Hamilelikte Baş Ağrısı

Birçok hamile kadının baş ağrısı sorunu vardır. Gebeliğin başlarında artan kan dolaşımı ve hormonsal değişiklikler baş ağrısına neden olabilir. Diğer olası nedenler arasında stres ve kaygı, yorgunluk, burun tıkanıklığı, göz yorgunluğu ve gerginliği sayabiliriz. Gebe olduğunuzu öğrenir öğrenmez kafeini tamamen kestiniz ya da azalttınızsa, bu “yoksunluk” da birkaç gün baş ağrısı yapabilir.

Gebe kalmadan önce de migren sorunu yaşıyorduysanız, gebelikte bu sorun aynı şekilde seyredebileceği gibi ilerleyen ilerleyebili ya da gerileyebilir de. İlk üç aylık dönemde kötüleşip, ikinci üç aylık dönemde iyiye doğru gidebilir.

Baş Ağrısını Önleme ve Kişisel Bakım

Baş ağrısını önlemenin bir yolu da ağrıyı nelerin tetiklediğini saptayıp onlardan uzak durmaktır. Bunların arasında sigara dumanı, havasız odalar, göz yorgunluğu ve bazı yiyecekler olabilir. İşte baş ağrısını en aza indirmenin yolları:

  • Her gece bol bol uyuyup gündüzleri de fırsat buldukça dinlenin.
  • Bol sıvı tüketin.
  • Sinüzit kaynaklı baş ağrısını geçirmek için yüzünüzün ön ev yan kısımlarına, burnun ve gözlerin etrafına ve şakaklara ılık, ıslak bir bez koyun veya soğuk kompres yapın.
  • Ilık bir duş ya da banyo yapın.
  • Boynunuza, omuzlarınıza, yüzünüze ve kafa derinize masaj yapın ya da eşinize veya bir arkadaşınıza yaptırın.
  • Nefes alma ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerini ve egzersizlerini uygulayın.
  • Hayatınızdaki stres öğelerini en aza indirgeyin. Kendinizi baş edemeyeceğiniz kadar ağır bir stres altında hissediyorsanız, doktorunuzla konuşmanız yararlı olabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Şiddetli, inatçı ve sık gelen ağrılarınız varsa veya baş ağrısına görme bulanıklığı ve başka görme bozuklukları eşlik ediyorsa, hemen doktorunuzla temasa geçin. Ağrı kesici almadan önce de doktorunuzla konuşun. Migreniniz varsa, bununla gebelikte nasıl edebileceğinizi doktorunuzla konuşun. Bazı ilaçları almamanızı tavsiye edebilir.