Hamilelikte Değişikliklerle Yaşamak

Hamilelik boyunca büyüyen ve değişen görünümünüz her gün yaptığınız işlerin ve hareketlerin yapılış şeklinin değiştirilmesini önemli hale getirir.

İleri hamileliğin en açık işareti görünümünüzdeki değişimdir. Plasenta, omurganın ve pelvisin ortak kemiklerini doğuma hazırlığında daha esnek hale getiren relaxin adı verilen bir hormon salgılar. Bu, rahim büyüdükçe ve ağırlaştıkça karnınızın ilerlemesini sağlayarak ağırlık merkezinizin ilerlemesine izin verir.

Göğsünüz de ileri itilir ve kalçanız dengenizi sağlamak için dışa doğru meyillidir. Bu yüzden kuyruk sokumunuz bel romatizması ve gevşek oturmaya sebep olabilecek ek ağırlık alır.

Ayakta Durma

İyi duruşu fark etmeyi ve kalçanızı duvara karşı ayakta durarak güçlendirmeyi öğrenebilirsiniz. Omuzlarınız ve kalçanız duvara değmelidir. Omuzlarınızı gevşek tutarak kuyruk sokumunuzla duvara değmeyi deneyin. Sonuç olarak kalçanızı içine gitmiş hissedeceksiniz ve bel kemiğiniz düzleşecektir. Şimdi duvardan uzaklaşın ve biraz gevşeyin böylece çok dik olmazsınız. Ayakta durmanız gerektiğinde bu gevşek ama dik hali yaratmaya çalışın.

Oturma

Eğer belkemiğinizi iyice destekleyerek otuaırsanız, daha rahat hissedecek ve kalçanızı koruyacaksınız, ileri hamilelikte, kuyruk sokumunuza koyacağınız küçük yastık yardımcı olacaktır. Eğer işiniz, masa başında oturmayı veya bir pozisyonda uzun süre kalmayı gerektiriyorsa, gerginliğinizi atmak için omuzlarınızı bir tarafa, sonra öteki tarafa çevirin. Eğer mümkünse, üst kalçanızı destekleyecek iyi desteklenmiş bir sandalyeye oturun. Evde kalçanızı duvara yaslayıp yerde oturmanız belkemiğini güçlendirir ve sarkma eğilimini engeller.

Uzanma

Hamileliğiniz boyunca baştan beri midenizin üstüne uzanırsanız bu bebeğinize zarar vermeyecektir. Ama birçok kadın hamilelik ilerledikçe bunu rahatsız edici bulur.

Eğer yatağa gömülmenize yol açan çok yumuşak bir döşeğiniz varsa, karnınızın üstüne yatmak bel romatizmasına yol açabilir. Bunun yerine üstteki bacağınız yukarı doğru çekilmiş halde yan yatmayı deneyin. Bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirmekten hoşlanabilirsiniz. Eğer sırt üstü yatmayı tercih ederseniz başınızı 1 veya 2 yastıkla desteklediğinizden emin olun. Bazı doktorlar 20 haftadan sonra sırtüstü yatmayı önermezler. Çünkü rahmin önemli kan damarlarına baskısı, rahme giden kan akışını azaltabilir.

Taşıma

Bir şey kaldırırken acı ve yararlanmadan sakınmak için, sırtınız yerine bacaklarınızı kullanın. Gerilmeyi sırtınıza değil uyluklarınızda hissetmelisiniz. Bir iş yapmak için eğilme ihtiyacı duyarsanız – yatak yapmak veya çocuğunuzu giydirmek için mesela – yere diz çökün veya çömelme pozisyonları alın.