Hamilelikte Düşük

Düşük oranları konusundaki tahminler farklılık göstermektedir, ancak şimdi hamileliği erken saptayabildiğimizden, önceden inanılandan daha fazla döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmekte başarısız olduğu açıktır.

Araştırmacılar şu anda her dört hamilelikten birinin düşükle sonuçlandığı konusunda spekülasyon yapsalar da, verilen normal rakam saptanmış her altı hamileden birinin düşük yapacağıdır. Düşük, hamileliğin 20. haftasından önce sona ermesi olarak tanımlanır. Düşüklerin çoğu ilk üç ay içinde meydana gelir.

Kadınlar Neden Düşük Yapar?

Doğa güçlü ve sağlıklı hamilelikleri desteklemek -ve sebep ne olursa olsun iyi durumda olmayan döllenmiş yumurtaları bırakmak- gibi çok iyi bir görev yapar. Erken düşüklerin bir çoğu mükemmel olmayan döllenmelerden kaynaklanır: döllenmiş yumurta rahmin yüzeyine yerleşmede başarısız olabilir yada hücre bölünmesi yapılamaz veya hücre bölünmeleri yanlışlıkla sonuçlanır. Doğanın çözümü hamileliği devam ettirmemektir. Bilim insanları bazı yumurtaların neden karmaşık döllenme işleminden geçipte yalnızca diğer bir yada ikinci engelde takıldıklarını anlayamamaktadırlar; bir teori normal bir yumurtanın anormal bir sperm tarafından döllenmiş olmasıdır. Bu meydana geldiğinde, döllenmiş yumurta ‘yıpranmış ovum’ olarak anılır.

Düşükler %1 ve %2 arasındaki oranda servikal yetersizlikten dolayı 20. haftada meydana gelir. Serviks kapalı kalamaz, ancak büyümekte olan bebek üzerinde baskı yaptıkça yayılmaya başlar. Doktorunuz bu durumdan şüphelenirse, kapalı tutmak için serviks duvarına dikiş atar. Servikal cerclage denen bu dikiş bebeğiniz doğmadan hemen önce kaldırılabilir.

Böbrek rahatsızlığı, yüksek tansiyonu, ani duygusal rahatsızlıkları, hormon dengesizliği, fibroid tümörü veya rahim anomalisi olan annelerde de ortaya çıkabilir. Düşükler basit duygusal rahatsızlıklardan, hafif düşmelerden, normal ağırlık kaldırmadan ve diğer fiziksel aktivitelerden, normal egzersizlerden, sıradan stresli bir günden veya cinsel birleşmeden dolayı olmaz.

Dilatasyon ve Kürtaj

Kendi başına bırakıldığında vücudunuz genellikle düşük sonrası fiziksel etkilerle baş edilebilir. Yanlız gebelik materyalinin tamamen düştüğünden emin olunuz. Ancak sebebi açıklanamayan veya uzun süreli kanama geçirirseniz, kürtaj önerilebilir. Doktorlar bu işlemi zamanı geçmiş düşüklerde -fetus ölmüş ancak hala rahminizdeyse- de uygulayabilirler. Vücudunuz sonuçta hamileliğin kalıntılarını doğal olarak atacaktır ancak birkaç hafta sonunda genellikle doku enfeksiyon olasılığını engellemek amacıyla kürtajla alınır. Dokuyu rahimden almak için yapılan bu cerrahi operasyon serviksi ya da küçük çıkış noktasını açarak esnetmeyi -genişletme- kapsar. Bu, jinekologa hamilelik dokusunun olası kalıntılarını almak için rahmin içerisini kazıyan curette adlı aleti kullanmasına izin verir.

Kürtaj genellikle genel anestezi (bazen lokal anestezi de yapılsa) yapılarak gerçekleştirilir ve rahimle servikste -ve daha önceden orada olduğu bilinmeden rahimde kalmış ikizde (nadir bir durum)- küçük bir hasar riski taşır.