Hamilelikte Gerçekleşen Bedensel Değişiklikler Kalıcı mıdır?

Karnınız büyüdükçe, gerilenin sadece bel çevreniz olmadığını fark edebilirsiniz. Sağlıklı kadınların çoğunun, hamileliğin ilk altı ayında 3,5 kg ekstra kilo alması ve emzirmeye enerji kaynağı olacak bu yağın da daha çok kalça ve kaba etlerde birikmesi beklenir.

İyi haber olarak şunu belirtebiliriz ki, sonunda, – çoğu kadın tümüyle azıcık daha kilolu kalsa da – bacaklarınız ve poponuz hamileliğinizden öncesinden bile daha bir ince hale gelebilir.

Ergenlik çağında, erkeklerden farklı olarak, genç kadınlar kalça ve bacak bölgelerine, ne kadar egzersiz yaparlarsa yapsınlar yer değiştirmemekte ısrar eden, 15-20 kg’lık bir yağı depolama eğilimindedirler. Fakat hamileliğin son on ila on iki haftası arasında ve kesinlikle bebeğin doğumundan sonra, bu yağ depolarının bir kısmı hareket etmeye başlar. İyi beslenen ve emziren anneler, çoğunluğu kalça ve kaba etlerde birikip korunan rezervden, ayda 0,8 kg civarında yağ kaybederler.

Santa Barbara şehrindeki Kaliforniya Üniversitesi’nden William Lassek ve Steve Gaulin, 16.635 Amerikalı kadının verilerini inceleyerek, her hamilelikte biraz daha fazla kilo alsalar da, kadınların kalça ve kaba et çevre ölçülerinin her doğumdan sonra düştüğünü bulmuştur. Hamilelikten sonra yeniden kilo alsalar bile, kilolar bel ve üst bedene birikme eğilimi göstermiştir.

Lassek, kalça ve kaba etlerden hareket eden yağların, DHA denilen bir omega-3 yağ asidi kaynağı olarak beyin gelişmesinde kritik bir öneme sahip olduklarına işaret etmektedir. “Beyin yaşamın ilk yılında 1 kg kadar büyür” der. “Hareket eden bu hamilelik yağları da beynin gelişimine lazım olan önemli yağ asitlerini ve enerjiyi sağlar.”