Hamilelikte Değişmekte Olan Vücudunuzu Sevin!

Bazı kadınlar vücutlarındaki değişiklikleri kolayca kabul ederken, bazıları bu değişiklikler karşısında şoke olurlar. Doğal değişiklikler hamilelik sırasında kaçınılmazdır çünkü hormonal değişiklikler rahmin genişlemesine, göğüslerin büyümesine, ayakların genişlemesine ve ciltte sivilce oluşumuna neden olur. Aşırı yorgunluk ve aşerme durumları yaşayabilirsiniz.

Hamilelikten önce vücudunuzu sevmek, hamileliğin zorlu fiziksel ve duygusal değişikliklerini atlatmanıza yardımcı olur. Hamileyken vücut görüntünüzü değiştirmek zordur.

Burada deneyebileceğiniz ve hamile vücudunuzu sevip kabul etmenize yardımcı olabilecek bazı fikirler verilmiştir:

– Hamileliğinizin duygusal yanını anlayıp kabul edin. Vücudunuzu, sizin ve bebeğinizin yaşadığı bir yer olarak görün.

– Vücudunuz olmadan İkinizin de yaşayamayacağının farkına varın. Bu nedenle, vücudunuzu sevmeli ve ikiniz için konuksever bir ev olarak görmelisiniz.

– Bebeğinize odaklanın. Vücudunuz, bebeğinizin büyümesi ve gelişmesine yardım etmek için değişiyor. Bu doğal bir süreçtir.

– Duygularınızı ifade edin. Eşiniz, aileniz veya arkadaşlarınızla nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun. Duygularınızı saklamak sadece kendinizi daha kötü hissetmenize yol açacaktır.

–  Egzersiz, yürüme ve yüzmeden zevk alın. Zevk almak, daha fazla memnuniyet ve keyif getirecektir. Sonuç olarak, sevgi dolu düşünceler büyüteceksiniz.

– Günlük olarak meditasyon ve yoga yapın. Bu uygulamalar, vücudunuz ve zihniniz arasındaki bağa odaklanır. Zihin ve vücut bağlandığında sevgi büyür.

– Kendinize masaj yapma pratikleri yapın. Kendi vücudunuza dokunmak, onu daha iyi tanımak ve kabul etmekte size yardımcı olur.

–  Hamilelik hakkında olabildiğince bilgi edinin. Kendinizi eğiterek, ne beklemeniz gerektiğini bilecek ve daha fazla kontrol sahibi olduğunuzu hissedeceksiniz.

Sakınılması gereken hatalar:

1- Kendi hamileliğinizi başka birisinin hamileliği ile kıyaslamayın. Her hamilelik farklıdır, her bebek de farklıdır. Hamilelikte diğer kadınlara göre daha fazla veya daha az kilo alabilirsiniz. Bu duruma farklı faktörler sebep olabilir: Bebeğinizin büyüklüğü, fiziksel formunuz, ne kadar egzersiz yaptığınız, yatıp dinlenmeniz gerekip gerekmediği, yaşınız, hamilelik ve doğumun zorluğu, çoklu doğumlar, yılın hamile kaldığınız zamanı, bağışıklık sisteminiz, kaç çocuğunuz olduğu, evin dışında çalışıp çalışmadığınız… Bu listeye daha başka faktörler de eklenebilir. Buradaki ana nokta, sizi ve vücudunuzu etkileyen kendine özgü durumlar için şefkatli olmanızdır. Sizin ve vücudunuzun deneyiminin başkalarınınki gibi olması beklentisini kafanızdan uzaklaştırın.

2- Şimdiki hamileliğinizi, önceki hamileliklerinizle karşılaştırmayın. Burada da aynı sebep geçerlidir: Farklı koşullar, farklı hamilelik getirir. İlk hamileliğinizde çok az kilo almış olabilirsiniz, ancak İkincisinde çok kilo alabilirsiniz. Veya tam tersi bir durum da söz konusu olabilir. Bu hamileliğin farklı koşulları nedeniyle ve her şeyin sorumlusunun siz olamayacağı gerçeği nedeniyle kendinizi eleştirmeyin. Kendinize şefkatli ve minnettar davranın. Size ve bebeğinize yaşayacak güzel bir yer sağladığı için vücudunuza her zaman teşekkür edin.

3- Kendinizi ünlülerle kıyaslamayın. Bu tehlikeli olabilir çünkü kendinizi modern ünlülerle karşılaştırmaya başlarsanız, normal bîr insan için başarılamayacak bir şeye karşı kendinizi koşullamış olursunuz. Bu hedefi başarmak çok ama çok çaba, para, iyi genler ve profesyonellerden (bebek bakıcısından kişisel antrenöre, hatta belki de estetik cerraha kadar her şey) büyük oranda destek gerektirir. Ünlüler görünüşlerinden para kazanıyorlar ve hayatlarını da ortalama bir kadından daha farklı kurallarla yaşıyorlar. Kalbinizden gelen ve sizi ne olursa olsun güzel gösteren sevgi ve şefkate odaklanın.

4- Hızlı yapmaya çalışmayın. Kendinize zaman verin. Kilo vermeye çalışıyorsanız olabildiğince çabuk vermeye çalışmayın. Vücudunuzu dinleyin, belki farklı zaman aralığında çalışıyordun Formda kalabilmeye çalışırken izlenmesi gereken kural “Yavaş ve istikrarlı olan yarışı kazanır” olmalıdır.

5- Bakımlı olmaya önem verin. Giyinmek, saçınızı yapmak ve süslenmek üzerinizdeki ekstra yükün getirdiği anksiyeteyi azaltabilir. Kişisel bakımı önceliğiniz yapın: Bulaşık ve çamaşır bekleyebilir. Kendinizi ön plana alın, böylece, ev işlerini gücenerek değil isteyerek yapabilirsiniz.

Vücudunuzda pozitif imaja sahip olmak, nasıl göründüğünüzle değil, içinizde nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Vücudunuzun değişikliklerinin gelişmekte olan bebeğiniz için gerekli olduğunu bilirseniz, bu değişiklikleri sevgi ve gülümseme ile kucaklayabilirsiniz. Çevrenizde olumlu kişilerin olması kendinize olan güveninizi artırır. Hamileliğiniz boyunca olumsuz konuşmalara karşı savunmasız olabilir ve bunlardan etkilenebilirsiniz. Size gereken desteği alamı-yorsanız, etrafınızdakilere bunu bildirin.

Vücut masajı veya makyaj size kendinizi iyi hissettirebilir. Ruhunuzu iyileştirmek son derece değerli olduğundan kendinize yatırım yapmakla hiçbir şey kaybetmezsiniz. Kendiniz için alışverişe çıkın!!!

Alabileceğiniz çok tatlı ve çok güzel hamile kıyafetleri var, alışverişe çıkmak için bundan daha iyi bir bahane olabilir mi? Bu, sizin zamanınız. Bu muhteşem 9 ayın tadını çıkarın.