Evde Doğuma Hazırlık

Uzmanların çoğu ilk çocuğun evde doğrulmasına karşıdırlar. Ancak böyle bir hakkınız elbette vardır ve evde doğum yapmak istiyorsanız ilginç bir deneyim olabilir.

İlk çocuğumun doğumunda epidural anesteziden faydalanmıştım. İkinci bebeğim için evde doğum yaparken de epidural alabilir miyim?

Hayır. Bir ebe size epidural veremez, çünkü bu tür anestezilerin anestezi uzmanları tarafından yapılması gerekir. Ancak evde, farklı şekillerdeki ağrı kesicilerden yararlanılabilir.

Bir çok kadın birinci ve ikinci doğumlarındaki ilaç gereksinimlerini karşılaştırdıklarında her iki doğumu da hastanede yapmış olsalar dahi ikinci doğumda ciddi şekilde azaldığını fark etmiştir. İkinci ve onu izleyen doğumlarda, sıklıkla daha az yatıştırıcıya ve hatta sadece sancıların son aşamalarında ihtiyaç duyarlar. Buna ek olarak evde doğum yapan bir çok kadın, özellikle de daha önceki bebekleri normal doğumla olmuşsa, ağrı kesici gereksinimlerinin daha da azaldığını fark etmiştir. Hastaneye kıyasla evde doğumda nefes alıp verme, gevşeme ve hayalde canlandırma tekniklerini çok daha başarıyla uyguladığınızı keşfedebilirsiniz.

Tam olarak nerede doğum yapmalıyım? Kendi yatağımda olur mu?

Kendinizi nerede rahat hissediyorsanız orada doğum yapmalısınız. Ebeniz için her ne kadar yere çömelerek doğumun gidişini kontrol etmesi daha zor olsa da yatak kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak bir minderi havlularla yada çarşaflarla kaplayarak yerde doğum yapabilirsiniz, hatta, sağlam bir sandalye yada kanepe yada dilerseniz masa bile kullanabilirsiniz. Seçeneklerinizi ebenizle konuşun; sizin istediğiniz yere uymaktan mutlu olacaktır.

Ayrı bir odada doğum yapıp bebek doğduktan sonra kendi odanıza ve yatağınıza geçmek te bir seçenek sayılabilir. Diğerleri son temizlik işlemlerini yaparken, siz bebeğinizi kesintiye uğramadan tanımaya çalıştığınız sırada temiz ve rahat bir yatakta olursunuz.

Kendi yatağınızda doğum yapmak istiyorsanız önce temiz ve yeni çarşaflarla yatağınızı yapın, ardından tüm yatağı muşamba bir çarşafla kaplayın. Üzerine bolca gazete kağıdı yerleştirin ve en üste de eski bir çarşafınızı serin. Bebek doğduktan sonra yardımcılarınız üstteki katları alarak yatağı temiz ve bir çarşafla bırakabilirler.

Sekiz yaşındaki oğlum kardeşinin doğumunda bulunmak istiyor. Ona izin vermeli miyim?

Doğum aile merkezli oldukça, kardeşlerinin doğumuna katılan çocuk sayısı da artmaktadır. Bu tamamen sizin, eşinizin ve çocuğunuzun verebileceği bir karardır. Bazı çocuklar doğum sırasında olan gürültüden ve hareketlerden korkabilir, diğerleri ise kapalı kapılar ardında bir şeyler olmasından huzursuzluk duyarlar. Bazıları her bir minik detayla heyecanlanır, bazıları da bu işin çok zaman almasından dolayı sıkılır. Bunu üçünüz aranızda konuşun ve oğlunuza doğumdan neler bekleyebileceği konusunu anlayabileceği bir dilde açıklayın. Eğer gerçekten onun doğuma girecek kadar olgun olmadığını düşünüyorsanız bunu ona açıkça söyleyin. Uzlaşmacı olarak oğlunuzu doğum odasına sadece doğum gerçekleşirken alıp dünyaya gelen bebeğe onun da merhaba demesine izin verebilirsiniz.

Eğer tüm sancılar ve doğum boyunca onun orada olmasına izin verirseniz, yanında birisinin bulunarak aklına geldiği anda sorduğu soruları cevaplandımıa-sını sağlayabilirsiniz. Bir çok çocuk “annen şimdi konuşamaz, konsantre olması lazım, çünkü…,” şeklindeki yanıtları kabul edecektir, ancak siz ve eşiniz gelişen olaylarla çok meşgul olduğunuzdan ne zaman neyin olduğunu ona uygun bir şekilde açıklayamayabilirsiniz. Eğer sıkılırsa ve orada kalmak yerine başka bir şey yapmak isterse, birsinin onunla ilgilendiğinden ve güvende olduğundan emin olmalısınız.

Bebeğimi evde doğurmak istediğimden eminim. Ancak hangi şartlar altında hastaneye nakledilme durumu belirebilir?

Doğumunuzun olması gerektiği gibi gitmediğine dair işaretler varsa, ya da siz veya bebek tehlike altındaysanız ebeniz hastaneye nakledilmenizi önerebilir.

Örneğin, Eğer sancılar çok yavaş gelişirse ve hareket etme, pozisyon değiştirme gibi yöntemler doğumu hızlandırmaya yaramazsa (özellikle de çok yorgunsanız, başınız dönüyor ya da bayılıyorsanız) ebeniz sizin bebeğinizin daha yakından izlenebileceği bir hastaneye gitmeyi önerebilir. Vajinadan kan gelmesi de durumunuzun değerlendirilmesi ve gerekli ölçümlerin yapılması için bir hastaneye gitmenizin daha iyi olacağının belirtisi olabilir. (Bebeğinizi evde doğurma kararını düşünürken hastaneye ulaşma süresini de hesaba katın. Acil servise hızlı bir şekilde gidebilmelisiniz.)

Fetal distres (bebeğin yeterli oksijen alamaması) hastaneye gidişi hızlandırır.

Doğum sırasında ebenizin bebeğinizin pozisyonunun iyi olmamasından dolayı sezaryene karar vermesi uzak bir olasılıktır. Çünkü sezaryen ancak bebek tehlike işaretleri verdiğinde ya da siz haddinden fazla yorulduğunuzda önerilebilir.

Doğumdan sonra, ancak bebek solunum problemleri çekmekteyse, plasentanın dışarı çıkışı çok geciktiyse, yada kanamanız durmuyorsa hastaneye gitmek gerekebilir.

Doğum yapmak istediğim odayı nasıl hazırlamalıyım?

Ebeniz size bu konuda yardımcı olacak ve ihtiyacı olacak her şeyi beraberinde getirecektir. Olasılıkla yatağın her iki yandan da ulaşabileceği şekilde yerleştirilmesini isteyecektir. Ayrıca doğum uzun sürerse dinlenmesi için rahat bir koltuk ta sağlamalısınız.

Hastaneye götürmek üzere hazırladığınız çantaya koyduklarınıza ek olarak odada temiz bezlere ve havlulara (gereksinim duyana kadar bir plastik torbada tutun, böylece temiz kalacaklardır) da ihtiyacınız olacaktır. Bebeğinizi için de el altında birkaç giysi bulundurun.

Evde doğum hastanede doğumdan daha fazla pislik ve dağınıklık yaratmaz. Ebeniz pedler ve tek kullanımlık çarşaflarla yatağınızı ve mobilyalarınızı korumanız konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır (ya da bunu kendisi yapacaktır). Odanın farklı yerlerine bunları ve diğer atılacak şeyleri koymak üzere çöp torbaları yerleştirin. Ebeniz ve diğer yardımcılar için el altında soğuk içecekler olmasına dikkat edin.

Ebeniz ayrıca birkaç kaba, istediğinde bolca su kaynatıp soğutabileceği bir su ısıtıcısına ve iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyacaktır. Bunun parlak bir baş üstü ışığı olması gerekme z; spot ışığı yeterlidir. En önemli şey, ebenizin her zaman için ne yaptığını görmesi şarttır.