Hamile Kalamadığınızda

Hamile kalmak için yapılabilecek her şeyi denedikleri halde bazı çiftlerin bebek sahibi olabilmek için tıbbi müdahaleye gereksinimleri vardır.

Olası bir döllenme problemi için ne zaman yardım alınacağını bilmek zor olabilir. Karar, ağırlıklı olarak sizin sağlığınıza ve yaşınıza bağlıdır. Eğer bir probleminiz olduğundan şüphe ediyorsanız (adet görmüyorsanız fibroidiniz varsa yada bunun için veya endomeriosis veya cinsel temasla bulaşan bir hastalık için tedavi görüyorsanız) doktorunuza sonra değil hemen görünün. Eğer 20’li yaşlarda genç ve sağlıklı bir çiftseniz, bir sene denediğiniz halde başarısız olabilir ve yine de yardım almadan hamile kalabileceğinize dair büyük umuda sahip olabilirsiniz. Eğer 30’lu yaşların ortalarında ya da daha yaşlıysanız ve en az altı aydır denediğiniz halde hamile kalamıyorsanız yardım almayı düşünün.

Problemin Tanımlanması

Sizin ya da eşinizin infertiliteye yol açan bir problemi olmuş olabilir; yada her ikinizdeki küçük problemler birleştiğinde döllenmeye engel bir durum oluşturuyor olabilir. Bir çift olarak yardım arayın ve bunun birlikte uğraş vermeniz gereken bir sorun olduğunu unutmayın. Doktorunuz size sağlığınız ve medikal geçmişinizle ilgili ve cinsel beraberliğinizin zamanlaması ve sıklığı ile ilgili sorular soracaktır. Eğer doktorunuz döllenme probleminin kaynağı ile ilgili herhangi bir belirtiye rastlayamazsa, sizi bazı testler için bir uzmana yönlendirilebilir. Bu testler; eşiniz için sperm sayımı, sperm yapısının ve hareketlerinin yakından incelenmesi, hormon düzeylerinizi ölçecek kan testleri; bir histerosalpingografi ve sperm hareketlerini gözlemek için ise cinsel ilişki sonrası rahim içi sıvınızın incelenmesini içerebilir.

Kadınlardaki en yaygın döllenmeme nedeni fallop tüplerindeki tıkanıklıktır (rastlanan vakaların %50’si). Vakaların kalan üçte biri hormonal problemlerden kaynaklanır: yeterli östrojen veya progesteron üretmiyorsanız, düzensiz yumurtluyorsanız veya rahim içi dokunuz döllenmiş bir yumurtayı besleyecek kalınlıkta değilse.

Eşiniz boşaldığında çok az ya da hiç sperm içermiyor olabilir. Spermleri hasara uğramış ve sonunda yumurtayı döllediği yolculuğu başarıyla tamamlayamamış olabilir.

Hiçbir tıbbi sorun tanımlanamazsa, stresle ilgili bir sebebin teşhisinde psikoterapi yardımcı olabilir ayrıca GIFT yöntemi de önerilebilir.