Gebelik Zehirlenmesi / Preeklampsi

Preeklampsi adıyla bilinen durum tamamıyla hamileliğe özeldir. Belirtileri sürekli yüksek tansiyon (20 haftalık hamilelikten sonra 140/90’dan daha fazla olanlar yüksek sayılır, 160/90’nın üstü ciddidir), özellikle 30 haftadan sonra yüzde, ellerde ve bileklerde ödem ve idrarda protein olarak ortaya çıkar. Daha ciddi vakalarda, hastalar baş ağrısı, bulanık görme, mide ağrısı, kusma ve bilinç karışıklığından şikayet ederler. Tedavi edilmezse, bu belirtiler artabilir ve havaleyle nadiren komaya sebep olan eklampsi ortaya çıkar.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Preklampsinin belirtilerini görmek kolay olduğundan bir kadının tansiyonu ve idrarı her doğum öncesi muayenede kontrol edilir.

Preeklampsi ilk hamileliklerde, 20 yaşın altında veya yaşı büyük kadınlarda, birden çok bebek taşıyan veya kronik hipertansiyon geçmişi olan kadınlarda daha yaygındır. Ayrıca kalıtsal olma eğilimi de gösterir. Sebebi tam olarak anlaşılamamıştır ve üç ana belirtinin birbiriyie bağlantısı da açık değildir. Ancak vasospasm ya da vücuttaki kan damarlarının tıkanıklığının bu belirtileri tetiklediği görülmektedir.

Sağlıklı bir diyet, egzersizdeki gibi yüksek tansiyonu önlemeye yardım eder (Preeklampsi iyi beslenmeyen kadınlarda daha sıklıkla görülür, bu da sağlıklı bir diyetin önemini vurgulamaktadır). Bir çok kadın yoganın yüksek tansiyonu azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Yüksek tansiyon tehlikelidir, çünkü plasentanın işleyişini ve buraya kan akışını etkileyebilir. Bebek yeterince besin ve oksijen almazsa büyümesi yavaşlayabilir.

Preeklampsinin tedavisi öncelikle hamileliğin dönemine bağlıdır. Yaklaşık 28 haftadan önce, doktorlar bebeği yaşama şansını artırmak için doğurtma (çok büyük tehlikede değilse) konusunda isteksizdir.

Geri kalanı genellikle ilaçla (sıklıkla hastanede) tedavi edilir, böylece kadının vücudu oksijenlenme için dolaşan kandan en iyi şekilde yararlanır. Az dozda aspirin, vasospazmı engelleyerek yüksek riskli hamileliklerde preeklampsiyi önleyebilir.

Daha hafifi vakalarda, doğum başlayana kadar ilaçla yada ilaçsız dinlenmek durumu kontrol altında tutabilir. Tüm hamileliklerde 40. haftadan sonra plasenta daha az işlemeye başladığından bir çok doktor yüksek tansiyondan etkilenen bir hamileliği, zaten yüksek tansiyon plasentayı zayıflatacağından, devam ettirmek istemez.