Farmalojik Ağrı Kesiciler

Doğum sancılarının yarattığı acıyı, yaygın olarak kullanılan bir takım ağrı kesici ilaçlar güvenli ve etkili bir şekilde azaltır.

Doğal doğumdan yana olan tartışmalara rağmen, eğer ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız farmakolojik ağrı kesicileri kullanmayı reddetmek bir erdem değildir. Herkesin farklı bir ağrı eşiği vardır ve bir kadının çok gerilmeden dayanabileceği bir acıya diğer bir kadın dayanamayabilir. Buna ek olarak her sancı ve doğum farklıdır.

Doğum sancılarınızla baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ebenizle yada doktorunuzla seçenekler hakkında görüşün.. Bu sizin açınızdan bir yenilgi şeklinde algılanmamalıdır, çünkü yarışta değilsiniz ve eğer çok gergin ve acılı hale gelirseniz doğumunuzun ilerleyişini engelleyebilirsiniz. Bazı çalışmalar doğum sancıları sırasında verilen bazı ağrı kesici ilaçların aslında doğumu hızlandırdığını ve anne adayının ağrılarla daha iyi mücadele etmesine yardımcı olarak ve ‘daha fazla dayana-mama’ durumunu daha da azaltarak sezaryen oranını düşürdüğünü göstermiştir. Sizin bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmeniz herkesin dileğidir: bunu nasıl başaracağınız da sizin vereceğiniz bir karardır.

Ancak doğum sancılarının neden olduğu ağrıları azaltmada kullanılan ilaçların sizin olduğu kadar bebeğinizin üzerinde de etkisi olduğunu da bilmelisiniz. Kullanılan ilaçlar plasentadan geçerek bebeğinizin kan dolaşımına karışır. Etkisi genellikle kısa sürelidir ve çoğu vakalarda hafiftir. Aşağıdaki en yaygın kullanılan ağrı kesicilerin size ve bebeğinize etkilerini açıklamaktadır.

Pethidine

Pethidine, morfin benzeri güçlü, sentetik bir analjeziktir. Kas içlerine, özellikle kalça ve uyluklara enjekte edildiğinde en etkili hale gelir (bu işlem her iki – dört saatte bir tekrarlanabilir). Pethidine genellikle sancılar tam olarak düzene girmeden uygulanmaz; etkisini göstermesi yaklaşık 20 dakika alır.

Size Etkisi

 • Pethidine kendinizi uyuşuk hissetmenize ve başınızın dönmesine yol açabilir ancak normalde sancılarınıza yada daha sonra ıkınma becerinize bir etkisi yoktur.
 • Kadınlar pethidine’e farklı biçimlerde tepki gösterebilirler. Bazıları rahatlatıcı, bazıları ise doğumla başa çıkmayı zorlaştıracak şekilde dikkat dağıtıcı bulabilir.
 • -Mideniz bulanabilir veya kusabilirsiniz (daha başka ilaçlarla bunlar kontrol edilebilir), kendinizi depresyonda hissedebilirsiniz yada tansiyonunuz düşebilir.

Bebeğinize Etkisi

 • Verilen dozun kuvvetine ve zamanlamasına bağlı olarak bu farklılıklar gösterir (doz, doğuma ne kadar yakın verilirse bebekteki etkisi o kadar büyük olur). Doktorunuz dozajı olabildiğince az tutacaktır.
 • Bebeğinizde baş dönmesi yada emmede güçlük olabilir.
 • Ender durumlarda bebeğe soluk almasına yardımcı olmak amacıyla ek oksijen verilebilir.

Entonox

Bazen ‘gaz ve hava’ adı da verilen Entonox, oksijen ve nitrus oksid karışımıdır ve ağızdan bir yüz maskesi yardımıyla yada kendi kendinize tutacağınız bir ağızlıkla içe çekilerek alınır.

Entonox tüm acıyı almaz ancak daha dayanılabilir hale getirebilir. Maskenin kontrolü altında oldukları gerçeği bir çok kadının acıyla daha iyi başa çıkabilmesini sağlar. Ve etkisini göstermesi yalnızca 15 saniye aldığından, sancının geldiğini hissettiğiniz an solumaya başlayabilir ve sancı azalırken de bırakabilirsiniz.

Size Etkisi

 • Sizin üzerinizde kalıcı bir yan etkisi yoktur.
 • Bazı kadınlar Entonox’un kendilerinde baş dönmesi ya da mide bulantısı yaptığından şikayet eder. Ancak dozu kendiniz kontrol ettiğinizden, kullanımı durdurmak kolaydır. Bir kez bıraktığınız zaman zaten kısa sürede normale dönersiniz.

Bebeğinize Etkisi

 • Entonox’un bebek üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur.

Epidural Anestezi

Bu oldukça popüler bir ağrı kesicidir. Omuriliğin yanındaki epidural boşluğuna lokal anestezi ilacı enjekte edilir. Enjeksiyon bölgesindeki kateter içerde bırakılır, böylece gerek olduğunda daha fazla ağrı kesici verilebilir. Genellikle tansiyonunuzun çok düşmesini engellemek için IV sıvı verilir ve sonra anestezi uzmanının epidurali yerleştirmesi için yan tarafınıza doğru yatmanız istenir.

Bazı doktorlar artık düşük dozda lokal anestezi ilacı ile düşük dozda analjeziği bir arada kullanmaktadır. Bu yalnız başına anesteziden daha hızlı etki gösterir ve ıkınma isteğinizi hissetmenize ve ıkınabilmenize izin verir. Yürüyen epidural adı verilen yöntem her iki uygulamanın en iyi birleşimidir (hem ağrı kesici hem de doğuma aktif katılım).

Size Etkisi

 • Standart epidural anestezi çoğu kadın için tamamen ağrıyı keser (çok az sayıda kadın sadece bir tarafta ağrının kesildiğini tecrübe etmiştir).
 • Belinizden aşağısını hissetmezsiniz, bu da dozaja ve zamanlamasına bağlı olarak doğumun ikinci evresinde ıkınmayı zorlaştırabilir. Bazı çalışmalar bunun, forseps kullanımını arttırdığını iddia ederken bazıları da bu görüşe katılmamaktadır.
 • Saatler boyunca hissiz kalırsınız. Birkaç gün çok şiddetli (ender vakalarda) baş ağrılarınız olabilir. Bu genellikle epidural boşluğundan akan sıvının art etkisidir.
 • Ender durumlarda epidural bebeğin kalp atışlarını yavaşlatabilir, o yüzden bebeğiniz sürekli olarak monitörden izlenecektir.

Bebeğinize Etkisi

 • Bazı çalışmalar epidural anesteziden sonra doğan bebeklerin daha fazla baş dönmesinden yakındıklarını göstermektedir.
 • Analjeziklere ve sakinleştiricilere bağlı olarak oluşan solunum problemleri ortaya çıkmaz.
 • Bebeği doğurtmak için forseps ya da vakum gerekebilir.

Ağrının Algılanışı

Ağrı kesici ilaçları almak isteseniz de istemeseniz de, kendi kendinize ağrıyı daha da beter hale getiren psikolojik faktörleri en aza indirerek ve bunların farkına vararak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Kendinize size doğumda eşlik edecek sempatik ve yardımcı birisini seçin. Kendi başınıza olduğunuzda yada doğumunuza eşlik eden kişi sizin adınıza sizden daha endişeli ise korku duymaya ve kendinize acımaya daha eğilimli olursunuz. Korkunun büyümesinde onu görmezlikten gelmenin gücünü göz ardı etmeyin. Meydan gelebilecek her şeyi olduğu gibi kabul edin, her evreyi geldiği şekliyle yaşayın ve pozitif olun.

Her sancı dalgasını bebeğinizi size bir adım daha yaklaştıran iyi bir şey olarak algılayın.