Düşük Sonrası

Düşük yapmak hem fiziksel, hem de duygusal olarak yıpratıcıdır. Ancak çiftlerin büyük bir çoğunluğu sağlıklı bir bebek sabibi olmak için uğraşmaya devam ederler.

Düşük strese sokan hatta dehşete düşüren bir hayat olayıdır. Elbette herkes bu olaya aynı üzüntü derecesinde karşılık vermeyecektir.

Ancak bir çok çift için, planlama ve beklentiyle geçen bir çok hafta veya ay olmuştur bile ve geç düşük vakalarında anne karnında bebeğin hareketlerini hissedebilmelerinden kaynaklanan bir bağlılıkta oluşmuştur.

Fiziksel Etki

Çok erken gerçekleşen düşükler dışında tüm düşük vakalarında rahimdeki kasılmalar ve serviksteki genişleme fiziksel ağrıya sebep olacaktır. Doktorunuz içerde biraz hamilelik dokusu kaldığını düşünürse her hangi bir enfeksiyon olasılığını önlemek için kürtaj olabilirsiniz. Rahminiz hamilelikten önceki durumuna dönerken birkaç hafta boyunca ara ara kan lekeleri görmeye devam edebilirsiniz.

Vücudunuz artık bir bebek beslemiyor gerçeğine kendini ayarlamalıdır. Fazladan hormon düzeyleri, artan kan üretimi, kilonuz ve büyümüş göğüslerinizin normale dönmesi hep zaman alacaktır. Hamilelikte düşük geç meydana gelirse, göğüsleriniz süt bile üretebilir. Bu, birkaç gün içinde kuruyacaktır.

Eşler İçin

Düşükten sonra genellikle ilginin merkezi kadın olur. ‘Nasılsın?’ ya da ‘Nasılsınız?’dan çok ‘Karınız (eşiniz) nasıl?’ sorularına maruz kalırsınız.

Ancak sizin de desteğe ihtiyacınız vardır. Kendi duygularınızla uğraşırken, eşiniz ve neler olduğunu, eşinizin neye ihtiyacı olduğunu soran tıbbi uzmanlar arasında tampon görevi görebilir ve ayrıca eşinize bu fiziksel ve duygusal açıdan yıpratıcı zamanda destek olursunuz.

Eşinizin yaşadığı fiziksel kayıp duygusunu yaşamadığınız için hiç kimsenin anlayamadığı kadar üzgün olabilirsiniz. Ancak özellikle geç düşüklerde hamileliğe odaklanmış ve bebeğin hareketlerini hissedebilmişsinizdir. Siz de geleceğe ait planlar yapmış, kendinizi bir baba ve ailenin bir parçası olarak hayal etmişsinizdir.

Durumun zorluğunu ve gerginliğini kabul etmek önemlidir. Eşlerin duygularını paylaşarak birbirlerine destek olmaya ihtiyacı vardır. Her ikisinin de ne kaybettikleri ve kendilerini ne kadar üzgün hissettikleri üzerinde konuşmaları gerekir. Daha sonra yüzlerini umutla geleceğe ve bir sonraki hamileliğe dönebilirler.

Duygusal Etki

Düşükten sonraki haftalar zor olabilir; vücut için zaman ister ancak duygusal etkileri kaldırmak ta güçtür.

Yas tutmak için kendinize izin verin. Geç düşüklerde bazı çiftler bebeklerini görmeyi seçerler. Uzmanlar, bunun neler olduğunu kabul etmenize yardımı olacağını söylemektedirler. Evde bebeğin odasını hazırlamaya başladıysanız yakın bir arkadaşınızın yada aile üyesinin her şeyi ortadan kaldırmasına izin vermeyin. Kendinizi iyi hissettiğinizde siz yapın. Bir başka hamilelik planlarsanız hazırlıklarınızı dokunmadan bırakın.

Toparlanmak için zamana ihtiyacınız varsa işyerinden izin alın. Yada normale olabildiğince çabuk dönmek iyi gelirse, öyle yapın. Bazı kadınlar hamile kaldıklarını öğrenmeden önce yedikleri, içtikleri yada yaptıkları bir şeyin düşüğe sebep olduğundan endişelenerek kendilerini suçlayabilirler. Ancak düşükler nadir olarak sizin yaptığınız yada yapmadığınız bir şeyden dolayı olur. Yanlış yönlendirilmiş herhangi bir suçlamaya değil, kendi gereksinimlerinize odaklanın.

İnsanlar, karşılaştığınız zaman doğru biçimde sempati göstermeyi zor bulabilirler. Hatta ne söyleyeceklerini bilmediklerinden o konudan kaçınabilirler. Bunu kabul edin ve onların bu aşikar ilgisizliğini kara kara düşünmeyin.

Bu sırada daha önce düşük yapmış olan kadınlarla konuşmak size destek olabilir. Bazı kadınlar danışmanlık yada kendi kendine yardım kuruluşlarının duygularını açığa vurmaya yardım ettiğini de bulmuşlardır. Her şey iyiymiş gibi davranmak zorunda olmamak da yatıştırıcı olabilir.

Keder, kızgınlık ve inkar düşük sonrası sık rastlanan duygulardır. Kaybınız hakkında birbirinizle konuşun ve yeni bir hamilelik için kendinize zaman tanıyın.

Geleceği Planlamak

Çoğu kadın için düşüğün üstesinden gelmenin en iyi yolu yeniden hamile kalmayı denemektir.

Düşük yapmış olmak gelecekte bebeğiniz olamayacağı anlamına gelmez. Hemen ardından olan bir çok hamilelik problemsizdir. Doktorunuz servikal yetersizlik gibi bir problem saptarsa size tedavi seçenekleri sunacaktır.

Kendinizi fiziksel olarak iyi hissediyorsanız ve vajinal akıntınız ya da kanamanız durduysa, tekrar denemeden önce en azından bir adet dönemi geçirmeyi bekleyin. Bu sizin hamileliğinizin tarihini kesin bir şekilde belirlemenize ve kayıptan sonra bedeninizin iyileştiğine emin olmanıza izin verecektir. Daha uzun zaman alabilse de adet kanamanız düşük yaptıktan yaklaşık beş hafta sonra olabilir.

Garanti veren tüm istatistiklere rağmen bir başka hamileliğe adım atmaktan korkuyor olmanız kaçınılmazdır. Unutmayın ki düşük yapmış olmanın gelecekteki bir hamilelik üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ve doktorunuz eğer düşükle ilgili bir geçmişiniz varsa gelişmenizi dikkatlice izleyecektir.