Gebelik Sırasında Cinsellik

Gebelik cinselliğe olan ilginizi artırdı mı? Yoksa seks en son derdiniz mi? Sizin için hangisi geçerli olursa olsun, gebelik sırasında cinsellik ile ilgili bilmek istediklerinizin hepsi burada.

Gebelik sırasında seks doğru mudur? Gebeliğiniz normal bir seyir izlediği sürece istediğiniz sıklıkta seks yapabilirsiniz ama bunu her zaman canınız istemeyebilir. Başlardaki hormonal dalgalanmalar, yorgunluk ve bulantı cinsel arzunuzu köreltebilir. İkinci üç aylık dönemde, cinsel organlarınıza ve göğüslerinize kan akışının artması cinsel arzunuzu yeniden alevlendirebilir. Ama üçüncü döneme gelindiğinde kilo alma, bel ağnsı ve diğer belirtiler bir kez daha cinsel arzularınıza ket vurabilir.

Gebelik sırasında seks yapmak düşüğe neden olabilir mi? Birçok çiftin, gebelik sırasında özellikle de ilk üç aylık dönemde seks yapmanın düşüklere neden olduğu ile ilgili endişeleri vardır. Ama yersiz bir endişedir bu. Gebeliğin başındaki düşüklerin sebebi kromozomlarla ilgili anomaliler ve bebekle ilgili başka sorunlardır. Sizin yaptıklarınız veya yapmadıklarınızın bu konuyla ilgisi yoktur.

Gebelik sırasında seks yapmak bebeğe zarar verir mi? Bebeğiniz rahimdeki amniyotik sıvı ve gebeliğinizin büyük bir bölümünde rahim ağzını tıkayan mukoz tıkaç tarafından korunmaktadır. Cinsel ilişki bebeğinizi etkilemez.

Gebelik sırasında ideal seks pozisyonları nelerdir? Size bir rahatsızlık vermediği sürece, seks pozisyonlarının çoğu uygundur. Gebeliğiniz ilerledikçe hangi pozisyonun en iyi olduğunu deneme yoluyla bulmaya çalışın. Sırtüstü yatmak yerine eşinizin yanında yan yatmayı, üstüne çıkmayı ya da önünde olmayı deneyin.

Orgazm erken doğumu tetikler mi? Orgazm rahimde kasılmalara neden olur ama bu kasılmalar doğum sancısı sırasındaki kasılmalardan farklıdır. Normal bir gebelik geçiriyorsanız, cinsel ilişki sonucunda olan veya olmayan kasılmalar, erken doğum sancıları ya da erken doğum riskini artırmaz. Yine aynı şekilde, seks yapmak, doğum yapma tarihiniz yakın olsa bile, doğum sancısını tetiklemez.

Seksten uzak durmayı gerektiren zamanlar var mıdır? Kadınların birçoğu gebelikleri boyunca rahatlıkla seks yapabilir ama bazen de temkinli olmak gerekir. Doktorunuz size şu durumlarda seksten uzak durmanızı tavsiye edebilir, eğer;

  • Erken doğum yapma riskiniz varsa.
  • Nedeni bilinmeyen vajinal kanamanız varsa.
  • Amniyotik sıvı sızıntısı varsa.
  • Rahim ağzınız zamanından önce açılıyorsa (servikal yetmezlik).
  • Plasentanız kısmen ya da tamamen servikal boşluğu kapatıyorsa (plasenta previya).