Hamilelikte Bitkisel Tedaviler

Hamilelikte neredeyse tüm ağrı ve diğer şikayetlere karşı etkili olabilecek birçok bitkisel ilaç vardır. Ancak, her bitkinin hamilelikte tamamen güvenli olamayacağını bilmelisiniz. Bitkiler, düşük, erken doğum, rahim kasılmaları veya fetüse hasar verebilecek maddeler içerebilir. Hamile kadınlar veya gelişmekte olan fetüs üzerinde çeşitli bitkilerin etkilerini ölçmek üzere halen yeterince çalışma yapılmamıştır.

Burada, farklı hamilelik şikayetleri için geleneksel olarak kullanılan bitkilerden bahsediyoruz. Bu bitkilerin hamilelikte güvenli oldukları kanıtlanmıştır, ancak herkesin farklı tepkiler verdiğini unutmamalıyız. Bu nedenle, herhangi bir bitki kullanmadan önce lütfen doktorunuza, bitkinin sizin için güvenli olup olmadığını sorunuz.

1- Doğurganlığı artırmak için kullanılan bitkiler

Bazı bitkileri kullanmak doğurganlığınızı ve hamile kalma şansınızı artırır. Bu konuda size yardımcı olabilecek birçok bitki vardır. En doğru bitkileri seçebilmek için doğurganlıkla ilgili probleminizi bilmeniz gerekmektedir. Probleminiz düzensiz adet dönemleri, stres, azalmış libido ve organ veya sistemlerle ilgili başka problemler olabilir.

Hamilelik şansını artıran bitkilerin özellikleri;

 • Rahmi ve özellikle de implantasyonun gerçekleştiği iç tabanı besler.
 • Tüm vücudu besler.
 • Sinir sistemini gevşeterek stresi ortadan kaldırır.
 • Normal hormonal fonksiyonu geliştirir ve dengeler.
 • Cinsel arzuyu artırır ve dengeler.

Hamile kalma şansınızı artırmada en yaygın kullanılan bitkiler

Hayıt. Hormonları düzenlediği için kadınlarda doğurganlığı artırmada en çok kullanılan bitkilerden biridir. Düzensiz adet dönemini ve aşırı kanamayı düzenlemeye yardımcı olur.

Kırmızı böğürtlen yaprağı mükemmel bir kalsiyum, magnezyum ve demir kaynağıdır. Rahim iç tabakasını güçlendirmeye ve adet döneminin luteal evresini uzatmaya, implantasyon olasılığını artırmaya yardımcı olur.

Isırganotu içerik olarak kalsiyum ve demir bakımından zengindir. Üreme ve adrenal sistemler için çok besleyicidir. Hormonal dengeyi düzenler. Kı-zılyonca ve nane ile birlikte çok güzel bir çay ve doğurganlığı artırıcı bir içecek olur.

Yulaf sapı orta derece besleyici tonik bitkidir. Orta derece afrodizyak ve mükemmel bir hormon dengeleyicidir.

Damiana muhteşem bîr afrodizyaktır ve kadın ve erkeklerde üretkenliği artırmaya yardımcı olur. Düzensiz adet dönemlerini dengelemeye ve üreme sistemini beslemeye yardımcı olur.

Maca, Peru’ya ait bir köktür. Kurutulmuş, kapsül halde içilir. Sperm sayısını artırmaya yardımcı olur ve hem kadın hem de erkeklerde libidoyu artırmada çok işe yarar.

Alfalfa güzel bir tonik bitkidir. Östrojen dalgalanmalarında (menopozda olduğu gibi) işe yarayan bitkisel bir östrojendir. Kadın ve erkeklerde üreme organlarını besler. Vitamince zengindir ve sizi sağlıklı tutar.

Kızıl yonca çok amaçlı bir doğurganlık artırıcıdır. Ayrıca kan saflaştırıcıdır. Bu bitkinin sistemde birikmesi zaman alır, bu nedenle, hamile kalma çalışmalarına başlamadan birkaç ay önce almaya başlamak gerekir.

Cüce palmiye erkekler için mükemmel bir üretkenlik bitkisidir. Üreme sistemini besler ve üretkenliği artırır. Kadınlarda da adet dönemlerini düzenlemek için kullanılabilir.

2- Hamile kaldığınızda kullanabileceğiniz bitkiler

Hamileliğin farklı şikayetleri ile başa çıkabilmek için kullanılabilecek çok bitki vardır. Deneyiminizi güvenli hale getirmek için, her bir bitkiyi kullanmadan önce mutlaka her seferinde doktorunuza sorun.

Sabah bulantılarını rahatlatmak için bitkiler

– Papatya çayı: Sabah kalkar kalkmaz için.

– Zencefil çayı sabah bulantılarına iyi gelir ve genel tonik olarak da kullanılabilir. Sıcak zencefil çayı yapabilir veya yemeğinize katabilirsiniz. Zencefil çayı yapmak için 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefili 1 fincan kaynar suda 10 dakika demleyin, oda sıcaklığında soğutun ve gün boyu için.

– Karahindiba midedeki ekşi hissini tatlandırır, mideyi sakinleştirip güçlendirir ve iştah açar.

– Nane yağı aroması bulantıyı rahatlatır. Geniş bir kâseyi sıcak su ile doldurun ve iki damla nane yağı damlatın. Kâseyi, yatağınızın yanındaki bir masaya koyun.

Hazımsızlık ve mide yanmasını rahatlatmak için bitkiler

– Badem. Çiğ bademde bulunan doğal bir kimyasal, yemek borusu ile mide arasında geçişi kontrol eden kasların güçlenmesine yardımcı olur. Böylece, yiyeceklerin mideye geçmesinden sonra, mide girişinin güçlü bir şekilde kapanmasıyla, mide asidi midede kalır ve reflü gelişmez.

– Kandul otu, hamilelikte sindirimi kolaylaştıran en iyi bitkilerden biridir. Kandul otu çayı yapmak için, bir yemek kaşığı kandul otunu bir fincana koyun, üzerine sıcak su koyun, 20 dakika demleyin, süzün ve için. Her fincanı yudumlayarak içmek şartıyla günde 3 – 4 fincan içebilirsiniz.

– Mide yanması ve hazımsızlığa iyi gelebilecek diğer bitkiler ise: Kaygan karaağaç, rezene tohumu çayı, zencefil çayı, birkaç fesleğen yaprağı çiğnemek, papatya çayıdır.

Vücudu sıkılaştırmak ve stresi azaltmak için kullanılan bitkiler

– Yulaf, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olduğu için sağlıklı kemik oluşumuna katkıda bulunur ve sinir sistemini destekler. Sinirlerin tükenme durumunu düzeltmeye ve uykuyu düzeninin sağlanmasına yardımcı olabilir. Lifli içerik bakımından da zengin olduğu için hamilelik sırasında kabızlığa İyi gelir. Sabahları yulaflı ekmek olarak veya yulaf ezmesi olarak yenilebilir. Yulaf sapı çayının, tek başına içilebilecek ya da başka bitkilerle karıştırılarak içilebilecek bir aroması vardır. İlık yulaf banyosu da hem rahatlatıcıdır, hem cildi yumuşatır, hem de büyümekte olan karnın kaşıntısını rahatlatır.

– Isırganotu, besin deposu olduğundan (yüksek oranda demir ve kalsiyum içeriğine sahip olmakla beraber mükemmel bir folik asit kaynağı) ilk üç ayda da kullanılabilir. Isırganotu böbrek ve adrenalleri güçlendirir ve sıvı tutulu-munu rahatlatır. Isırganotu ayrıca damarları güçlendirir ve varis damarları ile basur gelişimini önleyebilir. Isırganotu çayının zengin, yeşil bir tadı vardır ve diğer bitkilerle karıştırılabilir. Mineralce zengin bir besin olan pişmiş ısır-ganotu, ıspanak yerine tüketilebilir ve bir miktar limon suyu ve susamla birlikte meze olarak da yenilebilir.

– Gül yaprakları duygudurumunu dengeleme ve vücudu sıkılaştırmak artırmak için iyi bir bitkidir. Geleneksel olarak kanı güçlendirici olarak kullanılır.

Kabızlığa karşı kullanılabilecek bitkiler

Öncelikle, erik, elma, incir, pancar kökü ve lahana gibi meyve ve sebzeleri bol miktarda tüketin.

Sena, hamilelikte kabızlığın tedavisinde etkilidir. Tamamlayıcılar ve çayda bulunan bir bitki olan sena antrakinon (laksatifler kadar güçlü etki eden bileşikler) içerir. Senanın yan etkileri kramp ve mide bulantısıdır. Kalp ve sindirim sorunları (ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da dahil) olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Hamilelik kabızlığı için sena kullanmadan önce doktorunuza danışın. Hamilelikte kabızlık İçin kullanılabilecek diğer bitkiler kaskara sagrada, öksürük otu ve aloe veradır. Bu bitkilerin belirli yan etkileri olduğu için dikkatli kullanılmalıdırlar. Sizin için güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın.

Ayak ağrılarını iyileştirmede kullanılan bitkiler

Aynısefa, papatya ve nane ile ayak banyosu, ağrılı ayakları iyileştirmede birebirdir.

Aynısefa, papatya ve naneli ılık ayak banyosu

 • 1 bardak su
 • 34 bardak kuru aynısefa çiçeği, papatya ve nane
 • 2 yemek kaşığı aynısefa özütü
 • 2 çay kaşığı bal

Suyu kaynatın, içine kuru çiçekleri koyun ve 10 dakika demleyin. Ayaklarınızı koyduğunuz kabı ılık su ile doldurun, içine bitkisel solüsyonu ve balı ekleyerek İyice karıştırın. Ayaklarınızı 20 – 30 dakika bu suda tutun.

Cilt problemleri için bitkiler

Kaşıntılı cilt

Yulaf, cildiniz için çok iyidir, güzel kokuludur ve cildinizde yumuşak ve taze bir his bırakır. Kendi evinizde cildinizi rahatlatmak için kolay ama etkili bir yulaf ezmesi banyosu hazırlamak için aşağıdaki basamakları takip edin.

 • Sade, aromasız yulaf ezmesi alın. İsterseniz ve ek olarak lavanta tomurcukları (yaklaşık 34-34 bardak) veya lavanta (ya da arzu edeceğiniz farklı bîr yağ) yağı kullanabilirsiniz. Süt, yayık ayranı ve İngiliz tuzu da isteğe bağlı olarak kullanabileceğiniz diğer malzemelerdir.
 • Yaklaşık 1/3 bardak yulafı bir kaseye koyun, isterseniz diğer malzemeleri de ekleyin ve hepsini karıştırın.
 • Karışımı kahve filtresine veya bir tülbende boşaltın.
 • Lastik, ip veya kurdele ile bağlayın. Kullanımı en kolay olan lastiktir.
 • Küveti sıcak suyla doldurun. Akan su altında 1 bardak süt (veya yayık ayranı) ekleyin. Ağrıyan kasları rahatlatmak ve cildi yumuşatmak için İngiliz tuzu da eklenebilir.
 • İçerisinde yulafın olduğu çantayı akan suyun altına tutun ve soğutun. Küvetteki suyun sıcaklığı dayanabileceğiniz bir sıcaklığa gelirken, sıcaklık yulaf ve lavanta esansının dağılmasını sağlar.
 • Sıcaklık size uygun olunca küvete girin. Küvete girince yulaf torbasını hafifçe sıkarak yulaf sıvısını banyoya daha fazla dağıtın. İstediğiniz kadar banyoda kalabilirsiniz ancak cilt problemini tedavi etmeye çalıştığınız için, durumu daha kötüleştirmemek adına 10 dakikadan daha fazla kalmayın.

Atlet ayağı için bitkiler

Ayak banyosu için aynısefa kullanılabilir. 1 litre suya 2 dolu çorba kaşığı aynısefa bitkisini koyun. Atlet ayağı için ayak banyosunda kullanın. Mantar enfeksiyonunun başka şekli için banyonuza aynısefa ekleyebilirsiniz.

Basur için bitkiler

Aynısefa bitkisi ile oturma banyosu: Bir oturma banyosunda iki avuç dolusu taze veya 100 gr kuru bitki kullanılır. Günde 10 -15 dakikalık oturma banyosu yapın.

Vücutta sıvı birikimini ve basur şikayetlerini rahatlatmak için

Isırgan çayı su tutulumunu gidermeye, basur şikayetlerini azaltmaya ve diğer kan damarı problemlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Isırganotu çayı bacak krampları ve diğer kas spazmlarında da işe yarar.

Çatlakları önlemek veya azaltmak için

Cildi kakao yağı, kayısı, lavanta yağı ve aloe vera ile ovun. Bu bitkilerin hepsi haricen kullanılır; çatlakların üzerine günde en az iki kez sürülür.

Rahmi sıkılaştırmak ve kasılmaları uyarmak için (sadece 3. üç aylık dönemde kullanılır).

– Ahududu yaprağı, hamileliğin 38. haftasından sonra doğum sancılarını tetiklemek için çay şeklinde içilebilir.

– Mavi kohoş, doğuma hazırlamak için rahminizin sıkılığını artırmada kullanılabilir.

– Siyah kohoş, kasılmaları düzenlemek ve doğuma yaklaşırken kasılmaları güçlendirmede fayda sağlayabilir.

– Adi kartopu bitkisi (Viburnum opulus), rahim ağzının açılma sürecinde yardımcı olur.

– Keklik üzümü, rahmin sıkılaşmasına, stresi azaltmaya ve rahatlamasına yardımcı olur.

– Aslankulağı, rahatlama sırasında rahmi uyarır.

– Rahim kasılmalarını gecesefası yağı artırabilir.