Hamilelik Öncesi Sık Sorulan Sorular

Hamile kalmayı denemeden önce kan testi yaptırmalı mıyız?

Bazı özel durumlarda bir kan testi istenilebilir. Bu hamileliğinizde suçiçeği ve kızamıkçık gibi bebeğinize zarar verebilecek hastalıklara karşı bağışıklığınızı anlamanızı sağlar. Kan testi, eğer sizin veya eşinizin AIDS gibi belirgin bir rahatsızlığı varsa teşhis etmek için şarttır. Eğer kalıtsal hastalıklarınız varsa kan testi size değerli bilgiler sağlayabilir.

Ben Rh negatif kan grubundanım, eşim ise Rh pozitif. Bu problemimiz olacağı anlamına mı geliyor?

İlk hamilelik bebeği etkilemeyecektir. Ama Rh uygunsuzluğu daha sonraki hamileliklerde bir tehdit olur. Doktorunuz bebeğin iyi olup olmadığı hakkında periyodik olarak kan testleri isteyecektir. Eğer gerekirse Rh uyuşmazlığını ve bebeğe zararı önlemek için anti-D globulin (bağışıklığı içeren) enjeksiyonlar yapılır.

Aspirin veya Paracetamol’la geçen baş ağrılarım oluyor. Bunları kullanmak hamilelikte güvenli mi?

Bu ilaçların ara sıra kullanımı kesinlikle güvenilirdir. Birçok kadın hamile olduklarını bilmeden ilaçlar kullanır. Ve ilaçlar bebeklerini veya hamileliklerini etkilemez. Ancak aldığınız herhangi bir ilaç plasentaya geçebilir. Bu yüzden bir çok doktor hamilelikte bütün ilaçların kullanımından kaçınılmasını tavsiye ederler ve gerekirse küçük doz aspirin kullanılabilir.

Kız kardeşim çok istediği oğluna hamilelik zamanını ayarlayarak hamile kaldığını iddia ediyor. Bu mümkün mü?

Bazı kişiler cinsel ilişkinin döllenmeye yakın olmasının erkek çocuk sahibi olma şansını arttırdığına inanmaktadır. Erkek kromozomu taşıyan spermler, dişi kromozomu taşıyan spermlerden daha hızlıdır. Ama bunlar çok uzun ömürlü değildir. Eğer döllenme cinsel ilişkiden 1 yada 2 gün sonra olursa hamileliğe kadar yaşam şansları azalır. Bazıları ise şekeri az, tuzu ve potasyumu fazla olan beslenme şeklinin erkek çocuğu, kalsiyum ve magnezyumun ise kız çocuğu ile sonuçlandığını söylemektedirler. Bazıları da cinsel ilişki öncesinde cinsel organı karbonatlı su ile (bir alkali türü) yıkamanın erkek çocuğa, ve beyaz sirke ile yıkamanın da kız çocuğa hamile kalma olasılığını arttırdığı söylemektedir.

Bu yöntemlerin hiçbiri başarıya ulaşmamıştır. Bazı aileler bir cinsiyete diğerlerinden daha fazla sahip olmaktadır. Bunun şanstan başka diğer herhangi bir faktöre bağlı olduğuna dair kanıt yoktur.

İkizler kalıtsal mıdır? Annem bir ikizdi ve aynı yumurta ikizine sahip bir halam ve üçüzü olan bir kuzenim var.

Hem evet hem hayır. Bir kadın için bir döllenmede birden fazla yumuıta oluşumu eğiliminin aileden geldiği görülmektedir. Böylece farklı yumurta ikiz veya üçüzleri olma ihtimali, annenin ailesinde varsa daha muhtemeldir. Aynı yumurta ikizleri bir tane döllenmiş yumurtadan çıkmakta ve sonra ayrılmaktadır. Bunun kalıtsal olduğunu gösteren bir kanıt bulunmamaktadır.

Hamile kalmadan önce doktora yapacağınız bir ziyaret her türlü düşünceleriniz hakkında konuşma fırsatı yaratır. Ayrıca hamileliğinizde o doktorun bakımından mutlu olup olmayacağınıza karar vermek için de size bir şans verir.

35 yaşındayım ve hamile kalmak için ideal olarak 1 yıl veya daha fazla beklemek istiyorum. Yaşlı bir anne olarak, gebelik ve doğumdan ne bekleyebilirim?

Yaşınız ilerledikçe doğurganlık azalır. Bu yüzden hamile kalmanız zaman alabilir. Ama gebe kaldığınızda genç bir anne ile sizin aranızdaki temel fark Down sendromu ve diğer kromozomsal anormallik riskinin yüksek olmasıdır. Bu riskler yaşınız ilerledikçe yavaş yavaş artacaktır.

Yaşlı anneler arasında sezaryen operasyonu ve kalp hastalığı riski daha yüksektir. Yine de bir kere kromozomsal normal hamilelik olduktan sonra başarılı bir sonuç şansı çok yüksektir.