Hamilelikte Ağrı ve Ağrı ile Başa Çıkma

Hamileliğin tüm evrelerinde ağrı ve sancılar çok yaygındır. Çoğu ağrı ve sancılar sadece doğuma özel rahatsızlıklardır ve tehlike arz etmezler. Yaygın hamilelik ağrıları ve sancıları arasında, bel ağrısı, göğüs hassasiyeti, ayak ağrısı, karpal tünel sendromu, siyatik, bacak krampları ve mide yanması sayılabilir.

Hamilelikte ağrı ve sancılarla başa çıkmanın en iyi yolu, onları dinlemektir. Ağrınıza, düşmanınız gibi değil arkadaşınızmış gibi davranın çünkü ağrı, hamilelikte vücudunuzun ihtiyaçları konusunda önemli bilgiler sağlar.

Vücut, sözlerle iletişim kurmadığı için ağrı, bir şeylerin yanlış gittiğini haber vermenin tek mekanizmasıdır. Ancak bazı ağrılar diğerlerine göre daha ciddi olabilir. Komplikasyonları önlemek amacıyla, hamilelik sırasında hissettiğiniz ağrılarla ilgili olarak her zaman doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hamilelik ağrı ve sancılarıyla nasıl başa çıkarsınız?

Ağrı ve sancıların giderilmesinde en yaygın kullanılan ilaçlar ağrı kesicilerdir. Hamilelik süresince herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktorunuzun vereceği ilaçlar dışında, her zaman yeterli etki görülmemekle birlikte alternatif yöntemler kullanarak, hamilelik ağrı ve sancılarıyla başa çıkmayı öğrenmeniz işinize yarayabilir.

Sizinle paylaşmak istediğim bu yöntemler kesinlikle güvenlidir; size veya bebeğinize zarar vermez. İçmeniz veya yutmanız gereken bir şey yok. Zihninizi kullanarak ve zihinsel olarak vücudunuzun kontrolünü ele geçirerek ağrılarınızı yönetmeyi öğreneceksiniz. Bu mümkündür çünkü ağrılar beyninizden köken alır… Ve beyninizi yeniden eğitmek, en iyi ağrı giderici çözümlerden biridir.

Ağrı ve/veya hastalık ile başa çıkmada medîtasyon

Meditasyonun, ağrı şiddeti üzerinde morfin gibi ilaçlardan daha iyi sonuçlar sağladığını biliyor muydunuz?

Evet, meditasyon sırasında ağrınızı iyileştirebilirsiniz. Vücudunuzu tarayabilir ve onu sevgi ve hafif vücut enerjisiyle tamir edebilirsiniz.

1- Bir sandalyeye rahat şekilde oturun veya bağdaş kurarak yere oturun.

2- Nefes alın ve 4’e kadar sayın: Nefes alın, 1, 2, 3, 4 ve nefes verin 1, 2, 3, 4.

3- Rahatsızlık hissettiğiniz bölgeyi gevşetin. Değiştirmeye veya ondan kurtulmaya çalışmayın. Basitçe, ağrının olmasına izin verin. Sakince rahatsızlık, korku veya çabalarınıza doğru nefes alın. Ağrıya direnmeyin. Tüm kaslarınızı gevşetin. Ağrınızın coğrafyasını öğrenin. Çerçeveleyin. Onu tanıyın.

4- Rahatsızlığın olduğu bölgeye odaklanın. Ne renk? Dokusu nasıl? Duygular? Isısı kaç derece? Hareket ediyor mu yoksa tek bir yerde mi? Herhangi bir görüntüsü var mı? Sesler? Koku? Anılar? Ağrıya şunu sorun: Senden ne öğrenebilirim ? Ağrımı nasıl giderebilirim ?

5- Rahatsızlığın odağı. Tamamen hissedin. Nefes aldığınızda, ağrınızın içeri girmesine izin verin. Ağrıyı, koyu renkli bir duman olarak gözünüzün önüne getirin. Vücudunuzdan doğru, şefkat ve sevginin ortasından doğru akmasına İzin verin.

6- Şimdi, koyu renkli dumanın sevgiyle çözüldüğünü düşünün. Nefes verdiğinizde bu saflaştırmanın beyaz ışık kadar berrak olduğunu düşünün. Işığı tekrar ağrı alanına geri gönderin. Aynı şeyi tekrarlayın: Ağrıyı içinize çekin, sevgiyle saflaştırın ve beyaz sevgi ve şefkat olarak dışarı verin. Sevgiyle saflaştırılan ağrı geçene kadar tekrarlayın.

Bu meditasyon, her türlü hamilelik ağrı ve sancılarını gidermede çok etkili olabilir: Bel ağrılarında, bacak ağrılarında, el bileğinde görülen karpal tünel sendromunda, siyatik, baş ağrısı ve diğer ağrılarda.

Her zaman ağrının dinlenmesi ve ağrıya odaklanılması gerektiği fikrini desteklerim ama ağrıyla başa çıkabilmek için başka zihinsel teknikler de vardır. Bu teknikler, dikkatinizi ağrıdan uzaklaştırmanız fikrine dayanır. Bazı kişiler bunun işe yaradığını düşünür. Aşağıda bu teknikler anlatılmıştır:

Değiştirilmiş Odak

Bu teknik bölgesel ağrılarda çok etkili olabilir: Bel ağrısı, karpal tünel sendromu veya bacak ağrıları. Bu yöntem dikkatinizi, vücudunuzun ağrısız olan herhangi bir bölgesine (el, omuz, ayak, vs.) odaklamanızı ve o bölgedeki hassasiyeti değiştirmenizi içerir. Örneğin, elinizin ısındığını veya ayaklarınızın soğuduğunu (veya uyuştuğunu) hayal edin. Bu, zihninizi ağrı kaynağından uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Mental Anestezi

Bazı kişiler, kronik ağrı için bu yöntemin en iyisi olduğunu söyler. Uyuşturucu bir anestezik ilacın (bir diş hekiminin kullandığı güçlü ağrı kesiciler gibi) ağrı bölgesine enjekte edildiğini düşünün. Benzer şekilde, ağrı bölgesine rahatlatıcı bir buz torbası konulduğunu düşünebilirsiniz.

Mental Ağrı Kesici

Mental ağrı kesici, yeri belli olmayan ağrılarda (vücudunuzun her yerindeki ağrılar, vücudunuzun her yerinin ağrıdığı zamanlarda) çok etkili olabilir. Beyninizin çok miktarda endorfin yani vücudunuzun doğal ağrı kesici hormonunu ürettiğini ve bu hormonun vücudunuzun ağrılı yerlerine aktığını düşünün.

Algı Transferi

Ağrıyı, zihinsel olarak vücudunuzun bir bölgesinden başka bir bölgeye, ağrıyla başa çıkmanızın kolay olacağı bir başka bölgeye hareket ettirin. Örneğin, bacağınızın ağrısı dayanılmaz bir haldeyse, ağrıyı zihinsel olarak bacağınızdan yukarı, belinize doğru hareket ettirin. İsterseniz ağrıyı daha sonra vücudunuzdan dışarı doğru hareket ettirip havaya gönderebilirsiniz.

Bu tekniklerin etkili olabilmesi için genelde pratik yapmak gerekir ancak bazı kişiler ilk seferde ağrının kaybolduğunu söyler. Bunu düzenli olarak kullanmak da yararlıdır: her gün yaklaşık 30 dakika yapabilirsiniz. Yeni başlayan olarak 30 dakikadan daha kısa süre genellikle rahatlamak ve odağı değiştirmek için yeterli değildir. Zamanla ağrı üzerindeki güçlerinizin artığını ve ağrıyı gidermek için daha az zihinsel enerji kullanmanız gerektiğini göreceksiniz.