Emzirmek Kilo Verdirir mi?

Çoğu kadın hamilelik sırasında genellikle kalça ve uyluklarına 4 kg yağ alır; bunun da bebek doğduğunda süt vermek için gerekli enerjinin depolanmasına yaradığı düşünülür. Genel kanıya göre, hamilelik sonrasında bebeğe süt vermek bu hamilelik kilolarından kurtulmaya yarar çünkü sadece emzirmek ilk iki ayda günde ortalama 595 kalori ve daha sonrasında da günde ortalama 670 kalori yakar.

Burada sorun, emzirmenin sizi deli gibi acıktırmasını (ve bu sadece açgözlülük değildir: iştahı arttıran süt verme hormonu prolaktindir) bir kenara bıraksak bile, birilerinin devamlı olarak sütümüzün kesilmemesi için fazladan kalori almamızı söylemesidir.

Yani emzirmek bu fazla kilolardan kurtulmanıza hakikaten yarar mı? Bu konuda pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen, bu araştırmaların sonuçları, emzirme taraftarlarının bizi inandırmak istedikleri kadar kesin çıkmadı. Problemlerden biri, çoğu araştırmanın, bizzat kendileri ölçmek yerine, annelerin verdiği hamilelik öncesi ve sonrası ortalama değerlerini kullanmasıydı. Sadece meme vermek ile kilo kaybı arasında bir bağlantı belirleyen bazı araştırmalarda bile bulunan etki oldukça küçüktü. Kadınları doğum sonrasında belirli dönemlerde bilfiil kendileri tartıp ölçen beş çalışmanın incelenmesi sonucunda, en uzun süre süt vermiş annelerle hiç süt vermemiş annelerin on iki ay sonundaki kilo kaybı farkı 0,6 kg ila 2 kg arasındadır.

İyi haber şu ki, eğer bebeğinizi emzirmeye karar verdinizse ve de aldığınız kiloları vermeyi hızlandırmak istiyorsanız, bunu süt miktarınızdan ödün vermeden de yapabilirsiniz. Bu konudaki bir çalışmanın bulgularına göre, haftada dört defa kırk beşer dakikalık aerobik egzersizle birlikte günlük kalori alımını aşağı yukarı 2,092 kalori (diyet yapmayan sağlıklı bir kadının hamilelik öncesinde alması gereken ortalama miktar) ile sınırlandırmak, kadınların süt miktarlarını etkilemeden haftada ortalama 0,5 kg kaybetmelerini sağlar ama başlamadan önce vücudunuzun kendine gelmesini ve süt vermenin iyice düzene girmiş olmasını beklemeniz yine de daha akıllıca olacaktır.