Hamilelikte Babanın Rolü

Bir baba adayına rolünün büyük kısmının “duygusal destek” olduğu söylendiğinde bazı erkekler şaşkınlığa uğrar! “Duygusal” veya “moral” desteği kelimeleri, bir kişinin etkin olarak hiçbir rolünün olmadığı veya yapabilecek hiçbir şeyi olmadığının üstü kapalı bir şekilde söylenmesinde kullanılır. Örneğin, Simpsonlar’ın bir bölümünde, Springfield Elektrik Santrali’nde kriz olur. Herkese ihtiyaç duyulan bu kritik durumda Homer’a rolünün “moral desteği” sağlamak olduğu söylenir. Bir diğer deyişle, “ayak altından çekil!”

Ancak, hamilelik sürecinde bir babanın sağladığı duygusal destek çok gerekli ve önemlidir. Hamilelik planlanmamış ya da uzun süredir planlanıyor olsa da, bebek doğmadan önce bir sürü iniş ve çıkışlar olacaktır. Bu iniş ve çıkışlar olduğunda, eşiniz kendini kötü hissettiğinde, yardıma ihtiyacı olduğunda destek olmak için yanında olmanız önemlidir.

Baba adayının rolü modern zamanda değişmiş olduğu için artık onlar da bu süreçte daha çok pratik yardım ve destekle yer almaktadırlar. Nefes egzersizleri, masaj teknikleri ve evde yapılacak birçok şey… Duygusal destek sağlamanın düşündüğünüzden daha fazla fiziksel boyutu vardır!

Eşiniz, sizin de yaşayacağınız bir yolculuk yaşayacaktır. Sabah bulantılarından hormonal değişikliklere birçok fiziksel ve duygusal değişiklikler hamilelik boyunca ortaya çıkacaktır. Bu kötü durumları yaşanabilir kılacak ve güzel anları hatırlatacak olan sizin sabrınız, desteğiniz ve sempatiniz olacaktır. Bu destekleyici role daha da soyundukça siz, anne ve bebeğiniz arasındaki bağ daha da gelişecektir. Hem de doğumdan önce!

Hamileliğin duygusal gelgitleri siz ve hamile eşiniz için ne getirirse getirsin, bunlar eşinizle aranızda her zaman paylaşacağınız özel birer anı olacaktır. Ayrıca size, eşinizle aranızda güçlü bir bağ geliştirebileceğiniz çok değerli bir fırsat sunuluyor. Eşinizle aranızda yakınlık oluşturmak, hamilelik sürecinde bîr zorunluluk, ancak bu yakınlık, eşiniz ve bebeğinizle olan bağınızı güçlendiren bir ödül ile sonuçlanacaktır.

Siz de hamile eşiniz gibi anksiyete ve şüphelerle karşı karşıya kalacaksınız. Dünyada böyle şekilde hissetmeyen tek bir baba yoktur! Ancak, kendi korku ve hatalarınızın farkına varıp onlarla başa çıkmayı öğrenerek, kendinizi dünyanın en zorlu ve en güzel hediyesine hazırlıyorsunuz: Ebeveynlik.

Bunun için bir tek şeyi unutmamanız güzel bir başlangıç için yeterli olacaktır:

Çok iyi bir baba olmak, çok iyi bir baba adayı olmakla başlar. Çok iyi bir baba adayı olmak ise duygusal olarak anneye destek olmak demektir.