Hamilelikte Aşermek

Belki sizde o klasik turşu ile dondurma aşermesi olmamıştı ama gebeliğiniz sırasında belli yiyecekleri canınız mutlaka çok çekmiştir. Bebek bekleyen annelerin çoğu aşerir. Bunun sebebi de gebelik hormonları olabilir.

Aşermenin, vücudunuzun, belli bir yiyecekteki besin maddelerine ihtiyacınız olduğu yönünde bir işareti olduğunu düşünebilirsiniz ama dondurmaya aşermek vücudunuzun doymuş yağa ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde, eğer canınız narenciye çekmiyorsa, vücudunuzun C vitaminine ihtiyacı yok demek değildir.

Aşermelerin çoğu gebeliğin dördüncü ayına gelindiğinde ya azalır ya da kaybolur. Daha uzun süren aşermeler demir yetersizliği ve onun sonucu olan kansızlığın belirtisi olabilir. Eğer aşermeniz ikinci üç aylık dönemde de devam ederse, doktorunuzla görüşün.

Önleme ve kişisel bakım: Sağlıklı beslenmeye ve ihtiyacınız olan besinleri almaya devam ettiğiniz sürece, damak zevkinizdeki değişimler için endişelenmenize gerek yoktur. Arada bir ipin ucunu kaçırmaktan bir şey olmaz. Ancak, aşermeyi bahane ederek fazla yemek yemeyin. Sizin ve bebeğinizin besin ihtiyaçlarından ödün vermeden de aşermeyle baş edebilirsiniz.

Yeme isteğinizi, midenize boş kalori doldurmadan tatmin etmeye çalışın. Örneğin, canınız çikolata çekiyorsa, dondurma ya da çikolatalı tatlı yerine çikolatalı donmuş yoğurt yeyin. Hamburger ve patates kızartmasına aşeriyorsanız, bir sandviç ve fırında patatesle idare edin. Yürüyüşe çıkarak, iyi bir kitap okuyarak veya bir  arkadaşınızı arayarak yemek fikrinden uzaklaşmayı deneyin.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Nadiren de olsa, bazı hamileler sıra dışı, yenilmeyen ve zararlı olması muhtemel maddelere aşerirler. Bunların arasında kil, çamaşır kolası, pislik, karbonat, buz kalıbı ya da dondurucunun içindeki kar, kül ve kar tuzu sayılabilir. Bu sıra dışı aşermelerin kaynağı Pika adı verilen hastalıktır. Tehlikeli olabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Eğer yiyecek maddesi olmayan bir şeye aşerirseniz, dokturunuza bildirin.