Hamilelikte Kadınların Ciltlerinde Neden Koyu Lekeler Oluşur?

Hamilelik sırasında çoğu kadında görülen ve göbek deliğinden bikini çizgisinin altına kadar uzanan kahverengimsi çizgiye linea nigra (siyah çizgi) denir ki bu çizgi doğumdan sonra da bir yıl kadar daha kalır. Bu hat, adaleli ve formda kişilerde bazen gördüğümüz “baklavalar”ın temelini oluşturan ve karın kaslarını ayıran zengin kolajenli bağdokusu linea alba ile örtüşmektedir.

Östrojen ve progesteron gibi taşkın hamilelik hormonlarının can sıkıcı bir yan etkisi melanosit denilen deri hücrelerinin kahverengi pigment melanini (güneşte cildimizin kahverengi olmasını sağlayan madde) daha bol üretmelerine sebep olmaktır. Tabiatıyla, melanositler, vücudun daha önce güneşten zarar görmüş yerleri ve linea albanın alt yarısı gibi bazı bölgelerinde diğerlerinden daha yaygındır ve bu pek çok kadının cildinde düzensiz kahverengi lekelere (ki buna hamilelik maskesi denir) ve karınlarında bu tipik koyu renk çizgiye sebep olur.

Bu hücrelerin neden linea alba boyunca yoğunlaştıkları tam olarak bilinmemekle beraber, bir teoriye göre, hücreler embriyonun gelişimi sırasında bedeninin ortasından geçen nöral krest denilen bir yapıdan dışarı çıkarak adeta o bölgeye yapışmaktadırlar.

Hamilelik maskesi genellikle hamilelikten sonra yok olur ama içinde UVA ve UVB’nin ikisinin birlikte bulunduğu iyi bir güneş koruma kremi kullanarak da oluşmasına baştan engel olabilirsiniz.

Hamileliğin rahatsızlık veren diğer bir olgusu da, artan kan hacmi ile birleşen östrojenin yeni kan damarları oluşturarak ciltte örümcek ağı görünümünde ince kırmızı damarların belirmesine yol açmasıdır. Bu damarlardan bir kısmı doğumdan sonra da inatla yerlerinde kalmakta ısrar etse de çoğunluğunun yok olup gitmesi gerekir. Eğer size gerçekten mutsuzluk veriyorlarsa, basit bir lazer tedavisi ile onları yok edebilirsiniz ama daha sonraki hamileliklerinizde de ortaya çıkabileceklerinden, lazer işlemini yaptırmak için doğurganlık döneminizin sonunu beklemek daha uygun olacaktır.

Karnınızdaki bebeğin, kanı bacaklarınızdan kalbinize geri taşıyan damarlar üzerine uyguladığı baskının artması varislere sebep olur, ve bu durum %40 civarında hamile kadına sıkıntı verir. Varis çorapları, sola yatarak uyumak, hafif egzersizler, bacakları yukarı kaldırmak ve uzun süre ayakta durmak veya oturmaktan kaçınmak gibi önlemlerin hepsi varislerin oluşma ihtimalini azaltır.