyine yerleşir ve hamilelik başlar.

Döllenmenin gerçekleşmesi için, genellikle yumurtlamadan sonra 36 saat içinde cinsel birleşmenin olması gerekir. Yer çekiminden dolayı milyonlarca spermin kadının bedeninden kaçmasına ve milyonlarca spermin de ölmesine rağmen, her boşalmada yaklaşık 2000 sperm vajinaya olan gezintilerini başarıyla tamamlar. Serviks ve döl yatağından geçerek fallop tüplerine ulaşırlar. Bu arada yumurtlama sırasında yumurta açığa çıktığında, fallop tüpleri, içindeki tüycükler ve kendi kasılmalarıyla yumurtayı hareket ettirirler.

Yumurta, spermi mıknatıs gibi çalışan bir kimyasal madde salgılayarak çekebilir. Yumurtaya bir çok sperm ulaşabilir ancak, sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyini eritecek bir enzim salgılar ve yumurtaya girer. Başarılı spermin ardından yumurtanın dış yüzeyi kapanır, böylece diğer spermler giremez. Sperm ve yumurtanın çekirdekleri birleşir.

Döllenme ve Hamilelik

Döllenme cinsel birleşmeden yaklaşık bir saat sonra fallop tüplerinin üst kısmında gerçekleşir. Bunu izleyen birkaç gün sonunda hücre, seyahati sırasında her 12-15 saatte bir bölünerek fallop tüplerden döl yatağına doğru iner. Rahime ulaştığında yaklaşık 100 hücreden oluşur ve rahim duvarının yumuşak, süngerimsi yüzeyine yerleşir. Hamilelik şimdi gerçekleşmiştir.

Bebeğinizin cinsiyeti

Döllenme anında, anneden ve babadan cinsiyet belirleyici birer X veya Y kromozomu gelir. Kadınlar yalnızca X kromozomu, erkeklerse hem X, hem de Y kromozomlarını taşıdığından bebeğin cinsiyetini erkekten gelen kromozom belirler. Spermin cinsiyet hücresi X ise bebek kız, Y ise erkek olur.

Döllenme süreci

Döllenen yumurta fallop tüplerinden döl yatağına doğru seyahat eder. Döllenme sırasında hücre bölünmesi başlar ve bu yolculuk sırasında da devam eder. Hamilelik, şu an teknik olarak blastosist adıyla bilinen bu hücre topluluğu, rahim duvarına yerleştiğinde başlar.

Zaman zaman, blastosist rahim yerine fallop tüplerine yerleşir. Bu durum ektopik gebelik olarak bilinir ve genellikle ağrı ve kanamaya neden olur. Bu türden belirtiler ortaya çıktığında zaman geçirmeden doktorunuzu görmeniz önemlidir. Gebelik nihayetinde sona erdirilecektir, ancak tıbbi müdahale olmadan tüpler yırtılabil ir, bu da hayati tehlike doğurur.