Hamilelikte Bulantı

Hamilelikte bulantı üzerine iyi haber, bunu kadınların yarısının yaşamadığıdır; siz yaşıyorsanız bile, normalde üçüncü ayın sonunda kesilmesini bekleyebilirsiniz.

‘Hamilelik bulantısı’ terimi sabahları hafif bir bulantı hissinden, tüm gün süren bulantıya ve kusmaya kadar hepsini kapsar. Buna sabah bulantısı adı verilmesine rağmen kadınların yalnızca yüzde 10’u bu rahatsızlığı sadece sabahları yaşar.

Ne Sebep Olur?

Bazı uzmanlar bulantıyı tetikleyenin HCG hormonu olduğundan şüphelenmektedir. Yaklaşık üç aydan sonra HCG seviyeleri düşüp bulantı genellikle azaldığından bu teori makul gözükmektedir. Ayrıca ikiz taşıyan annelerin -dolaşımdaki daha fazla miktarda hamilelik hormonu yüzünden- tek bebek taşıyan annelere göre bulantıdan daha fazla yakındıkları görülmüştür.

Stres de ayrıca bir sebep olabilir. Evde ya da işyerinde büyük stres altında olan kadınlar daha çok yakınmaktadır. Özellikle kendilerini yorgun hissedenler bulantıya daha eğilimlidirler (Bu da daha da yorgun olmalarına neden olur).

Hamileliğin erken dönemlerinde midedeki fazla asit, sindirim sistemindekiler de dahil vücudun tüm kaslarındaki gevşemeyle de birleşince hamilelik bulantısında etkili olabilir.

Diğer tetikleyiciler çok fazla ve çeşitlidir; sizi daha önce hiç rahatsız etmeyen bazı kokular ya da tatlar, kızarmış yada baharatlı yiyecekler, ve hatta yemek yokluğu bunlara dahildir. Kahveye ve pişmiş sebzelere karşı isteksizlikte geliştirebilirsiniz.

Sabah yataktan kalkmadan önce yüksek karbonhidratlı bir öğün kan şekerinizin seviyesini düzenleyerek, bulantıyla mücadele etmede yardımcı olabilir. Yedikten sonra 20 dakika kadar yatakta kalarak bekleyin.

Nasıl Mücadele Edilir?

Kadınlar hamilelik bulantısıyla başa çıkmada bir çok basit yöntemler ve ipuçları bulmuşlardır.

En önemli faktör yiyebildiğiniz kadar yemektir. Sık, küçük ve hafif yiyecekler yiyerek midenizde sürekli besin olmasını sağlayın (açlık hissetmeden önce biraz kraker veya pirinç keki yiyebilirsiniz). Kendinizi daha kötü hissetseniz de yapabiliyorsanız kahvaltı edin. Karbonhidratlar enerji düzeyinizi yüksek tutacaktır.

Bulantı geldiğinde küçük ve tatlı bir aperatif yada kraker deneyin veya yavaşça zencefil birası veya kafeinsiz kola gibi (kafeinsiz kafeinliden daha iyidir) karbonatlı bir içecek yudumlayın. Gelenekler ılık zencefil çayının her türlü bulantıyı yatıştırdığını söyler. Bir parça kristalize zencefili emerek yada zencefilli bisküvi yiyerek de rahatlayabilirsiniz.

Ciddi kusmayla karşılaşırsanız kaybetmekte olduğunuzun yerine geçebilecek besin takviyesi için doktorunuza danışın. Bazı kadınlar B6 vitamini açısından zengin besinler yemenin hamilelik bulantısının şiddetini azaltmaya yarayabileceğini bulmuşlardır. Bu vitaminin yüksek miktarlarda bulunduğu yiyecekler susam, kuru üzüm, muz, buğday tohumu, ton balığı ve patatestir.

Kusmuk diş minesine zararlı asit içereceğinden diş bakımı konusunda dikkatli olun. Dişlerinizi sık sık temizlemek de bulantı nöbetleri sırasında ağzınızı ferah tutar. İş yerinde diş fırçası bulundurun.

Doktoru Ne Zaman Görmeli?

Hyperemesis gravidarum adıyla bilinen ciddi hamilelik bulantı ve kusmaları yaklaşık olarak 200 hamilelikten 1’inde görülür ve diyet değiştirilmesi, dinlenme, anti-asit ve kusmaya karşı ilaç tedavisi gibi tıbbi müdahale gerektirebilir. Kendi kendinize bulantıya karşı ilaç (anti-emetikler) almayın, bunların doktorunuz tarafından reçete edilmesi gerekir. Ender vakalarda, bu tedavi bulantıyı kontrol etmez ve hastaneye yatmak gerekebilir. Hastanede hamile kadının serum alarak, bebeğinin ve kendisinin yeterli beslenmesi sağlanır.

Bu ender rastlanan durumla karşılaşırsanız, hamile kadınların ve bebeklerinin ciddi hamilelik bulantı ve kusmalarının ardından farklılıklar göstererek iyileştiğini ve en kötü belirtileri azaltmak için yapılan tedavinin etkili olduğunu da unutmayın. Bebeklerin sandığımızdan çok daha kuvvetli olduklarının rahatlığını hissedin ve -kötü olduğunu hissettiğiniz gibi- ne sizin ne de bebeğinizin herhangi bir yan etkiden yakınmazsınız.