Hamilelik Döneminde Kanama

Hamilelik sırasında kanama olması endişeye neden olur. İlk trimesterda kanama olması bebeğinizin sağlığı ve düşük yapma olasılığı konusunda endişelenmenize neden olabilir.

Hamilelik döneminde kanama olması anormal bir durum değildir. Bazı araştırmacılar, 5 kadından 1’inde ilk trimesterda kanama olduğunu tahmin etmektedirler. Bu durum olası sorunlar konusunda endişelenmenize neden olsa da her kanaması olan kadın düşük yapmaz.

Rahminiz genişlerken plasenta şekillenir ve damarlı bağlantılar oluşur. Kanama bu zamanda ortaya çıkabilir. Yorucu egzersiz veya cinsel ilişki de kanamaya neden olabilir. Böyle bir durumda egzersiz yapmayı bırakın ve size ne yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacak olan doktorunuzla görüşün.

Eğer kanama doktorunuzu endişelendirirse bir ultrason incelemesi yapabilir. Bazen ultrason, kanama için bir neden gösterebilir, ancak hamileliğin bu erken döneminde görülebilir bir neden olmayabilir.

Doktorların çoğu kanama durumunda dinlenme, aktiviteleri azaltma ve cinsel ilişkiden kaçınmayı tavsiye eder. Cerrahi veya ilaç tedavisi faydalı değildir ve bir fark yaratmaları olası değildir. Herhangi bir kanamanız olursa doktorunuzu arayın. O size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.