Hamile Kadınlar Neden Aşerir?

Hamilelikte aşerme konusunda şaşılacak kadar az sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Yapılmış olan çalışmalarda kadınların hamileliklerinde acıya karşı daha duyarlı olmaya başlarken çoğunlukla tuzlu gıdalara istek duydukları ve tat alma hassasiyetlerinin azaldığı bulunmuştur.

Hamilelikte kan miktarları artan kadınların, vücutlarındaki sıvı dengesini korumak amacıyla, biraz daha fazla tuza ihtiyaç duymaları tuza aşermeye sebep olabilir. Hamilelerin acı tatlardan tiksinmelerini açıklamak ise biraz daha zordur ama bazılarının öne sürdüğü gibi onları genellikle acı olan zehirli bitkilerden uzak tutmak için olabilir.

Gebe kadınların canlarının neden tatlı yiyecekler çektiği konusunda ise, adet döngüsü sırasındaki gıda tercihlerindeki değişimlerin incelenmesi bazı ipuçları verebilir. Kadınlar, adet döngüsünün progesteron hormonunun yüksek olduğu ikinci evresinde, zengin karbonhidrat ve yağ içeren yiyecekleri tercih etme eğilimindedirler. Östrojen seviyesinin yüksek olduğu birinci evrede ise, kadınlar tatlı lezzetlere daha duyarlı olurlar.

Her ne kadar hamilelikte her iki hormonun da seviyesi artmakta ise de progesteronun östrojenden nispeten biraz daha fazla olması, kadınların neden çikolata veya kek gibi (veya tercihen ikisini birden) tatlı, bol enerji veren gıdalara aşerdiklerini açıklayabilir.

Pek çok kişi, vücudun ihtiyaç duyduğu gıdalara aşerdiğini varsayar. Hiç kimsenin, özellikle bu konuyu araştırmış olmasına rağmen, yine de bunun doğru olabileceğine dair bulgular vardır. Londra’daki Roehampton Üniversitesi’nden Leigh Gibson ve ekibi, araştırma gruplarına denemeleri için biri zengin proteinli, diğeri düşük proteinli olmak üzere iki ayrı lezzette çorba verdiler. Birkaç gün sonra, biri protein eksikliği çeken, diğerine de yemekten önce zengin protein içeceği verilmiş olan gönüllü deneklerden oluşan iki gruptan da, öğle yemeği olarak çorbalardan birini seçmelerini istediler. Protein eksikliği çeken grup zengin proteinli çorbayı tercih ettiğini söyledi ve diğer gruba göre çorbadan çok daha fazla içti. Diğer bir deyişle, eğer protein yoksunluğu çekiyorsanız, bilinçaltınızda proteince zengin gıdaların lezzetini tercih etmeye başlıyorsunuz.

Aynı şekilde, tatlı ve yağlı yiyeceklere aşermek de enerji ihtiyacını yansıtabilir, ama Dr. Gibson bu tip gıdaları yemenin bizi aşırı mutlu etmesi sebebiyle, hissedilen isteğin duygusal konfor ihtiyacından da kaynaklanabileceği konusunda bizi uyarıyor. Yani eğer vücudunuz dondurma diye feryat ediyorsa, bebeğinizin çikolata kurabiyeli dondurma eksikliği çekip çekmediğine karar vermeden önce, belki de bugün ne kadar yemek yemiş olduğunuzu bir gözden geçirmeniz faydalı olur.