Hamileliğin Son Döneminde Genel Rahatsızlıklar

Yorgunluk artmış olmasına rağmen birçok basit problem azalmıştır.

Bazı problemler, hamileliğin sonunda, hamileliğin başındakilere kıyasla daha yaygındır. Hemen hemen hepsi bebeğin büyüklüğü ile yada dolaşımınızdaki fazladan kilo ile bağlantılıdır. Bu problemlerin bir çoğunu önlemek için bir çok şey yapabilirsiniz.

İdrar Kaçırma

Bunun duygusal yada psikolojik stresle hiçbir ilgisi yoktur. Bu sadece öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya koştuğunuzda pelvis tabanınızdaki kaslara yapılan baskıdan ileri gelmektedir. Hamileliğin son zamanlarında, bebeğin ağırlığı bu kasların gevşemesine yol açarak idrar kesesinin aralıklarla idrar kaçırmasına neden olur.

En iyi önleme yolu, kasları zinde ve sıkı tutmak için pelvis tabanı egzersizleri konusunda titiz davranmaktır (Bu egzersizleri kasların sıkılığını ve etkinliğini sağlamak amacıyla doğumdan sonra da yapmalısınız). Eğer öksürük, hıçkırık, gülme ya da koşmaya bağlı olarak meydana gelen idrar kaçırma problem haline gelirse tek çözüm egzersizlerinizin sıklığını arttırmak ve eğer gerekliyse sizi rahat tutmak için kadın bağı kullanmaktır. Bu pedleri sık sık değiştirin.

Öksürmeseniz ya da hapşırmasanız da olan sık, sürekli kaçırma amniyotik sıvıda bir sızıntı olabileceğini işaret edebilir, bu durumda doktorunuza haber vermelisiniz.

Ödem

Vücutta sıvı tutulmasından ötürü el ve ayak bileklerinde, bacaklarda, parmaklarda, yüzde ve ellerde şişkinlikler oluşması hamileliğin sonlarına doğru normaldir ve vücudunuzda dolaşan fazladan sıvıyla ilgilidir. Bundan kaynaklanan rahatsızlığı en aza indirmek için, yapabildiğiniz her zaman sırt üstü yatın yada ayaklarınız yukarı gelecek şekilde oturun; ayakkabılarınızın rahat olmasına ve bacaklarınızla bileklerinizin çevresini sıkacak (lastikli çoraplar gibi) her türlü giysiden kaçınmaya gayret edin. Varis çorapları size kendinizi daha rahat hissettirebilir. Ne su içmek şişkinliği arttırır, ne de tuz alimini kısıtlamak azaltır.

Ödem vakalarının büyük bir çoğunluğu tehlikeli değildir, ancak preeklampsinin  uyarı veren işaretlerinden olduğundan şişkinliğinizi bir sonraki kontrolde doktorunuza söyleyin.

Çok az sayıda kadın, sıvının bileklerde birikerek parmaklarda karıncalanmaya sebep olduğu carpal tunnel sendromu denilen durumdan rahatsızlık duymuştur. Sıvının oradan uzaklaşmasını sağlayacak biçimde birkaç dakika boyunca elleri başın üzerine kaldırmak işe yarar.

Parmakları yukarda tutmak için kolluk kullanmak ta önerilebilir. Bu durum normalde doğumdan sonra ortadan kaybolur.

Nefes Darlığı

Bu çok yaygın durum hamileliğin erken dönemlerinde başlayabilir ve bebeğin başının doğum kanalına girmesiyle birlikte azalır. O zamana kadar büyümekte olan rahim akciğerleri sıkıştırarak diyaframa karşı baskı yapar, böylece akciğerler nefes aldığınızda tam olarak oksijenle dolmaz.

Duruşunuzu düzeltmek işe yarayabilir. Eğer ayakta durmak gerekliyse ayakta dik durun, ve kamburunuzu ya da karnınızı çıkarmak yerine dik oturun.

Nefes darlığının geceleri problem olduğunu fark ederseniz hemen hemen dik bir şekilde yastıklarla destekli oturarak uyumayı deneyin.

Mide Yanması

Göğüs kemiğinin çevresindeki yanma hissi olan bu rahatsızlık mide asitlerinin ve midedeki yiyeceklerin yukarı çıkarak yemek boaısunun iç yüzeyini yakmalarından dolayı olur. Bu, hormonların etkisiyle yemek borusu ve mide arasındaki kasın gevşemesinden dolayı hamilelik sırasında ortaya çıkar.

Karındaki boşluk en azda olduğundan bir defada midenin dolmasını önleyerek küçük öğünler halinde yemek, sıklıkla işe yarar. Yemeklerden sonra bir saat kadar uzanmaktan kaçının.

Hamilelik Diyabeti

Plasenta hormonlarının etkisiyle oluşan, artan kan şekeriyle mücadele etmede kullanılan insülin, vücut tarafından yeterince üretilmediğinde yalnızca hamilelikle ilgili diyabet ortaya çıkar.

Hamilelik diyabetinin rahatsızlıklarını önlemede iyi beslenmek ve çok kilo alımından kaçınmak en iyi yollardır. Böyle bir durum geliştirirseniz, güvenlik sınırları içinde kalmak için sağlıklı bir diyet önemlidir. Doktorunuz diyetinizi ayarlama ve kan şekeri seviyelerinizi izlemede tavsiyede bulunabilecektir ve ayrıca bebeğinizin büyümesi de dikkatlice kontrol edilecektir. Düzenli yiyin ve şekerli abur cuburlardan kaçının. İnsülin kullanımı gerekebilir.