Hamilelikte Daha İyi Bir Cilt için Doğal Maskeler

Doğal maskeler, hamilelikteki cilt problemleriyle mücadele etmede en iyi yoldur. Maskeyi yüze uygularken uymanız gereken genel kurallar;

–  Saçınızı geriye doğru toplayın, sizi engellemeyecek şekilde toplandıklarından emin olun.

– Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin.

– Maskeyi her zaman parmak uçlarıyla uygulayın. Alın, yanaklar, burun, çene ve boyun bölgelerine uygulayın.

– Maske yüzünüzdeyken gevşemeye çalışın, konuşmamaya veya uzanma-maya çalışın. Maskeyi uygulamak için en uygun zaman, banyoda küvette oturur durumda uygulamadır.

– Maskeyi yüzünüzde önerilen süre kadar tutun.

Kuru ciltler için yumurta ve badem yağlı yüz maskesi

1 yumurta ve 1 çay kaşığı badem yağını iyice karıştırdıktan sonra eşit şekilde yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10 – 15 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla temizleyin.

Yağlı ve karma ciltler için salatalık ve yoğurtlu yüz maskesi

Yarım salatalık ve 1 çorba kaşığı yoğurdu blender ile karıştırarak püre haline getirin ve yüzünüze eşit şekilde sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın.

Tüm cilt tipleri için mısır unlu yüz maskesi

Yüz için yetecek miktarda mısır unu ile suyu karıştırın. Kalın bir macun elde edince yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın ve 10 – 15 dakika ya da yüzünüzde tamamen kuruyuncaya kadar bekletin. Kuruduktan sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Tüm cilt tipleri için muzlu ballı yoğurtlu yüz maskesi

Bir muzu tamamen ezin ve 1 çay kaşığı bal, 2 çay kaşığı yoğurt ile karıştırdıktan sonra yüzünüzün her yerine eşit şekilde uygulayın. Cilt, karışımı tamamen emene ve karışım tamamen kuruyana kadar bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Kuru ve hassas ciltler için avokadolu yüz maskesi

Yarım avokadoyu ezin ve yüzünüzün her yerine uygulayın. Tamamen kuruyana kadar bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Tüm cilt tipleri için elmalı yüz maskesi

Olgunlaşmış bir elmanın çeyreğini bir çatalla ezin ve içerisine 1 çay kaşığı yulaf, lçay kaşığı bal ilave ederek yüzünüze uygulayın. Karışım yüzünüzde kuruyunca, soğuk suyla durulayın.

Tüm cilt tipleri için bal maskesi

En iyi yüz maskesi baldır, çünkü gözeneklerin açılmasına ve cildin temizlenmesine yardımcı olur. Gözeneklerin temizlik sonrası kapanması gerektiği için, önce ılık, sonra soğuk su ile durulama yapılır. Yüz maskelerinin uygulanması, ciltteki gözeneklerin açılması, içindeki kirin temizlenmesi ve sonrasında kapanması için bir zorunluluktur.

Çatlaklar

Çatlaklar, hamilelerin % 90’ından fazlasının karşılaştığı bir problemdir ve hamilelik sırasında kilo aldıkça sanki cildin esnemesine sebep oluyormuş gibi görünürler.

Pişik

Kilo aldıkça, bacaklarınızın arası veya göğüslerinizin altında kırmızı, nemli deri ile sonuçlanan pişikler ortaya çıkabilir. Cildinizde iltihabi reaksiyonlar olabilir ve su toplayabilir, bazen koku da yapabilir.

Ne yapabilirsiniz?

Pişikler, açık bırakılıp hava almalarına izin verilecek olursa daha hızlı iyileşirler. Gün içerisinde bu mümkün olmayacağından, yatak kıyafetinizin bol ve rahat olduğundan emin olun kî böylece cildiniz biraz daha hava alabilsin.

Uzun spor şortları gibi bol şortlar giyin. Pişiğin sebebi, üst baldırınızın giydiğiniz kıyafetin kumaşına sürtünüyor olmasıdır. Çok geç olana kadar bunu fark etmezsiniz.

Kıyafetlerinizden sabunu iyice durulayın. Güçlü bir deterjan veya ağır kokulu yumuşatıcı kullanmamanız önerilir. Bu ürünler cildinizde tahrişe sebep olarak pişiği daha kötü hale getirebilir.

Tahriş olan bölgeyi rahatlatmak İçin vazelin kullanın. Vazelin, cildi kaygan hale getirerek, örneğin, bacak derisinin birbirlerine sürtünmek yerine kayarak geçişine izin verir. Bu uygulamalar çok ucuzdur ama gerçekten çok etkilidir.

Hassas, tahriş olmuş cilt. Cilt, hamilelik sırasında çok hassas hale gelir. Bunun sebebi sadece yüksek hormon seviyeleri değil, aynı zamanda cildin daha elastik ve hassas olmasıdır.

Ne yapabilirsiniz?

Su bazlı nemlendiriciler kullanın. Yağlı ürünler ve lanolinden uzak durun çünkü bu ürünler gözeneklerinizi tıkar.

Cildinize uygun ürün bulamadıysanız ev yapımı ürünlerle cildinize bakım yapmanız her zaman daha iyidir. Zeytinyağı ve Aloe Vera temizleyici olarak işlev görür. Badem yağı ve jojoba yağı ise nemlendirici görevi yapar. Haftada bir yulaf maskesi uygulayın: 1 yemek kaşığı yulaf tozu, yumurta beyazı veya yoğurdu iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra en az 20 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Yumurta beyazını alın, iyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Ölü deriden kurtulmanın en iyi yolu scrub yapmaktır. Güzellik ürünleri sert olabileceğinden, hassas ciltler için ev yapımı bir ürünü kullanmak her zaman daha iyi ve güvenlidir.

Kabartma tozu ile ev yapımı scrub

2 yemek kaşığı kabartma tozu, yarım çay kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı suyu iyice karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı scrub olarak kullanın ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu metodu 15 günde bir tekrarlayın. Sık kullanımdan sakının çünkü cildinize zarar verebilir.

Yüzü sirkeli solüsyonla durulamak

Sirke, hassas ciltler için en iyi ev yapımı ilaçtır. Yarım kova banyo suyuna 4 damla sirke ekleyin. Bu sizi sabun alkalilerinden korumaya yardım edecektir. Yüz bakımı sırasında her zaman buhardan uzak durun.

Kaşıntılı noktalar

Kaşıntılı noktalara biraz kalamin losyonu iyi gelir. Kaşıntı veya tahriş iki günden uzun sürerse sonraki adımlar için doktorunuza danışın. Çok miktarda katkı maddesi, boya veya koku içeren ürünlerden, problemi şiddetlendirebilecekleri için uzak durun.

Cildinizi güneşten koruyun

Cildinizi her zaman yüksek faktörlü güneş kremi (en az 15 veya daha fazla koruma faktörü içeren) ile güneşten koruyun. Vücudunuzu nemli tutun.