Ellerim ve Dizlerim Üzerinde Sallanmak Bebeğimin Dönmesine Sebep Olur mu?

Hamileliğin sonunda, bebeklerin %90’ının başları aşağıda, bunların üçte ikisinin de yüzleri annelerinin belkemiğine dönüktür; bu bebeğin basenden geçip çıkması için de en uygun olan pozisyondur. Fakat inatçı birkaç bebek öbür yöne dönük durmakta ısrar ederler ki bu doğumu daha acılı yapar ve tersten gelen bebeğin ise, genellikle, sezaryen ile alınması gerekir.

Baş bedenin en ağır parçası olduğundan, size elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durup, yerçekiminden istifade ederek, baş aşağı dönmekte direnen bir bebeği döndürebileceğiniz söylenebilir. Ama ne yazık ki, bunun işe yaradığına dair yayınlanmış kanıt çok az sayıdadır. Bu konudaki üç araştırma üzerinde Cochrane Collaboration tarafından yapılan bir incelemede, her gün on dakika kadar eller ve dizler üstünde durmanın kısa bir süre için bebeğin dönmesine sebep olduğu, ama bebeklerin uzun bir müddet bu pozisyonda kalmadıkları bulunmuştur. Diğer bazı araştırmalar da, bebeklerin pozisyonlarını annelerinin o sırada yaptıklarına göre ayarlayabildiklerini -mesela anneleri dinlenirken bebeklerin de kendilerini ona göre hizalandırmaları gibi- ama sonrasında tekrar eski durumlarına veya başka bir pozisyona geçtiklerini belirtmiştir.

Ama bütün bunlara rağmen, kadınlar el-diz pozisyonundan tamamıyla vazgeçmemelidir çünkü Cochrane Collaboration’ın incelemesi, o duruşun doğum sırasındaki sırt ağrısına iyi geldiğini bulmuştur.

Bazı ebeler, ters gelen bebeğin bir takla atıp dönmesini teşvik için, ECV (external cephalic version) adı verilen bir metotla karma dıştan baskı uygulamayı denerler. Bu yöntem, ilk hamileliklerde %35 ila 57 arasında bir oranda başarılı olurken daha sonrakilerde bu oran %52 ila 84’e çıkar; yani yöntem denemeye değer görünüyor.