Hamilelikte İçki Tüketiminin Sonuçları Nelerdir?

Eğer anneler hamilelikte içki içerse, çocuklarda çeşitli hasarlar meydana gelebilir:

– Çocuklar yavaş büyüme ile gelişim geriliği gösterirler, alışılmadık yüz özellikleri, sinirlilik, beyin ve sinir sistemine ait sorunlar, zihinsel geri kalmışlık ve ebeveynlere bağlılıkta problemler görülebilir.

–  Büyük çocuklarda, öğrenme, sinire karşı düşük tolerans, uygun olmayan sosyal sınırlar ve okuma zorlukları görülebilir.

– Gençlerde sürekli öğrenme problemi, depresyon, anksiyete ve uygunsuz cinsel davranışlar olabilir.

İçki içen annelerin çocuklarının birçoğu “fetal alkol sendromu” (FAS) ile doğar. Fetal alkol sendromu gelişen bebeklerde görülen özellikler;

– Yüzde şekil bozuklukları,

– Gelişimde yavaşlama ve gelişme geriliği,

– Beyin ve sinir sistemine ait problemlerdir.

Fetal alkol sendromu gelişen bebekler fiziksel olarak küçük, düşük kilolu ve çok zayıftır. Yaşları büyüdükçe, sıklıkla öğrenme, dikkat, hafıza ve problem çözme konularında sıkıntı yaşarlar. Zayıf koordinasyonları olabilir, dürtüsel olabilirler, konuşma ve duyma problemleri yaşayabilirler. Stresle başa çıkamazlar; yeni durumlara alışma zorluğu yaşarlar; anksiyete ve açıklanamayan hal değişiklikleri yaşarlar.

Fetal alkol sendromu yok olmaz. Etkileri yaşam boyu sürer. Fetal alkol sendromu bulunan yetişkinler, genelde iş ve kişisel ilişkilerinde problem yaşar. Birçoklarının hukuki problemleri vardır ve birçok suça karışmışlardır. Uyuşturucu ve alkol problemleri vardır ve evsiz kalma ihtimalleri yüksektir. Bu problemin çözümü yoktur. Fetal alkol sendromu ile doğan bebekler, düzenli medikal bakım, işitme cihazları ve/veya gözlüğe ihtiyaç duyarlar. Ayrıca okulda özel ilgiye gereksinimleri, yaşamlarını sürdürebilmeleri için özel hizmet ve desteğe ihtiyaçları vardır.

Alkolü bırakmak için ipuçları

1- Zayıflıklarınızın farkında olun.

Alkole karşı zayıf olabileceğiniz durumların farkında olun. Bu durumlar, arkadaş baskısı nedeniyle içtiğiniz partiler veya alkolün ikram edildiği iş toplantıları veya içme İsteği uyandıracak diğer yerler olabilir. Bu yerlerin hamile ve içkiyi bırakmaya çalışanların gitmemesi gereken yerler olduğunun farkına varın. Bu tip içki içilen sosyal ortamlara katılmamak için hazır bahaneleriniz olsun.

2- İçkiyi neden bırakmak istediğinize dair bir sebep düşünün.

Bir annenin görevi döllenme olur olmaz başlar. Hiçbir anne çocuğunun hasta ve sağlıksız olmasını İstemez. Bu nedenle içkiyi bırakmanızın ana sebebi çocuğunuzu alkolün zararlı etkisinden korumak olmalıdır. Fetal alkol sendromu hakkında her şeyi ve çocuğunuzun hayatı üzerindeki sonuçlarını bol bol okuyun. Okuduklarınız, sizi alkol tüketiminden uzak tutacaktır.

3- Etrafınızdaki doğru kişileri seçin.

Sarhoşların, diğerlerini de etkileyerek onlara da içirme yetenekleri vardır. Bebeğiniz ve kendiniz için bu tip insanlardan uzak durmanız gerekir. Bir grup içki arkadaşınız varsa, bu kişilerden uzak durmaya veya bu kişileri hayatınızdan çıkarmaya başlamanızın zamanıdır. Birkaç “arkadaş” kaybetmeyi göze alabilirsiniz.

4- Evde alkol bulundurmayın.

Evde alkol bulundurmak sizi alkol tüketimine teşvik edebilir. Dolaplarınızdaki, buzdolabınızdaki ve alkol tuttuğunuz diğer yerlerdeki tüm içkileri atın.

5- Yardım isteyin.

Tek başınıza içkiyi bırakmak zor olabilir. Yardım alabileceğiniz destek grupları, psikolojik ve danışmanlık hizmetleri, ruhani yol gösterici gruplar ve içkiyi bırakmak isteyen kişilere yardım etmek isteyen eski alkol bağımlıları grupları mevcuttur.

6- Düzenli olarak meditasyon yapın.

Meditasyon, zihni yatıştırıp beyni tepkisiz hale getirerek içme dürtüsünü kontrol altına almaya yardımcı olur. Meditasyon sizi bilinçli hale, yani başarmak istediğiniz şeye (sağlıklı ve ayık) doğrudan ve bilerek dikkat etmenizi sağlayacak bir duruma getirir.

7- Yoğun bir hayatınız olsun.

Kendinizi, bebeğinizin doğumundan önce tamamlanması gereken şeylerle meşgul edin. Yapmayı sevdiğiniz bir şey (hobi) olabilir veya sağlığınızı geliştirme dersleri, annelik dersleri veya yeni bîr ders olabilir. Hayatınızı, başkalarına karşı iyi ve yardımcı olma amacı ve isteği ile doldurun. Bu, sizin alkolden uzak durmanızı kolaylaştıracaktır.

8- Egzersiz yapın.

Fiziksel aktivite, hamilelikte sizi olabildiğince fiziksel olarak formda tutacaktır. Vücudunuzun aşermelere direnç göstermesini sağlayacaktır.

9- Sağlıklı beslenin ve bol su için.

Sağlıklı beslenmek sizin ve bebeğiniz için yararlıdır. Ayrıca kendinizi iyi hissetmenizi ve içme arzunuzun azalmasını sağlar. Vücudun sıvı dengesinin düzenlenmesi de aynı etkiyi sağlar.

10- Çabalarınızı ödüllendirin.

Başlarda alkol almamak sizin için çok zor olacaktır. Bunu kabul edin ve bu zor ama olumlu görevi başarmak için harcadığınız çabayı ödüllendirme şekli bulun. Sonunda, alkolden uzak durduğunuz her hafta kendinizi bir adet takı veya beğendiğiniz başka bir şey ile ödüllendirin. Bu size takdir edildiğiniz ve sevildiğinizi hissettirecektir.