Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

Bebek yapmaya çalışmadan önce müstakbel bebeğinize yaşama başlaması için en iyi şansı, eşinizin ve sizin sağlıklı ve hazır olduğunuzdan emin olduğunuzda verin.

Beslenme biçiminizi iyileştirerek, düzenli egzersiz ve sağlık durumunuzla ilgili olarak doktorunuzla işbirliği içinde, sağlıklı bir hamileliğe hazırlık için başlangıç yapabilirsiniz. Hamile kalmadan önce tıbbi konularla ne kadar fazla ilgilenirseniz bu hem siz, hem de bebeğiniz için o kadar iyi olur.

Eğer daha önce düşük yaptıysanız, herhangi bir döllenme sorunu veya jinekolojik güçlük yaşadıysanız, bunu doktorunuzla paylaşmanız önemlidir. Doktorunuz özel bir tedavi ya da önlem önerebilir.

Aynı şekilde astım, diyabet, yüksek tansiyon ya da dolaşım bozukluğu gibi herhangi bir sağlık sorununuz varsa bunu da doktorunuzun bilmesi gerekir. Hamileliğin ilk haftalarında düzenli ilaç aliminin bazen değiştirilmesi yada uygun olarak düzeltilmesi gerekebilir.

Şiddetli bir hastalığınız ya da yaralanma durumunuz varsa, kendinize iyileşmek için çok zaman tanıyın. Her türlü küçük ameliyatı, dişle ilgili röntgen işlemini veya diğer tedavileri şimdiden halletmiş olun.

Aklınıza geldiği anda yazıvermek ve sonrasında doktorunuza sormak için bir not defteri tutun. Bazen doktor kontrolünün tam ortasında her şeyi hatırlamak zor olabilir. Yanıtları ve doktorunuzun tavsiyelerini de not edin, böylece ne söylendiği konusunda şüpheye düşmezsiniz.

Bağışıklıkların Gözden Geçirilmesi

Kızamıkçık, kızamık ve suçiçeği gibi hastalıklar ender görülür ve bedeniniz fetusu bir çok durumda koruyabileceğinden, henüz doğmamış bebek için büyük bir tehlike oluşturmaz. Ancak, bir çok doktor böyle durumlar ve kabakulak, Hepatit B ve tetanos gibi diğer hastalıklar için aşıların yenilenmesini tavsiye eder.

Siz de doktorunuzun konuyla ilgili tavsiyesini sorun.

Bağışıklık basit bir kan testi ile gözden geçirilebilir. Kızamıkçık (Alman kızamığı) hamileliğin erken döneminde ortaya çıkarsa bebeğiniz için risk taşıyabileceğinden, hamile kalmak için aşılandıktan 3 ay sonrasına kadar beklemeniz önerilir.

Genetik Konsültasyon

Kadın doğum uzmanları, ailesinde kistik fibroz ve müsküler distrofi gibi kalıtsal hastalık olan kadın ve erkeklere bebek yapmadan önce genetik olarak konsültasyon almalarını önermektedirler.

Konsültasyon, genetik rahatsızlığa bağlı riskli durumlarda, Afrika kökenli insanlarda orak hücreli anemi, Akdeniz (özellikle İtalyan ve Yunanlarda) insanında, Güneydoğu Asya ve Filipinler’de Akdeniz anemisi, Yahudi kökenlilerde ise Tay-Sachs ya da Goşe hastalığı konusuda tavsiye edilebilir.

Eşler: Sizin Sağlığınız

İki sağlıklı insan, sağlıklı bir çocuk yapma konusunda en yüksek şansa sahiptir. Bir erkeğin sağlığı, spermlerinin kalitesini ve sayısını, dolayısıyla da dölleme yeteneğini etkiler.

Spermin tamamen olgun hale gelmesi için 100 gün gerekildir ve bu hassas süreç stres, sigara, alkol, ilaç/uyuşturucu kullanımı, yetersiz beslenme ve işyerinde kimyasal maddelere maruz kalma da dahil, çevre kirliliği gibi bir çok faktörden etkilenebilir.

Eğer bu sayılan faktörlerden herhangi birine maruz kaldıysanız, hamilelikten en az üç ay önce bunu ortadan kaldıracak ya da en aza indirecek önlem almanız önemli farklılıklar doğuracaktır. Böylece vücudunuz neredeyse kesinlikle daha sağlıklı ve daha fazla sayıda sperm üretecektir.