Hamilelik Sırasında Uzak Durulması Gereken Bitkiler

Birçok bitki hamilelik sırasında güvenli değildir. Bazı bitkiler plasentayı uyararak gelişmekte olan fetüste problemlere neden olur ve rahmin kasılmalarını uyarırlar.

1- Alkaloidler: Bu bitkiler kan damarlarını sıkar ve kan basıncında artışa sebep olabilir. Bazıları (örneğin çay ve kahve) küçük miktarlarda tüketildiğinde ve eğer hipertansiyon sorununuz yoksa problem yaratmaz. Dolayısıyla, belli bir bitkinin güvenliği konusunda her zaman doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Alkaloid bitkiler içinde çay, kahve, efedra, sarıçalı, altın mühür, adamotu, tütün, sanguinaria sayılabilir.

2- Acı: Bu bitkiler düşük ve/veya doğum hasarlarına neden olabilir. Bunlar; diken üzümü, kaskara sagrada, kırlangıçotu, krizantem, kantaron, altın mühür, misk otu, sedef otu, solucan otu, pelinotu.

2- Diüretik bitkiler: Bu bitkiler, siz ve bebeğiniz için tehlikeli bir durum olan vücudun susuz kalmasına neden olur: Buchu, zemberek otu, ardıç meyvesi, ayı üzümü (az miktarda sorun olmaz).

3- Adet kanamasını uyaran bitkiler: Bu bitkiler, pelvik bölgede ve rahimde kan akışını uyaran bitkilerdir. Bazıları adet kanamalarını artırabilir ve ayrıca düşüğe sebep olabilir: siyah kohoş (son altı haftada güvenlidir), mavi kohoş (son altı haftada güvenlidir), zufa otu, aslankulağı (az miktarda uygundur), misk otu, laden reçinesi, latin çiçeği, osha, maydanoz, keklik üzümü (az miktarlarda), yarpuz, sedefotu, adaçayı, çobançantası, solucanotu, pelin.

4-  Laksatifler: İshale sebep olur ve pelvik bölgeye kan akışını artırarak düşük şansını artırır: Aloin, keneotu tohumu, sarıçalı, akdiken, kaskara sagrada, kahve.

5- Oksitosik bitkiler, rahim kasılmalarını uyararak doğumu uyarır. Bu bitkiler hamilelikte önerilmez ancak hamileliğin 38. haftasından sonra doğumun uyarılması için kullanılabilir: Mavi kohoş, altın mühür, siyah kohoş, ökseotu, süsen, uva-ursi, pamuk, kök kabuğu.