Hamilelik Öncesi Duygularınız

Duygularınız vücudunuz için çok önemlidir ve doğurganlığınızı farklı şekillerde etkiler. Bazı kadınların hamile kalamamalarının sebebi hamile kalmayı yürekten istememeleri, çocuğun getireceği taleplerden korkuyor olmalarıdır.

Doğum yapma veya çocukların getireceği kısıtlamalar hakkında sahip olunan İçsel çekişmelerin doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bilimsel çalışmalar, hamilelik ve annedeki çocuklara yönelik içsel çatışmaların, doğurganlık ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Hamile kalamayan kadınlar ile eşleri arasındaki ilişkiler de araştırılmıştır. Bu araştırmalarda, kadınların büyük çoğunluğunun cinsel İlişkiden kaçındığı, cinsel İlişkiye girdiklerinde orgazm olma seviyelerinin çok düşük olduğu ve eşler arasında cinsel uyum olmadığı görülmüştür. Ancak, bu kadınlar kendilerine daha uygun eş bulduklarında doğurgan hale gelmişlerdir.

Burada önemli olan şudur: beynin aynı küçük bölgesi; hipotalamus, doğurganlık ve cinsel isteğin yanı sıra, stres ve duyguları da kontrol etmektedir.

Bu konuda size tavsiyemiz ise başka bir eş aramak değil, doğum ve eşinizle olan özel ilişkiniz konusundaki gerçek duygularınızı tekrar gözden geçirmenizdir.

Aşağıdaki sorular, gerçekten nasıl hissettiğinizi net şekilde görmenize yardımcı olabilir:

1- Çocukken, anne, baba, aile büyükleri, amca ve teyzelerinizden adet görme (menstruasyon), hamilelik veya doğum ile ilgili olumsuz sözler/hikâyeler duydunuz mu?

2- Annenizin size olan hamileliği ve doğumunuz ile ilgili olarak size neler anlatıldı? Bunları kimlerden duydunuz? Anneniz ile babanızın anlattıkları arasında farklılıklar var mı? Anlatılanlar ne tür duygularla ifade edildi? Anlatılan hîkayeler sevgi dolu muydu, yoksa kararsızlık, duyarsızlık, öfke veya hoşnutsuzlukla mı anlatıldı?

3- Sizce, çocuklara, anneniz, babanız, aile büyükleriniz ve kardeşleriniz tarafından değer verildi mi? Size değer verildiğini hissettiniz mi, hissettiyseniz bu nasıl gösterildi?

4- Aileniz, çalışan kadınlarve annelik konusunda ne düşünüyor?

5- Hayatta aldığınız büyük kararlar ailenizin onayına mı dayanıyor?

6- Neden çocuk istiyorsunuz? Ya da, neden çocuk istemiyorsunuz?

Cevaplarınızı incelediğinizde, doğurganlık ve hamileliğinizi etkileyebilecek bazı ailevi sorunları net olarak görebilirsiniz. Hamilelikle ilgili olumsuz düşüncelerinizin nereden kaynaklandığını fark etmek bile, size bazı şeylere yeni anlamlar yükleyerek onları değiştirme yeteneği verecektir.