Hamilelikte Giyim

Hamilelik sırasında iyi görünmek iyi hissetmenize de yol açar; kendi tarzınızdan vazgeçmeden geniş alternatifte giysiler seçebilirsiniz.

Bazı kıyafetleriniz 10. veya 12. haftalarda, erken zamanda dar gelmeye başlayabilir, ancak dördüncü yada beşinci aya kadar olasılıkla hamileliğe özel bir giysi almaya gerek duymayacaksınızdır. Sıklıkla geniş ve bol kesimli erkek süveterleri ve gömlekleri (eşinizinkileri ödünç alın) hamileliğinizin sonuna kadar spor ve rahat giyinmenizi sağlayacaktır.

Giysileriniz darsa bebekle ilgili olarak endişe etmenize gerek yok, (her türlü darbe ve sıkışıklıktan tamamıyla korunmuştur). Ancak, bel hizasında daralan giysiler (ya da beliniz önceden hangi hizadaysa) rahatsız olacaktır. Geleneksel tarzdaki hamile elbiseleri artık tek seçenek değildir: likra gibi esnek kumaşlar, eğer bu güzel yeni formunuzu göstermek isterseniz şekil gösteren modeller için son derece uygundur.

Pantolonlar veya taytlar (hamileler için ön tarafta bolluk olacak şekilde tasarlanmış) süveter veya t-shirtlerle giyildiğinde hafta sonu için harika olur. İş yeri için, iyi kesimli pantolonlara bakın ve bunları uzun bluzlar veya gömleklerle takım yapın (yine, eşinizin gömlekleri uygun olabilir -sırf eğlence olsun diye bir kravat bile ekleyebilirsiniz). Hamilelik ceketi pahalı olabilir, ancak dört beş ay boyunca hemen hemen her gün giyerseniz buna değer olduğunu düşünebilirsiniz.

Katlı giysiler idealdir. Çok sıcaklarsanız (yaz hamilelerinde olabileceği gibi) sizi serinletmek için kan rahminizden (ve bebeğinizden) deriye doğru akar. Bir kat çıkarmak yada ekleyebilmek vücut ısınızı daha kolayca düzenleyebilmenizi sağlar.

Emzirirken de kullanabileceğiniz giysiler alırsanız, hamilelik öncesi formunuza dönerken bir çok ay boyunca giyebileceğiniz giysileriniz olacaktır.

Ayakkabılarınız

Beşinci veya altıncı aydan sonra ayak ölçünüzü kontrol ettirin. Ayaklarınızdaki bağlar yumuşadıkça, ayaklarınızın yarım numara daha büyüyerek normalde ayağınıza tam gelen ayakkabıların daraldığını görebilirsiniz.

Duruşunuz için dümdüz ya da yüksek topuklu bir ayakkabıdansa hafif bir topuk daha iyidir. Çok yüksek topuklar ve arkadan atkılı ayakkabılar sizi tehlikeli şekilde dengesiz yapabilir. Deri yada bez ayakkabılar seçin, böylece ayaklarınız hava alır. Topuklardan ve bileklerden iyi desteklenmiş spor ayakkabıları evde ve dışarıda giymek için mükemmeldir.

İç Çamaşırı Seçimi

Bazı kadınlar altı aylık hamile oluncaya dek normal ölçü ve modeldeki sütyenlerinin uyduğunu, diğerleri ise bu zamandan önce daha büyük bedene gereksinim duyduklarını fark edebilirler. Kaburgalarınız genişleyebilir, daha büyük bir bedeni gerekli kılar ve olasılıkla ilk hamilelikte iki ya da üç beden (daha sonraki hamileliklerde göğüslerin daha az hazırlığa ihtiyacı vardır) büyürsünüz. Göğüsleriniz çok büyürse, uyurken bile hafif bir pamuklu sütyen giyerek daha rahat edebilirsiniz.

Size hamileliğin son aylarında ve daha sonrasında destek verecek sütyen için ölçü aldırmaya değer. Kolay emzirme için önden açılıp kapanan bazı modeller de olmalıdır. Arka tarafta geniş ve uzun kopçalı bir model seçin; bu, doğumdan sonraki ilk birkaç gün ekstra boşluk gereksinimi duyduğunuzda bedeni büyütmenize izin verecektir. Geniş omuz askıları dar olanlardan daha rahat ve destekleyicidir. Pamuk yada pamuk karışımlı olanlar serin tutar ve sık yıkanmaya dayanıklıdır (doğumdan önce ve emzirmeden sonra süt sızıntıları nadir görülen şeyler değildir -sutyenlerinizi sık sık yıkamanız gerekecektir).

Karnınızın altına giyebileceğiniz, bikini modelinde yada karnınızın üstüne çekebileceğiniz büyük esnek modelde külotlar alın. Karnınızın yarısını kapatacak her şey en ince şekilde gerilen karın derinizi rahatsız edecektir. Bel-üstü pantolonları aşağı doğru kıvrılmaya meyillidir ve hoş görünmeyen, rahatsız potluklar yapar. Pamuklu veya pamuk karışımlı kumaşlar (en azından ek yerleri pamuk) özellikle mantara eğilimli (mantar sentetik kumaşlarda büyük olasılıkla daha fazla ürer) kadınlar için en iyi kumaş seçenekleridir.

Tayt giyiyorsanız, pahalı hamilelik taytlarından almak zorunda değilsiniz. Ekstra büyük normal taytların önünü arkasına giydiğinizde en geniş parçası karnınızın üzerine gelecektir.

Destekli taytlar özellikle ayaklarınızın üzerinde çok kalmak zorundaysanız, ağrıyan bacakların ağrısını dindirmede yardımcı olabilir. Varisiniz varsa, destekleyici taytlar sabahları yataktan kalkmadan önce giydiğinizde çok etkili olurlar. Dolaşımınızı kısıtlayabilecek üst kısmı lastikli çoraplardan kaçının. Doktorunuz eğer varisli damarlar çok belirginse el yapımı damar tıkanıklığını önleyen külotlu çoraplar önerebilir.

Kişisel Tarzınız

Her kadın farklı, her hamilelik de benzersizdir. Sırf hamilesiniz diye tarzınızdan fedakarlık etmek zorunda değilsiniz. Aslında, bazı kadınlar büyümüş göğüslerinden ve yuvarlaklaşan karınlarından öyle çok gurur duyarlar ki, bunu göstermek isterler.

Dokuz aylık (ve sonrasında) vücut değişiklikleri boyunca kendi tarzınızı uygulayabileceğiniz öğeleri bulun. Renk, yaka ve kol kesimi, etek boyu pantolon modeli ve aksesuarlar üzerinde yoğunlaşın.

Tulum, esneyen kumaştan etek ve tayt gibi normalden bir yada iki numara büyük olan giysiler hamileliğinize son derece uyabilir. Bel bandını çekmeli bir iple değiştirirseniz kloş bir etek uzun süre sizi idare edebilir. Fular ya da takı çeşitleri tüm hamileliğiniz boyunca özellikle giysi seçenekleriniz azaldıkça artabilir.

Mesele şu ki, hamilelik sizi kendi bedeninize yabancılaştırabilir, ancak rüküş ya da salaş hissetmenize de gerek yoktur.