Hamilelikte Çok Az ya da Çok Fazla Egzersiz

Egzersiz, yorgunluk, aşırı kilo, diyabet ve felç riski ile savaşmaya yardımcı olur ve metabolizmanızı hızlandırır. Ancak aşırı egzersiz zararlı olabilir. Aşırı egzersiz yapmak çok miktarda yağ yaktırır ve bu da hormonal sisteminizi etkiler. Benzer şekilde, çok az egzersiz yapmak da sîzi obez yapabilir ve tip 2 diyabete karşı eğilimli hale getirerek hormonal değişiklikler nedeniyle hamile kalmanızı olumsuz yönde etkiler. İdeal olarak haftada 5-7 kez 30-40 dakikalık egzersiz yapmayı hedefleyin.

Kötü alışkanlıklardan vazgeçmeye ve yeni alışkanlıklar kazanmaya çalışan kişilerin en büyük problemi, bu sürece çok çabuk başlayıp bitirmeleridir. Motivasyonları birkaç gün içinde zayıflar ve eski davranış şekillerine geri dönerler.

Kötü alışkanlıkları bırakmanın en iyi yolu, iyi ve olumlu alışkanlıklarla yer değiştirmektir. Eğer sadece bırakmaya çalışırsanız, zihniniz ve ruhunuzda boşluk yaratırsınız. Bu boşluğun iyi ve faydalı alışkanlıklarla doldurulması gerekir. Örneğin, canınız sigara çektiğinde, sigara içmek yerine odağınızı faydalı bir şeye yönlendirmeye çalışın: Meditasyon, yürüyüş, jogging, yoga vs.

Yeni bir şey öğrenmek, beyinde yeni sinir yolları yaratır. Bunlar, geçmişteki olumsuzluklardan sorumlu eski sinirsel yolların yerini alabilir. Örneğin, meditasyon yapmayı öğrenmek; düzenli meditasyon yapmak, sigara ve içki içmenin ya da aşırı yeme alışkanlığının yerini alabilir.