Hamilelikte Diyetinizin Ayarlanması

Hamilelik sırasında ne yediğiniz konusunda fazla endişe etmeye gerek yoktur; ancak bazı risklerin önlenebilir olduğu bilinmektedir; yani biraz daha dikkat akıllıca olur.

Sindirim zorluğu ya da mide ekşimesinden dolayı göğüste duyulan yanma hamilelikte sık rastlanan olaylardandır. Bunlar, beslenmenizdeki hormonal değişikliklerden kaynaklanır; tüm kasların gevşemesinden dolayı, büyüyerek midenize baskı yapan rahminizle, yemek borunuza tekrar asit gelmesine neden olan mideniz, sizi rahatsız edecektir. Bunların hiç iri bebeğinize zarar vermez, ancak sizin için rahatsız edici olabilir. Bu rahatsızlıkları beslenme alışkanlığınızı değiştirerek en aza indirebilirsiniz.

Sağlıklı Yemek Alışkanlıkları

Hamilelik boyunca daha küçük öğünler yiyin -az ve sık duyarlı bir kuraldır. Böyle yaparak rahatsızlık verecek ölçüde tok hissetmeden, mide asitlerinizin sindirmek için bir şeyleri olur.

Yiyeceklerinizi basit tutun -acı köri ya da acı biber, kremalı ya da şaraplı soslar gibi- çok karışık ve baharatlı her şeyden kaçının. Olabildiğince taze yiyecekler alın ve balıkla eti kızartmak yerine haşlama, buğulama ya da fırınlama yolunu seçin. Aynı biçimde patatesi de kızartmak yerine fırınlayın.

Sosis, salam ya da sucuk gibi işlenmiş etlerden ve genellikle sindirim bozukluğuna yol açan çikolatadan kaçının. Yağ, tuz ve rafine edilmiş şeker açısından zengin olmayan yiyecekleri seçin.

Benzer seçimleri dışarıda yemek yediğinizde de yapabilirsiniz. Bir çok lokanta siz hamileyken yeterli gelir ancak bazıları diğerlerinden daha iyidir. Bol yağda kızartılmış yiyecekler yapan veya pişirilen yemeklerin uzun süre sıcak tutulduğu yerlere gitmekten kaçının. Şunu da unutmayın ki fast food lokantalarının çoğunluğundaki yemekler yağ, tuz ve kalori açısından zengin, besin açısından fakirdir.

Çin yemeği genellikle iyi bir seçimdir. Makarna ve pizza da iyidir, ancak basit soslarla malzemeler (pizzanın üstü için) seçin. Salata sosunun ayrıca servis edilmesini isteyin ve sostan az miktarda kullanın.

Bir çok lokanta şimdi kahve kadar bitki çayları da sunmaktadır: yemeğinizin sonunda bunlardan birini deneyin.

Zararlı Olabilecek Yiyecekler

Sizin ve bebeğinizin sağlığını etkileyecek mikropları barındıran yiyeceklere az rastlanır. Ancak diyetinize dikkat ederek ve bazı yiyecekleri engelleyerek riskleri daha da fazla azaltabilirisiniz.

Listeria bazı besinlerde bulunan ve dolayısıyla nezle benzeri belirtiler göstererek erken doğuma ya da düşüğe neden olan listeriosis hastalığına yol açan bir bakteridir. Hamileliğiniz süresince:

  • Pastörize edilmemiş süt
  • Makinelerden yumuşak dondurma
  • Şarküterilerde ambalajsız satılan balık ve et
  • Önceden pişirilmiş ya da ızgara edilmiş kümes hayvanları
  • Pişirilip dondurulmuş yiyeceklerden kaçının.

Hijyenik koşullarda hazırlanan, muhafaza edilen ve satılan yiyeceklerde listeria olma olasılığı daha düşüktür. En büyük riski, sıcakta bekletilerek hava ile temas ettirilen yiyecekler taşır. Konserve etler, pastörize veya sterilize sütler ve diğer süt ürünleri ısıtma işlemi bakterileri öldürdüğünden güvenlidir. Pastörize süt, peynir ve kutularda satılan seıt dondurmalar da iyidir.

Salmonella plasentaya geçmez, dolayısıyla bebeğinize de zarar vermez ancak burun akıntısı, ishal ve kusmadan dolayı kendinizi çok hasta hissetmenize neden olur. Çiğ ya da az pişmiş yumurta veya az pişmiş ve tekrar ısıtılmış kümes hayvanları yemekten kaçının.

Toksoplazmosise yol açan organizmalar çiğ ya da az pişmiş et veya balıkta ve kedi dışkısında bulunur. Bir çok kişinin, toksoplazmosise karşı bağışıklığı vardır ve annenin bağışıklığı doğmamış bebeğini de korur. Ancak hamileyken bu hastalığa yakalanırsanız, bebeğiniz risk altındadır. Etkileri sarılıktan körlüğe veya ruh hastalıklarına kadar değişebilir.

Toksoplasmosise karşı bağışıklığınızın olup olmadığı basit bir kan testi ile anlaşılabilir. Sebze ve meyveleri yıkayıp kabuklarını soyarak yiyin ve eğer toksoplasmosise karşı bağışıklığınız yoksa bu yiyecekleri olabildiğince pişirip yiyin.

Hamile kadınlar için demir ve A Vitamini açısından ciğer yemeleri önerildiyse de aşırı miktarlardaki A Vitamininin henüz doğmamış bebeği zehirleyebileceği unutulmamalıdır. Son derece yüksek düzeyde A Vitamini içerdiğinden, hamile kadınlar hayvanların sakatatlarını yememelidir.