Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte, cildinizde bazı değişikliklerin olması normaldir. Bunların çoğu hamilelik hormonları ve değişen metabolizmanız nedeniyle ortaya çıkar. Hamileliğe bağlı cilt problemleri tehlikeli değildir ve çoğu doğumdan sonra düzelir. İyi bir cilt bakımıyla bu problemleri büyük miktarda azaltabilir ve cildinizi koruyabilirsiniz. Peki, bu yaygın görülen ve hamileliğe bağlı olan cilt problemleri nelerdir?

Kloazma (gebelik lekesi). Alın, yanaklar ve boyundaki kahverengi lekelerdir. Koyu ten renkli kadınlarda açık renkli lekeler olarak ortaya çıkar. Bunun sebebi, cildi ultraviyole ışığa karşı koruyan melanin adlı bronzlaşma hormonunun üretimindeki artmadır.

Ne yapabilirsiniz?

Güneşten olabildiğince uzak durun ve en az 15 koruma faktör içeren güneş kremi kullanın (güneş ışığı da durumu şiddetlendirebilir). Sarışınsanız ve plaja gidiyorsanız veya hassas bir cilde sahipseniz şapka ve uzun kollu giymek iyi bir fikirdir. Özellikle rahatsız edici noktalan kapatmak için iyi bir kapatıcı krem kullanabilirsiniz ancak beyazlatıcı kremler veya diğer kimyasal bazlı uygulamaları kullanmak için doğumdan sonrayı bekleyîn. Peeling veya lazer de yaptırmayın.

Yoğurt, bal ve limonlu doğal yüz maskeleri hamilelik lekelerinde işe yarayabilir.

Yoğurt, bal ve limonlu yüz maskesi

Karışımı hazırlamak için: 1 yemek kaşığı doğal yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve birkaç damla limon. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin. Yüzünüzü sıcak bir havlu ile temizleyin. Kuru ciltler için biraz daha fazla bal kullanın. Yağlı ciltler için birkaç damla taze limon suyu kullanın.

Linea nigra (karında oluşan koyu çizgi). Normalde ikinci üç aylık dönemde ortaya çıkar. Karın kaslarının esneyerek, büyümekte olan bebeğinize uyum gösterebilmek için hafifçe açıldığı yerde ortaya çıkar. Kloazma, linea nigra ve diğer renk değişimleri, yeterince folik asit alınmazsa daha da kötüleşir. Bu yüzden hamileyken folik asit takviyesi yapın ve folik asit bakımından zengin gıdalar tüketin.

Parlayan cilt. Cildin hemen altındaki birçok kan damarın, artan kan hacmiyle yanaklarınızı biraz daha kızartır. Bu kızarıklığın üzerine, yağ bezlerinin artan salgıları da cildinize mumsu bir parlaklık verir.

Örümcek damarları. Cilt altındaki parçalanmış küçük kan damarlarının bir yerde yoğunlaşmasıdır. Diğer adıyla örümcek nevüsü, sıklıkla yanaklarda görülür. Özellikle hamilelik sırasında cildin herhangi bir yerinde de görülür.

Sivilce ve akne. Sebum adı verilen cilt yağının üretimi, yüksek hormon seviyeleri nedeniyle artmıştır. Aşırı sebum, gözeneklerin tıkanmasına neden olarak, yağlı cilt ve sivilceye sebep olur.