Hamile Kalmayı Denerken

Bir bebeğe sahip olmanızın daha çabuk gerçekleşmesi ihtimali daha geç olmasından fazladır: 4 çiftten 3’ü sürekli korunmayı bıraktıktan sonra 6 ay içinde hamile kalıyor…

Ne Zaman Yumurtlayacağım?

Yumurtlama gebe kalmanın esasıdır. Yumurtlama dönem uzunluğuna bakılmaksızın zaman geçtikten yaklaşık 14 gün önce olur. Bu yüzden adet döneminizin ortalama süresini not etmeniz yumurtlama zamanını kesin olarak bilmenize yardımcı olacaktır.

Bazı kadınlar yumurtlamada karın ağrısı yaşarlar. Bütün kadınların vajinal salgılarında değişiklik olur. Yumurtlama meydana geldiğinde akıntı incelir daha kaygan ve çok olur. Eğer ayın her günü salgılarınızı not ederseniz meydana gelen değişikliklerle yumurtlamayı tahmin edebilirsiniz.

Sonuçta, evde yapılabilecek, eczanelerden alabileceğiniz bir döllenme testi kullanabilirsiniz.

Ne Zaman Hamile Kalacağım?

Yumurtlama zamanınızı kesin olarak belirlemeyi bir kez öğrendiğinizde, cinsel ilişkiyi en doğurgan döneminizde yaşayarak gebe kalmanızı daha iyi planlayabilirsiniz.

Cinsel ilişkiyi yumurtlama döneminize mümkün olduğunca yakın, aynı gün veya bir önceki gün yaşamanız idealdir. Eğer günden tam olarak emin değilseniz, olası günlerde 3 veya 4 gün boyunca her 42 saatte bir en az bir kere seks yapın. Bir kere bir yumurta yumurtalıktan serbest kaldığında 12-24 saat doğurgan kalır. Ama sperm bir kadının vücudunda 2 veya 3 gün yaşayabilir. Böylece yumurtlama anında Dölyatağı Bürosunda bulunan bir yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi mümkündür.

Seviştiğiniz pozisyon eşinizin spermlerinin döllenmemiş yumurtaya ulaşmasını sağlayabilir. Misyoner pozisyonu eğer bacaklarınızı eşinizin omzuna koyarsanız derin nüfuza izin verir ve sperm rahim boynuna daha yakın girer. Eğer orgazm olursanız rahim boynu ıslanır ve meniyle spermlerin hedeflerine ulaşma şanslarını arttıran meniyle yıkanır. Eğer sevişmeden sonra 20 dakika, kalçanızın altında yastıkla uzanırsanız, daha fazla sperm vücudunuzda kalacaktır.

Yumurtlamayı Etkileyen Faktörler

28 günlük düzenli bir adet dönemine sahip olmanız, yumurtluyor olduğunuzun iyi bir işaretidir. Uzun adet dönemleri -35 gün ve üstü ve kısa dönemler 21 gün ve altı bir probleme işarettir.

Kilonun doğurganlık üzerinde etkisi olabilir. Eğer az kiloluysanız veya çok fazla egzersiz yapıyorsanız, yumurtlamayabilir veya adet görmeyebilirsiniz. Ciddi şekilde fazla kilolu olan kadınlar, normalden %20 daha kilolu olanlar düzensiz yumurtlayabilirler ve hipertansiyon gibi hastalıklara eğilimlidirler.

Yaş diğer bir etken olabilir: Kadın doğurganlığında en fazla azalmanın olduğu dönem 35 yaş sonrasıdır ve 42’ye yaklaştıktan sonra hızlanır. Bu dönemdeki yumurtalarınız daha az mükemmel olabilir. Kolayca döllenmezler veya döllenmeden sonra doğurgan olmazlar.

Eşiniz İçin

Bir erkek, kendi dölleme yeteneğini kontrol edemez ancak iyileştirebilir. Sperm vücut ısısı düşük olduğu zaman en iyi gelişme ortamı bulur, yani bol iç çamaşırları giyerek testislerin aşırı ısınmasını önlemek etkin sperm sayısını arttırabilir.