Hamilelikte Aşerme

Hamilelik sırasında bazı yiyeceklere aşerme, (bazen alışılmadık yiyeceklerin karışımı) çocuk taşımanın renkli adetlerindendir. Neredeyse herkesin hamilelikte ortaya çıkan garip aşerme hikayeleri vardır.

Aşerme, belirli bir tat ya da bazen bir kokuya duyulan kaşı konulamaz istektir. Sıklıkla, arzu edilen tat güçlüdür: ekşi, çok soğuk ya da sıcak ve baharatlı. Bir favori de kokusuz olmasına rağmen olasılıkla soğuğun tat alıcılarındaki etkisi yüzünden buzdur.

Bir çok aşerme zararsızdır. Hamilelikteki hormonal değişikliklerden kaynaklanabilirler. Yada herhangi bir besin yetersizliğinin göstergesi de olabilirler; belki diyetinizde bazı mineral ve vitaminler eksiktir ve aşerdiğiniz yiyecekler bunları sağlar.

Ender durumlarda, hamile kadının kum, kömür, kireç gibi yenmeyen şeylere de aşırı istek duyduğu görülür. Pica adıyla bilinen bu tür aşermeyle karşılaşırsanız doktorunuza danışın.

Bu aşermeler (ya da genellikle rastlanan yiyeceklere aşermeler) için tedavi yoktur ve belki de en iyi yol, buna, kısa zamanda geçecek bir rahatsızlık olarak saygı göstermektir. Bazı yiyecekler için iştahınızı kaybetseniz de sevdiklerinizi yemeye ve çeşitli besinlerden oluşan bir diyeti korumaya devam edin.