Gebelik her biri yaklaşık olarak üç ay süren üç ayrı dönemden oluşur. Bu 3 aylık dönemlere Latincede üç ay anlamına gelen trimester denilir.

Birinci Trimester (İlk üç aylık dönem)

İlk üç aylık dönemde bebeğinizin organ sistemleri oluşmaya ve fonksiyonlarını yerine getirmeye başlar. 13. haftanın sonunda yaklaşık 4.5 santim boyundadır. 30 gram kadar gelir. Kollarını, bacaklarını, el ve ayak parmaklarını oynatabilir. Cinsiyeti tespit edilebilir. Kemik hücreleri belirginleşir. Kalp atışları doppler ultrason yardımıyla duyulabilecek kadar güçlüdür.

İkinci Trimester (İkinci üç aylık dönem)

İkinci üç aylık dönemde bebeğinizin el ve ayak parmaklarında tırnaklar oluşmaya başlar. Hareket koordinasyonu vardır, amniyotik sıvı içinde yuvarlanabilir. Saçlar, kirpikler ve kaşlar belirir. 27. haftanın sonunda yaklaşık 27 ila 35 santim boyundadır. 500 ila 1000 gram kadardır. Derisi buruşuktur ve koruyucu sıvıyla kaplıdır. Duymaya başlar. Bağırsaklarda ilk dışkı oluşur. Tutuşu güçlüdür.

Üçüncü Trimester (Son üç aylık dönem)

Son üç aylık dönemde bebeğinizin vücut yağı artmaktadır. Çok hareketlidir. Uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Sese tepki verebilir. 39. haftanın sonunda yaklaşık 47 ila 50 santim boyundadır. 3 ila 3.5 kilo gelir. Derisi daha az kırışıktır. Lanugonun büyük bölümü gitmiştir. Verniks tabakası kalındır. Annesinden hızla antikor alır. Cenin pelvise kayabilir.

Ay Ay Gebelik bölümünde hamileliğinizin her ayında bebeğiniz ve sizdeki değişimler hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.