Erkekler Süt Verebilirler mi?

Aslında erkekler meme vermek için gerekli olan süt kanalları ve meme dokusu da dahil tüm donanıma sahiptir; sadece normal şartlarda süt salgısını tetiklemek için yeterli hormonları üretemezler. Yeni baba olan erkeklerin az miktarlarda ürettiği ve babalık davranışlarını uyardığı bilinen prolaktin, meme vermekle ilgili önemli hormonlardan biridir.

Prolaktin hipofiz bezi tarafından üretilir ve hipofiz bezinde tümör bulunan erkeklerin bazen süt salgıladıkları görülmüştür. Torazin gibi antipsikotik ve digoksin gibi kalp ilaçları da erkeklerde süt üretimini uyarır; ayrıca galaktore gibi hastalıklarda da erkeklerin meme uçlarından süte benzer bir madde sızar. Galaktore yüksek seviyelerde prolaktin ve düşük seviyelerde testosteron ile ilgilidir.

Bu erkek sütünün kadınlar tarafından üretilen sütle aynı yapıya sahip olması düşündürücüdür. 1981 yılında Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılar, 27 yaşındaki galaktore hastası bir erkeğin meme ucu salgısını incelediler ve onun kadınlardaki kolostrum (ağız sütü) ve anne sütü ile benzer seviyelerde protein, şeker ve elektrolitler içerdiğini buldular.