Hamilelik ve Kilo

İdeal olarak hamileliğinize normal kilonuzla ya da normal kilonuza yakın bir kiloda başlayın. Kilo vermek için, ani kilo kaybettiren diyetlerden uzak durun. Bu tür diyetler, iyi beslenme alışkanlığı kazandırmadığı gibi vücudunuza gerekli besinleri süzebilir ve hatta yumurtlamayı durdurabilir. Yavaş yavaş kilo verin ve bedeninizi hamilelik öncesi bir düzene girmesi için bırakın. Doktorunuz size sağlıklı kilo kaybı için iyi dengelenmiş bir diyet planı sağlayabilir.

Bulimia (aşırı yemeyi takiben yenileni boğaza parmak atarak kusma) gibi yemek yeme düzensizliklerinden yakınıyorsanız, hamile kalmaya çalışmadan önce yardım alın. Bu türden hastalıklar vücuda inanılmaz ölçüde stres yüklediği gibi hamileliği de güçleştirir. Bulimia ayrıca hamile kalmanızı da zorlaştırır. Hamile kalma isteğiniz, bu rahatsızlığı yenmeniz için bir motivasyon sağlayabilir.

Eğer normal kilonuzun altındaysanız ve yoğun egzersiz yapmaktan dolayı adetleriniz düzensiz ya da kesildiyse, bir uzmana danışın. Kilonuz normale yaklaşana kadar hamile kalmanız olası değildir.