Hamileler İki Kişilik mi Yemeli?

Şüphe yok ki hamilelik açlık işidir, ve hayır, siz obur değilsiniz: iştahı arttıranın, hamilelik sırasında yüksek seviyelerde salgılanan progesteron hormonu olduğu bilinmektedir. Ama, her ne kadar “iki kişi için” yediğinizi düşünerek pastadan ikinci bir dilimi almak size cazip gelse de aşırıya kaçmamanız için birçok iyi sebep vardır. Eğer hayır diyemiyorsanız da, o zaman size sevindirici bir haber, hamilelik sırasında egzersiz yapmak genellikle tehlikesizdir.

US Institute of Medicine tarafından 2009’da yayınlanan yönergeye göre normal kilolu kadınlar hamilelik sırasında 11,5-16 kg’dan, zaten şişman olanlar 7-11 kg’dan ve obez kadınlar da 5-9 kg’dan fazla kilo almamalıdırlar.

Böyle söylemek güzel de, yine de kadınların hemen hemen yarısı bundan daha fazla kilo alıyor; az ekstra kilo almanın size ve bebeğinize bir zaran dokunmaz ama çok fazla ekstra kilo almak sizde gebelik şekeri, yüksek tansiyon, sezaryen veya doğum sırasında bebeği çıkarmak için mekanik yardım gereksinimi gibi riskleri arttırır.

Yemekte aşırıya kaçmamak için diğer bir iyi sebep de hamilelik sırasında çok fazla kilo alan kadınların sonradan onları vermekte zorlanmalarıdır. Dokuz ayrı araştırmanın sonuçları üzerinde yapılan son bir incelemeye göre hamileliklerinde tavsiye edilen kilo alımını aşan kadınlar doğumdan sonraki üç yılda ortalama 3,06 kg ve sonraki on beş yılda da ortalama 4,72 kg ekstra ağırlık taşımak durumundadırlar. Aynca bu kadar kısa zamanda bu kadar çok kilo almak hemoroit, varis ve çatlak ihtimallerini de yükseltir.

Öyleyse bebeğinizi büyütmek için vücudunuzun ne kadar ekstra kaloriye gereksinimi vardır? Doktorların pek çoğu, hamilelikte günde sadece 100-300 ekstra kalori alınmasını tavsiye ediyor ki, bu da bir dilim pasta bile etmez.

Kaba bir hesapla, ilk on iki haftada toplam 1-2 kg, ve ondan sonraki dönemde ise her hafta 0,5-1 kg almayı amaçlamalısınız.