Hamilelik ve Sağlık Hakkında Bildikleriniz

Bilgi, güç demektir. Hamilelik hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, üreme fonksiyonunuzu o kadar kolay kontrol edersiniz. Vücut yapınız konusunda bilinçli olmak, kendi görüntünüzü tamamlamanıza ve vücudunuza farkındalık getirmenize yardımcı olur.

Üreme organlarınızın ve hamilelikte yer alan tüm organların yapılarını ne kadar iyi bilirseniz, sağlığınızı düzenlemek için göstereceğiniz çabalar o kadar başarılı olur.

Vücudunuzun en azından temel anatomisini bilmek, kendi sağlığınızı yoluna koymak için yapacağınız uygulamalarda, vücudunuzun doğal fizyolojik sürecini göz önüne getirmenize yardımcı olur.

Örneğin, 35 yaşın üzerindeyseniz ve ovülasyon ya da yumurtlama da denilen, yumurtalıklardan dişi cinsiyet hücresi olan olgun ovumun dışarı atılması ile ilgili sorunlarınız varsa, sağlıklı yumurtlama sürecini göz önüne getirebilmeniz, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olur. İki temel noktayı bilirseniz, vücudunuzun doğal yumurtlama sürecine uyum göstererek olaya dahil olabilirsiniz.

Birinci temel nokta: Hipotalamusunuz (beyinde), folikül stimüle edici hormon (FSH) salgılayan hipofiz bezlerinizi uyarır.

İkinci temel nokta: FSH ile uyarılan yumurtalıklarınız, döllenme (fertilizasyon) için fallop tüpünden aşağıya giden bir yumurta salgılar.

Sessizce oturup bu süreci gözünüzde canlandırır ve her şeyin olması gerek tiği gibi çalıştığını düşünürseniz, hamile kalma şansınızı artırırsınız. Bu, hami lelik boyunca karşılaşabileceğiniz her problem için geçerlidir.

Sağlıklı bir süreci göz önüne getirme yöntemini, hamilelik öncesinde, ha milelik boyunca ve doğum sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunlar için de kul lanabilirsiniz.

Öneriler

Vücut anatominizi ve hamilelik sürecindeki değişimlerin teme! fizyolojisini azda olsa öğrenmek bu süreçte size yardımcı olabilir.

Neleri bilmeniz faydalı olur?

  • Üreme organlarının yapısı
  • Hamile kalmanın temel mekaniği
  • Hamile kalma ve hamilelikte rol oynayan hormonlar

Bu bilgiler sizi daha güçlü yaparak, sağlıklı bîr hamilelik için hazır olmanıza yardımcı olacaktır. Bilgi gerçekten de güç demektir.

Not: 35 yaşın üzerindeyseniz, geçmişte en az 3 düşük yaptıysanız, sorunlu bir doğum gerçekleştirdiyseniz veya ailenizde komplikasyon gelişmiş kimseler varsa, kendinize genetik test yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bu konuda endişeleriniz hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.