Erkek de Hamilelik Belirtileri Yaşar mı?

Mide bulantısı, mide ekşimesi, karında ağrılar… Bu hamilelik belirtilerini sadece kadınların yaşadığını düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Her ne kadar resmi olarak mikrobik veya ruhsal bir hastalık olarak kabul edilmese de, erkeklerin %11 ila 50 kadarının babalık sendromu (couvade) veya sempatik hamilelik denilen olguyu deneyimledikleri düşünülmektedir. En sık görülen belirtileri iştah kaybı, diş ağrısı, bulantı, hastalık hali ve endişedir. Belirtiler ilk üç ayda yani kadınların sabah bulantısı derdinden en çok çektikleri zamanda artış gösterir, sonra ikinci üç aylık dönemde azalır fakat son ayda tekrar ortaya çıkarlar.

Couvade sözü Fransızcada civciv çıkarmak veya kuluçkaya yatmak manasına gelen couver fiilinden gelmektedir. Babalık sendromunun sebepleri üzerinde çeşitli teoriler ileri sürülmüştür; bunların içinde, erkeğin doğmamış çocuğu kendisine rakip olarak görmesi ve bilinçsizce kadının ilgisini çekmeye uğraşması veya baba olma ihtimalinin tetiklediği kimlik krizinin fiziksel dışavurumu olduğu gibi görüşler vardır.

Babalık sendromu sebepleri üzerinde çok az araştırma yapılmış olsa da, çalışmalar, eşlerinin hamileliği ve doğuma hazırlığı konuları ile daha yakından ilgili olan erkeklerin sendrom belirtileri göstermeye daha yatkın olduklarını düşündürmektedir.

Babalık sendromu size erkeklerin başka bir kuruntusu gibi geliyor olsa da yine de belirtilerin bazı fiziksel kaynaklan olabilir. Bir araştırma, yorgunluk, iştah değişikliği ve kilo artışı gibi babalık sendromu belirtilerinin ikisinden fazlasını yaşadığını ifade eden erkeklerde, prolaktin hormonunda yükselme ve testosteron hormonunda azalma tespit etmiştir ama yine de bu hormon değişikliklerinin erkeklerde hamilelik benzeri belirtilere nasıl yol açtığı bilinmemektedir.

Babalık sendromunun varlığını kabul etmeyebilirsiniz ama hamileliğe bağlı olarak erkekleri etkileyen ve de ciddiye alınması gereken bir hastalık vardır. Doğum sonrası depresyonu denilen bu hastalığın, her ne kadar kadındaki depresyondan daha yavaş ilerleme olasılığı yüksek ise de, bebeğin doğumundan sonraki iki ay içinde %4-25 arası erkeği etkilediği tahmin ediliyor.

Bu hastalığa yakalanmış erkeklerin karşılaşacağı en büyük risk eşlerinin de hamilelik sonrası depresyonu yaşıyor olmasıdır. Annenin bu rahatsızlığı bebeğin ruhsal gelişimini nasıl etkiliyorsa, babanınki de aynı sonuçları yaratır.