Hamilelikte Diş ve Diş Eti Bakımı

Diş eti problemleri hamilelikte çok yaygın olarak görülür. Diş etleriniz, dişlerinizi fırçaladığınızda veya diş ipi kullandığınızda kanayabilir. Progesteron hormonu diş etlerini yumuşatır ve buraya gelen kan miktarını artırır. Dişlerinizin arasında oluşan plak da diş etlerini kanamaya yatkın hale getirir.

Ne yapabilirsiniz?

–  Dişlerinizi, günde iki defa en az iki dakika (çoğu insan gibi 20 saniye değil) fırçalayın. Dişlerinizi küçük dairesel hareketlerle fırçalayın. Bu sırada diş etlerinizi de hafifçe fırçalayın, çok sert fırçalamaktan kaçının çünkü dişeti problemlerine sebep olursunuz. Elektrikli diş fırçaları kullanılarak sert bastırmanın önüne geçilebilir,

– Her akşam diş ipi kullanın. Dişlerinizin arasında ve dişeti kenarlarında biriken plaklar fırçalamayla yok olmaz. Eğer diş ipi kullanmazsanız, diş yüzeyinizin %35’ini temizlenmemiş halde bırakırsınız.

– Temizliği tamamlamak için ağız çalkalama suyu kullanın. Aşağıda anlatılan basit ve doğal ağız çalkalama suyu diş ve diş etlerinizin sağlığına olumlu katkıda bulunacaktır:

  • 1 bardak su
  • 1 çay kaşığı karbonat veya deniz tuzu
  • 2-3 damla esansiyel yağ (çay ağacı yağı, papatya yağı, nane yağı, kekik yağı, limon yağı veya adaçayı yağı)

– Her gün en az bir elma yiyin. Diş temizlenmesi ve dişlerin güçlendirilmesinde elma çok faydalıdır.