Hamilelikte İşyerindeki Haklarınız

Hamilelik size, sağlığınızı ve bebeğinizin sıhhatini korumak amacıyla iş yerinde bir takım haklar doğurur.

Doğum öncesi kurslar için işyerinden izin alabilir miyim? Benim katılmak istediklerim öğleden sonraları oluyor ve kursun ilk haftaları için çalışıyor olmayı planlıyorum.

Doğum öncesi bakımız için zaman verilmelidir. ‘Bakım’ genel terimindeki anne-babalık kursları, gevşeme seansları veya sağlığınızla ilgili her türlü şey bunun içine girer.

İşvereniniz izin vermekte isteksiz görünürse, doktorunuz bu kursların sağlığınız üzerindeki etkilerini vurgulayan bir mektup göndererek yardımcı olabilir.

İşverenlerim doğum öncesi kontrollerim için yıllık iznimin bir kısmını kullanmamı istiyor. Bunu yapabilirler mi?

Hayır. Doğum öncesi kontroller sizin tıbbi bakımınızın bir parçasıdır ve bu yüzden yıllık izninizden yada maaşınızdan herhangi bir kesinti olmadan izin alabilmelisiniz. Bu ultrason taramaları ve doktorunuzun önerdiği diğer testler için alınan izinleri de kapsar.

İşverenleriniz kontrollerinizin programını görmek isteyebilir, bu yüzden izin alma işini ayarlarken randevu kartınızı yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

İşim bazen ağır kaldırmayı gerektiriyor. Hamileyken bunun güvenli olup olmadığı konusunda endişeliyim. İşin bu kısmından affedilebilir miyim?

Bir başka işe transferinizi isteyebilirsiniz, yada şu anki pozisyonunuzdaki uygun olmayan işlerden affınızı rica edebilirsiniz. Doktorunuzdan işvereninize bir mektup yazarak hamile olan birisi için yaptığınız işin neden uygun olmadığını anlatmasını isteyin. Benzer maaşlı bir başka işe transfer edilmek gibi yasal bir hakkınız yoktur ancak işverenleriniz sizi transfer etmeyi reddederlerse uygun pozisyon bulunmadığını ispatlamak zorunda kalabilirler.

Bazı küçük firmalar, part-time çalışanlar ve kısa dönem sözleşmeliler bu korumadan muaftırlar. Bu alandaki yasalar da periyodik olarak değişmektedir. Haklarınız konusunda her hangi bir şüpheniz varsa, sendika temsilcinizden, personel müdürünüzden, veya iş hukuku konusunda eğitimli herhangi birinden tavsiye almaya değer. Ayrıca çalışan hamile bayanlarla ilgili bir destek grubuyla da bağlantı kurabilirsiniz.

Küçük çocuklarla çalışıyorsanız, işinizi yorucu bulabilirsiniz, o yüzden bol bol dinlenmeye dikkat edin. Ayrıca çocuk hastalıklarına da daha fazla maruz kalacaksınızdır. Diğer hamile kadınların yaptığı gibi aynı önlemleri alın: iyi beslenin, ağır kaldırmayın, ve belden eğilmekten kaçının, çocuk hizasına gelmek istiyorsanız dizlerinizi bükün.

Hamileliğimin ilk zamanlarında sabah bulantılarından çok sıkıntı çektim ve işten oldukça fazla izin aldım. Bu doğum iznimin bir parçası olarak sayılacak mıdır?

Hayır. îş yerinden hamile olmasanız da yaşanabileceği üzere, hastalık dolayısıyla izin almışsınızdır ve bu süre hastalık izni yerine geçer. Doğum izninizi yada maaşınızı etkilemez.

Tekrar hamile olduğumu öğrendiğimde ilk doğumumdan sonra işe dönmemin üzerinden sadece iki ay geçmişti. Tekrar doğum izni ve maaş alabilecek miyim?

Evet. Doğum izni dönemi izin olarak sayılmaz. İşvereninizle olan hizmet süreniz işe ilk girdiğiniz tarihtir. Benzer şekilde tatil, maaş artışı, emeklilik ve diğer yan imkanlar gibi haklarınız bu kesintiden etkilenmemelidir. Doğum izniniz sırasında, eğer varsa, şirket aracını da tutabilmeksiniz.

İşyerinde günde beş ya da altı saat ayaktayım ve artık, bunu yorucu bulmaya başladım. Ne yapmalıyım?

Uzun süre ayakta durmak eğer bunlardan şikayetiniz varsa sırt ağrısına, bileklerde şişkinliğe ve artan varisle hemoroide sebep olabilir. Öncelikle bu kadar ayakta durmanızın gerçekten gerekli olup olmadığını kendinize sorun. Bir çok iş oturarak da pekala yapılabilir. Bir mağazada çalışıyorsanız örneğin, günün bir kısmında oturabilir; garson yada kuaförseniz müşteri aralarında dinlenebilir; polis memuruysanız bir masada daha çok zaman geçirebilir misiniz?

Eğer uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa diğer zamanlar yeteri kadar zaman ayaklarınız havada dinlendiğinizden emin olun. İyi beslenmeye dikkat edin, böylece bol enerjiniz olur. Varisten kaynaklanan rahatsızlıkları önlemek için varis çorapları giyin.

Tüm bu ölçüler herhangi bir ağrıyı yada acıyı hafifletmek için yollardır, ancak yine de hamilelik izninizi planladığınızdan daha önce başlatmayı düşünebilirsiniz.

Bebek doğduğunda eşim ücretli izin alabilir mi? Aile olmaya alışabilmek için birkaç hafta birlikte zaman geçirmek istiyoruz.

Bazı firmalar babalık iznini tanımaya başlayarak çalışanlarına bir yada iki haftalık ücretli izin verseler de henüz bir çok firma bunu yapmamaktadır. Ancak, ilk birkaç hafta bebekle birlikte olmak bebekle eşinizin ilişkisinde mükemmel bir başlangıç olmakla kalmayacak, bu süre zarfında eşinizin desteğinden de faydalanacaksınızdır.

Eşiniz izin alamazsa, bunu yapabileceğini varsayarak, yıllık iznini yada ücretsiz iznini kullanabilir. Ne tür bir ayarlama yaparsanız yapın, ilk haftalarda aile olarak birlikte biraz zaman geçirmeye çalışın.

Hamilelik sırasında işyerinde güvenlikle ilgili çok okudum. Benim işyerimin güvenli olduğunu nasıl garanti altına alabilirim?

Çoğu işler ve işyerleri hamileler için tamamıyla güvenlidir. Temel istisnalar kimyasallar veya radyasyonla ilgili işleri, sağlıkla ilgili işleri, hayvanlarla ilgili işleri (enfeksiyonu önlemeye yönelik adımlar atsanız dahi) ve ağır kaldırmayı, uzun süre ayakta durmayı gerektirecek işleri içine alır.

İşyerinde hangi tehlikelere maruz kaldığınızı bilmeye hakkınız vardır ve işvereniniz de bunu size söylemek zorundadır. Eğer işyerinizin güvenliği konusunda herhangi bir şüpheniz varsa yetkili makamları arayın.