Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersizler

Yapmanız gereken egzersizler, sizinle aynı yaş ve boydaki sağlıklı bir bireyinki ile aynıdır. Genel sağlığınız için haftada en az 3 – 4 kez, 30-40 dakika egzersiz yapın. Eğer kilo vermeniz gerekiyorsa, her gün en az 30 dakika egzersiz yapın. Her türlü aktivite faydalıdır; ancak kilo verebilmeniz için, sağlık kontrolünden geçtikten sonra, sizi gerçekten terletecek daha yoğun egzersizler yapmanız önemlidir.

Yapabileceğiniz üç tip egzersiz vardır:

1. Kardiyovasküler egzersiz (aerobik antrenmanı). Yürüme, koşma, bisiklete binme, yüzme ve aerobik dansı içerir. Genel sağlık durumunuz ile kalp, akciğer ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için en iyi çalışma günde 30 dakikadır; ancak haftada 3 – 5 kez yapılacak, her biri günde en az 20 dakikalık çalışmalar da yeterli olmaktadır. Yapılan çalışmalar, günde 10 dakikalık üç seansın, 30 dakikalık tek seans kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Kilo vermek için, sağlık kontrolünden geçtikten sonra, haftada üç kez veya daha fazla, düzgünce terleyene kadar en az 40 – 60 dakika egzersiz yapın. Dayanıklılık, doğum sancısına hazırlık ve doğum sonrası için günde 30 dakika egzersiz yeterlîdîr; günde en az yirmi dakika olmak üzere haftada 3 -5 kez de yapabilirsiniz.

2. Güç antrenmanı. Serbest ağırlık kaldırmayı, direnç aletlerinin kullanımını ve izometrik çalışmaları kapsar. Su aerobiği de, suyun destek ve direncini sağladığı için, direnç çalışmalarında iyidir. Tüm ana kas gruplarınızı haftada iki kez çalıştırın. Bu aktiviteler kemik ve kaslarınızı güçlendirerek metabolizmanızı hızlandırır (yaktığınız kalori sayısını artırır).

3. Esneklik antrenmanı (esneme, yoga veya tai chi). Bu tür egzersizleri her gün 10 – 20 dakika yapınız. Bu egzersizler sizi esnek tutarak sakatlanma riskinizi azaltır ve genel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.