Hamilelikte Beslenme ve Diyet

Hamilelik sırasında iyi beslenmenin en iyi yolu, hamile kalmadan önce iyi bir beslenme alışkanlığı edinmektir.

Dengeli beslenmek her zaman önemlidir, ancak hiçbir zaman, hamilelik sırasındaki dengeli beslenmeden daha önemli olamaz. Sağlıklı beslenen kadınların anne karnında sağlıklı bebekler büyütmeleri ve doğumdan sonra çabucak iyileşmeleri çok daha olasıdır.

Dengeli beslenen kadınlar ayrıca kansızlık, pre-eklempsi, prematüre doğum gibi komplikasyonlarla çok daha az karşılaşırlar. Sağlıklı beslenme bebeğin rahim içindeki büyüme oranını arttırmaya da yardımcı olur.

İyi besinler vücudunuzun iyi işlemesi için gerekli olan mineral ve vitaminleri sağlar. Taze ve kepekli yiyeceklerden -birçok taze meyve ve sebze, kepekli tahıllar, aşırıya kaçmamak şartıyla yağsız et ve az yağlı süt ürünleri- oluşan düşük yağ ve yüksek karbonhidrat oranlı bir diyeti hedefleyin

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

İyi bir beslenme, diyetinizdeki boş kalorileri -abur cubur denilen şekerleme, karbonat içeren gazlı içecekler, yağ ve tuz açısından ağır cips türü yiyeceklerle aşırı rafine yiyecekler- ortadan kaldırır. Bu tür yiyecekler belirgin bir beslenme sağlamadan vücuda kalori ekler.

Doktorlar çay, kahve ve kolalı içeceklerde bulunan kafein tüketimini de kesmeyi önerir. Uzmanlar fazla kafeinin düşük tehlikesini arttırdığına ve beslenmeniz sırasında vücud unuzun demiri absorbe etme özelliğini azalttığına inanmaktadır.

Vitamin ve Minareller

Sağlıklı bir diyet vücudunuzun gereksinim duyduğu tüm vitamin ve mineralleri kapsamalıdır. Ancak araştırmalar hamile kalmadan üç ay önce ve hamile kaldıktan üç ay sonrasına kadar ekstra folik asidin (B grubu vitaminlerin en önemlisi) özellikle önemli olduğunu belirtmektedir. Diyetinizdeki folik asit miktarının arttırılması, bebeğinizin NTD olarak bilinen (özellikle spina bifida ve anencephally) doğum problemleri yaşama riskini önemli ölçüde azaltır.

Diyetinizde aşağıda belirtilen yiyeceklere daha fazla ağırlık vererek aldığınız folik asit miktarını arttırabilirsiniz:

  • Ispanak, brokoli, Brüksel lahanası, bamya, taze fasulye ve karnıbahar gibi lifli yeşil sebzeler.
  • Kepekli ekmek, mısır gevreği ve makarna.
  • Narenciye ve muz.
  • Börülce, bezelye ve nohut gibi hububat ürünleri.
  • Süt, yoğurt ve peynir.
  • Maya veya malt özü.